Maurícius a Seychely - 4. časť: Čo je dobré vedieť pred cestou na Seychely

V tomto blogu by som chcela zhrnúť informácie, ktoré je dobré vedieť pred cestou, ktoré sa relatívne ťažko zháňali, lebo na nete toho nie je veľa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Ak chcete ušetriť 15 USD na ubytovaní cez booking.com, kliknite na tento link: https://www.booking.com/s/32_8/5030f814 , nájdite a zajednajte si svoje ubytovanie a po absolvovaní ubytovania sa Vám na účet vrátia peniaze. Nezabudnite si v nastaveniach bookingu zadať číslo svojej karty. Tieto peniaze môžete potom použiť na cestovanie alebo na niečo úplne iné :-)

 • Víza, očkovania nepotrebné, zdravotníctvo na európskej úrovni

 • Je dobre sledovať na stránke ministerstva zahraničných vecí výstrahy pre krajinu do ktorej cestujete a tiež prostredníctvom formulára oznámiť pobyt v zahraničí pre prípad nebezpečenstva

 • Pred vstupom do krajiny v lietadle dostanete na vyplnenie formulár, bez ktorého Vás nepustia cez pasovú kontrolu (osobné údaje, názov hotela, choroby)

 • Voda pitná

 • Časový posun SEL+2

 • Mena SCR- seychelská rupia, 1 Eur = cca 15 SCR

 • Peniaze- Platba kartou je možná takmer všade, s výnimkou pouličných predavačov. Treba oznámiť banke, že cestujete do tejto krajiny, aby Vám nezablokovali kartu a trvajte na tom, lebo manželovi povedali, že to oznámiť nemusí a nešlo mu platiť. Tiež je dobré mať pri sebe rezervu v eurách pre takéto prípady, eurá zoberú všade.

 • Cestysú bez poplatkov, jazdí sa vľavo, nemajú zvodidlá a keďže je ostrov hornatý, buďte opatrní a dajte prednosť autobusom. Väčšinou nemajú chodníky.

 • Autobusy- sú lacnou možnosťou, ako spoznať ostrov. Lístok kúpite v autobuse a stojí 5 SCR (30 centov) a 10 SCR za klimatizovanú jazdu. Viac nahttp://sptc.sc/. My sme dali prednosť komfortu v požičanom aute. Vlaky tu neexistujú.

 • Taxi je drahý, cesta z letiska do hotela (15 km) stála skoro 60 eur. Toľko sme odmietli dať a začala som sa pýtať postavajúcich ľudí na cestu. Narazili sme na cestovného agenta z agentúry, ktorá zabezpečuje výlety po ostrove a ten nás zobral za 30 eur.

 • Oplatí sa požičať si auto už priamo na letisku alebo vopred cez internet. Nám doniesli auto do hotela predposledný deň, kedy sme sa na poslednú chvíľu rozmysleli a platili sme 50 eur na deň. Treba si zvyknúť na opačné šoférovanie a na cesty bez zvodidiel ale premávka je pomalá a relatívne bezpečná

 • Na letisku sú aj pobočky rôznych agentúr, cez ktoré si môžete zorganizovať výlety po ostrovoch

 • Daň 15%

 • Elektrina- 230 V, je potrebná redukcia z anglických na európske zástrčky

 • Rozloha 455 km2, počet obyvateľov 90 000, rozmery: pobrežie 491 km, 155 žulových a korálových ostrovov, z toho 3 najväčšie Mahe, Praslin, La Digue, Mahe ma dĺžku 27 km a šírku 10 km

 • Obyvatelia hovoria najmä francúzsky, kréolsky, anglicky

 • Národnostné zastúpenie najmä Indovia, náboženské zastúpenie rímskokatolíci

 • Hlavné mesto a pár plážových oblastí (Beau Vallon alebo Anse Royale) je rušných, inak je ostrov prázdny, nie veľmi zaujímavý, chudobný a pomerne špinavý a nie je tu veľmi čo vidieť.

 • Ľudia sú dosť rozmaznaní z bohatých turistov a preto si za hocičo pýtajú veľa peňazí

 • Nízka kriminalita, veľmi bezpečná krajina

 • Kontrast medzi dedinkami, kde bývajú miestni, ktoré vyzerajú ako cigánske osady a medzi luxusnými rezortmi, kde nie je problém nechať 10 000 eur za týždeň

 • Ceny potravín sú vyššie ako u nás cca o 20% a výber je dosť obmedzený. Existujú tu iba malé čínske obchodíky.

 • Jesť sa dá v stánkoch s lokálnym jedlom za dobrú cenu (cca 5 eur), ktoré sú časté alebo v reštauráciach za vyššiu cenu (cca 30 eur)

 • Východné pobrežie je civilizovanejšie, preto viac odporúčam na ubytovanie (spolu s oblasťou Beau Vallon). V okolí nášho hotela Avani nebolo nič, nedalo sa ani kde prejsť.

 • V januári, februári sa môžu vyskytovať tropické cyklóny, stála teplota 24-32 stupňov, len malý pokles v noci. Pripravte sa na veľmi vysokú vlhkosť, preto sa ťažko existuje mimo pláže a klimatizovanej miestnosti. Plavky sa len ťažko uschnú.

 • Treba rešpektovať tabule so zákazom kúpania, na niektorých miestach sú veľké vlny alebo silné morské prúdy

 • Ostrov je na južnej pologule, v Indickom oceáne

 • Asi Vás poteší málo turistov, hlavne v období našej dovolenky (júl). Úplne prázdne pláže a minimum turistov bola samozrejmosť (ročne iba 150 000)

 • Odporúčam na pasívnu dovolenku v krásnom rezorte - oddych pod kokosovými palmami, biele prázdne pláže v kontraste scénických žulových monumentov. Nepočítajte s plážovými službami.

 • Pláže sú verejné a keďže na tých najkrajších sú luxusné rezorty, prejdite cez rampu a cez areál Vás pustia na pláž

 • Uprednostnite lehátko pred ležaním v piesku, pretože Vás môžu doštípať piesočné mušky. Na mne si teda poriadne zgustli a štípance som liečila mesiac!

 • Myslite na to, že najfotografovanejšiu pláž a najväčší kokosový orech Coco de Mer neuvidíte na Mahe ale na iných ostrovoch

Legenda hovorí, že keď Boh stvoril svet, bolo mu ľúto, že si raj môžu užívať len anjeli a tak vzal kúsok neba a položil ho do Indického oceánu. Nebo sa v mori začalo rozrastať a farbiť okolitú vodu do tyrkysova. Tak vznikli Seychely - ostrovy s jemným bielym pieskom na plážach, priezračným morom, koralmi a typickými žulovými balvanmi. To všetko bez výskytu pre človeka nebezpečných živočíchov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Seychely objavili portugalskí moreplavci, potom sa ostrovy stali predmetom bojov medzi Francúzskom a Britániou a ako svoju kolóniu si ju nakoniec zapísala Británia. Seychely sa od nej odtrhli v roku 1976 a vznikla tak Seychelská republika. Z dôb anglickej nadvlády sa dochoval napríklad spôsob jazdy vľavo alebo meno hlavného mesta po britskej kráľovnej Viktórii.

Seychely sú predovšetkým skvelépláže. Grand Anse, dlhá pláž s jemným pieskom (kde ma ale doštípali piesočné mušky), Petite Anse s bohatým podmorským životom, romantická Anse Soleil, Baie Lazare s Kempinskim, tyrkysová Anse Intendance, najjužnejšia Police Bay, rušnejšia Anse Royale alebo Beau Vallon. Keď cestujete po ostrove, určite si nájdete tú svoju obľúbenú, nie je problém vyskúšať každú. Nie je ich až tak veľa a vzdialenosti sú krátke.

SkryťVypnúť reklamu
Anse Intendance - krásna veľká pláž, kde môžete naraziť na korytnačky
Anse Intendance - krásna veľká pláž, kde môžete naraziť na korytnačky (zdroj: Roman Beluš)
Grand Anse - pozor na piesočné mušky
Grand Anse - pozor na piesočné mušky (zdroj: Roman Beluš)
Pláž pri našom hoteli
Pláž pri našom hoteli (zdroj: Roman Beluš)
Okraj Grand Anse - raj na zemi
Okraj Grand Anse - raj na zemi (zdroj: Roman Beluš)
Baie Lazare
Baie Lazare (zdroj: Roman Beluš)
Eden Island z výhliadky
Eden Island z výhliadky (zdroj: Roman Beluš)
Petite Anse - tiež nádherná plážička
Petite Anse - tiež nádherná plážička (zdroj: Roman Beluš)

Ak chcete vidieť aj niečo iné okrem pláži, známe súvýletyna ostatné ostrovy. Na Mahé môžete výjsť na najvyšší vrch Morne Blanc (905 metrov) cez čajové plantáže a polia s citronovou trávou (1,5 hod. túra). Blízko je čajová fabrika, čierny vanilkový čaj je miestna pochúťka. Keď budete pokračovať po horskej ceste, oplatí sa zastať na vyhliadke La Misere Viewpoint, odkiaľ vidíte milionársky Eden Island. V hlavnom mesteVictoriamôžete navštíviť miestne trhy, hodinovú vežu Lorloz, ktorá je kópiou Big Benu, botanickú záhradu, hinduistický chrám Arul Mihu Navasakthi Vinayagar. Zaujímavé je, že budova súdu a miestna pošta v centre mesta fungujú v pôvodných budovách prakticky bez zmeny už od koloniálnych čias.
Zaujímavé sú aj vodopády Sauzier Waterfall pri Port Launay a Craft Village. Táto remeselnícka dedinka s farebnými domčekami ponúka miestne výrobky.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa týka jedla, miestni obľubujú banánové čipsy, ktoré chutia úplne ako zemiakové, kari kura s ryžou, palacinky, ryby, tropické ovocie, vanilku, škoricu.

Seychely vás neohúria mestami, preplnenými obchodmi, reštauráciami a zábavnými nočnými podnikmi, ale to vlastne ani nie je ich prioritou... Tá tkvie v jedinečnosti prírodných úkazov. Seychely preslávili najmä nevšedné žulové balvany, gigantické korytnačky, ktorých je tu päťkrát viac než na Galapágoch, nádherné pláže a luxusné rezorty. Nájdete tu všetok komfort. Pre cudzinca so šekovou knižkou vo vrecku, s autom plným batožiny je tu pohotový a dokonalý turistický servis. Služby sú výkonné a spoľahlivé, obsluha zdvorilá, pravdaže úplne neosobná, takmer až ľahostajná. Na Seychelách vás vždy a všade obslúžia ale pritom si nedajú námahu opýtať sa, či vám chutilo alebo či ste spokojný. Na iných ostrovoch v Indickom oceáne ste ozajstným hosťom – tu iba pocestným, ktorý má peniaze.

Miroslava Pukajová

Miroslava Pukajová

Bloger 
 • Počet článkov:  19
 •  | 
 • Páči sa:  0x

Rada spoznávam nové miesta a tu môžem posunúť moje zážitky ďalej. Skúsenosti ľudí sú niekedy viac ako fakty z bedekrov. Dúfam, že moje zážitky a informácie, ale tiež fotky a videá pomôžu a poradia, čomu sa vyhnúť a čo naopak stojí za to!V prípade otázok ma neváhajte kontaktovať na miroslavapukajova@centrum.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu