Vianočná Budapešť

Vianoce sa rýchlo blížili ale počasie tomu vôbec nenasvedčovalo. Tak sme sa rozhodli nasať vianočnú atmosféru na vianočných trhoch. Tento rok sme Viedeň vymenili za Budapešť, kde sme strávili dva dni.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ak chcete ušetriť 15 USD na ubytovaní cez booking.com, kliknite na tento link: https://www.booking.com/s/23_8/belusr50 , nájdite a zajednajte si svoje ubytovanie a po absolvovaní ubytovania sa Vám na účet vrátia peniaze. Nezabudnite si v nastaveniach bookingu zadať číslo svojej karty. Tieto peniaze môžete potom použiť na cestovanie alebo na niečo úplne iné :-)

V sobotu ráno, dva týždne pred Vianocami vyrazila naša deväťčlenná partia z Bratislavy, smer Budapešť, niečo vyše 200 km. Ledva sme sa všetci napchali do deväťmiestneho Citroena Jumpy. Budapešť sú vlastne dve mestá po oboch stranách Dunaja: Buda - Budín, na pravom brehu, ovenčená hrebeňom hôr a väčšia Pest - Pešť na plochom východnom brehu. Do roku 1918 bolo hlavným mestom Uhorského kráľovstva. Rozprestiera sa na ploche 525 km², má 1,73 milióna obyvateľov. Budapešť sa skladá z 23 obvodov (kerület). V 2.-4. stor.n.l. sa na mieste dnešnej Óbudy nachádzalo hlavné mesto rímskej provincie Pannonia, Aquincum. Za kráľa Matyáša je Buda jedným z najkrajších miest Európy a má dôležitý význam vo vede a kultúre. Pod dohľadom Habsburgovcov začala baroková výstavba mesta, ktorá sa týkala hlavne Budy, kráľovského hradu a niekoľkých krásnych kostolov v Pešti. Z Budy sa stalo kráľovské mesto, Pešť bola kvitnúcim centrom obchodu. Maďarská metropola je právom považovaná za Paríž východu. Poloha na Dunaji, nádherné stavby, múzeá, divadlá, zelené parky a príjemná atmosféra robia z Budapešti jedno z najzaujímavejších miest Európy. Panoráma na brehu Dunaja sa podľa UNESCO zaraďuje do svetového dedičstva. Dunaj, ktorý preteká mestom od severu na juh v dĺžke 28 km, vytvára niekoľko ostrovov; najvýznamnejšie z nich sú Margitin ostrov (Margit sziget) a Čepelský ostrov (Csepel sziget). Hlavným prírodným bohatstvom mesta sú početné termálne pramene, vďaka ktorým je Budapešť najväčším kúpeľným mestom sveta.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za necelé tri hodinky (aj s prestávkami) sme vystúpili na prvej zástavke výletu- pri Citadele. Je to strategický bod nad celou Budapešťou. Počas druhej svetovej vojny sa tu odohrávali tvrdé boje medzi nemeckou a sovietskou armádou. Víťazstvo sovietskej armády nad Nemcami pripomína Pamätník oslobodenia, ktorý vidieť zo všetkých strán mesta. Z terás a múrov Citadely sa poskytne nevšedný pohľad na panorámu mesta, z tohto dôvodu je jednou z najnavštevovanejšou turistickou atrakciou mesta.

Výhľad z Citadely
Výhľad z Citadely 

 Z tejto výšky sme si pozreli väčšinu z deväť mostov cez Dunaj. Existuje povera, že ak sa plavíte popod tieto mosty, mali by ste pod každým vysloviť prianie, a to sa vám splní. Najstarší most je Reťazový most (Szechenyi). Budínske kopce patria k chránenej prírodnej oblasti. Horúce pramene vytvorili rozsiahle podzemné jaskyne, ktoré v stredoveku rozšírili ľudia. A tak vzniklo v týchto miestach celé podzemné mesto. Preto niektorí ľudia nazývajú Budapešť aj mestom jaskýň. Z Citadely sme sa autom presunuli na Hradný vrch. Prešli sme sa okolo Budinského hradu, bývalého sídla uhorských kráľov. Z Reťazového mosta sem premáva lanovka. V súčasnosti sa v Budínskom hrade nachádzajú dve múzeá - Historické múzeum a Maďarská národná galéria. Nezabudnite sa zastaviť pri stredovekých atrakciách a zahádzať si oštepom, zastrieľať z luku alebo odfotiť v dobových kostýmoch.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Stihli sme aj výmenu stráží o 11:30 a pokračovali sme ďalej, k Matyášovmu chrámu a Rybárskej bašte. Po ceste sme narazili na celkom dobre vyzerajúcu „tackáreň“, kde sme sa najedli za cca 8 eur. Matyášov kostol (vstupné cca 2 EUR) je jeden z najkrajších gotických kostolov v Maďarsku. Z príležitosti nástupu Františka Jozefa I. na trón tu prvýkrát odznela “Korunovačná omša“ od F. Liszta, aj dnes sa tu konajú koncerty cirkevnej hudby. Keďže má skvelú akustiku, usporadúvajú v ňom organové koncerty a akcie venované vážnej hudbe. Práve v Matyášovom chráme bol korunovaný v r. 1867 František Jozef I., ktorého manželkou bola Alžbeta, známa pod menom Sisi. Stojí tu aj Dom maďarských vín. V jeho pivniciach sa návštevník zoznámi so 450-timi druhmi vína z 22-och vinárskych oblastí Maďarska. Rybárska bašta (Halászbástya) s impozantným schodiskom poskytuje nádherný výhľad na mesto. Bašta stojí na mieste niekdajšieho trhu s rybami. Priľahlú časť hradieb v stredoveku strážili príslušníci rybárskeho cechu. Novorománska romantická stavba plní len okrasnú funkciu, nikdy to nebol vojensky objekt v pravom zmysle slova. Z bašty je pekný výhľad na Pešt a dunajské nábrežia s budovou parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu
Vľavo Matyášov kostol, vpravo Rybárska bašta
Vľavo Matyášov kostol, vpravo Rybárska bašta 

Poobede sme sa presunuli ubytovať (Be at home apartment - 10 EUR/noc cez www.booking.com alebo www.airbnb.com), trochu si oddýchnuť a načerpať nové sily, aby sme si mohli ísť vychutnať vianočné trhy do mesta. Prešli sme okolo synagógy na ulici Dohány, ktorá je najväčším izraelitským chrámom v Európe a štvrtým najväčším na svete. Je stavaná v romantickom slohu s maurskými prvkami a zmestí sa sem približne 3000 ľudí. Zastavili sme sa na trhoch na Karoly krt., kde sme si dali punč, klobásku, údené koleno a zemiakovú placku. Hrala tu živá hudba, jedlo rozvoniavalo, stánky s tradičnými produktmi boli plné ľudí, príchute punčov od výmyslu sveta – pravé Vianoce. Na Erzsébet tér boli ďalšie trhy, ale čo nás viac zaujalo bolo Szigét Eye, veľké koleso na štýl London Eye, ktoré sme si nenechali ujsť. Za 8 EUR sme si užili 15 minútovú romantickú jazdu s výhľadom na nočnú vianočnú Budapešť. Nádhera!

SkryťVypnúť reklamu
Sziget Eye
Sziget Eye 

Kúsok odtiaľ je luxusná kaviareň Gérbeaud s fantastickými zákuskami. Všade sa to hemžilo ľuďmi s punčom v ruke a úsmevom na perách. Koho už omrzeli trhy vo Viedni (preplnené s povinnou šálkou), v Budapešti nasaje novú chuť vianočných trhov. Atmosféru dopĺňa krásne vyzdobené mesto, rôzne vianočné atrakcie, či roztrúsené stánky s miestnymi dobrotami. Napapaní, uzimení a plní vianočných dojmov sme mohli ísť spať.

Obrázok blogu

Na druhý deň ráno sme sa odubytovali a presunuli sme sa na Námestie hrdinov, uprostred ktorého stojí Pamätník tisícročia, ktorý zdobia sochy veľkých osobností maďarskej histórie. V strede je 36 metrov vysoký korintský stĺp, na ktorého vrchu stojí päťmetrová socha archanjela Gabriela. Námestie hrdinov uzatvárajú dve obrovské budovy, výstavná sieň a Múzeum krásnych umení.

Obrázok blogu

Za Námestím Hrdinov sa začína Mestský park – Városliget, tu sa nachádza hrad Vajdahunyad, zoologická záhrada, zábavný park Vidámpark, aj známe Széchényiho kúpele. Budapešť je na svete jediným veľkomestom, ktoré sa môže pýšiť viac ako stovkou činných termálnych prameňov. Na povrch z nich denne vyviera 70 miliónov litrov vody. Mestské sady v Budapešti poli prvým verejným parkom na svete. Majú jazierko, kde sa v lete člnkuje a v zime korčuľuje. Keby máme viac času, určite by nám korčuľovanie dotvorilo vianočnú atmosféru.

Obrázok blogu

Ďalej sme sa autom presunuli k Parlamentu – Országház. Je kolekciou motívov z najrôznejších dôb, vrátane gotických vežičiek, sôch, slávnostného schodišťa, fresiek či mozaikovej výzdoby okien. Interiér parlamentu pôsobí monumentálne a krásne. Návštevníci si môžu obzrieť maďarské korunovačné klenoty. Koruna je symbolom maďarských kráľov aj maďarského štátu. Országház leží na nábreží Dunaja. Hlavné priečelie budovy je obrátené smerom k rieke, ale hlavný vchod je z námestia Kossuth Lajos tér. Veľkolepá budova a priľahlé námestie majú celkovú rozlohu 65 000 m². Országház je najväčšou budovou v Maďarsku. Po dokončení bola najväčšou parlamentnou budovou v Európe, v súčasnosti je druhou (po Paláci Parlamentu v Bukurešti). Jeho novogotická kopula je 96 metrov vysoká, čo má symbolický význam pripomínajúci dátum príchodu Maďarov do vlasti v roku 896.

Obrázok blogu

Poslednou zástavkou bola Bazilika sv. Štefana. Je najväčším budapeštianskym kostolom. Zmestí sa sem až 8500 ľudí. V jej kaplnke je uchovaná nabalzamovaná pravá ruka prvého maďarského kráľa Štefana a v pravej veži zase najväčší zvon v Maďarsku. Kupola je vysoká 96 metrov, je rovnako vysoká ako parlament, čo symbolizuje rovnoprávnosť štátu a cirkvi. Výstup na kupolu stojí dve eurá a určite to stojí za to! Výhľad na celé mesto nezatienil ani výhľad na vianočné trhy pred bazilikou, ktoré vo mne zanechali najväčší dojem.

Aj keď sme nemali už veľa času, stihli sme poochutnávať, čo sa dalo a čo sa do nás zmestilo. Vychutnali sme si vône zo stánkov, vianočnú náladu a mohli sme vyraziť domov. Nakoniec môžem povedať, že vianočné trhy v Budapešti vo mne zanechali väčší dojem ako tie vo Viedni. Určite spravilo svoje aj to, že sme vo vianočnej Budapešti boli prvý krát a Viedeň už máme opozeranú. Výzdoba po celom meste bola prekrásna, stánky ponúkali miestne výrobky a jedlo od výmyslu sveta (nie ako v Bratislave alebo vo Viedni), takže sme vianočnú atmosféru načerpali plnými dúškami a už sa tešíme na Vianoce. Šťastné a veselé :-)

Photo by Roman Beluš (www.romanbelus.sk)

Miroslava Pukajová

Miroslava Pukajová

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Rada spoznávam nové miesta a tu môžem posunúť moje zážitky ďalej. Skúsenosti ľudí sú niekedy viac ako fakty z bedekrov. Dúfam, že moje zážitky a informácie, ale tiež fotky a videá pomôžu a poradia, čomu sa vyhnúť a čo naopak stojí za to!V prípade otázok ma neváhajte kontaktovať na miroslavapukajova@centrum.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu