Vianočný Salzburg

Už niekoľko rokov chodíme na vianočné trhy do Salzburgu a vždy navštívime aj dedinku Hallstatt, ale až teraz som nazbierala dosť zážitkov, ktoré Vám priblížim a dúfam, že po prečítaní naštartujete auto a vydáte sa sem aj vy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ak chcete ušetriť 10% z ceny Vášho ubytovania cez booking.com, kliknite na tento link: https://www.booking.com/s/23_8/belusr50, nájdite a zajednajte si svoje ubytovanie a po absolvovaní ubytovania sa Vám na účet vrátia peniaze. Nezabudnite si v nastaveniach bookingu zadať číslo svojej karty. Tieto peniaze môžete potom použiť na cestovanie alebo na niečo úplne iné :-)

Salzburg je od Bratislavy vzdialený 380 km, preto je lepšie ísť aj na noc, resp. na viac nocí. Má cca 150 000 obyvateľov (je štvrtým najväčším mestom Rakúska) a je hlavným mestom spolkovej krajiny Salzbursko. Leží na rieke Salzach na úpätí Salzburských Álp. Rieka Salzach preteká mestom a formuje nezastavané mestské kopce, čím zo Salzburgu robí jedno z najzelenších veľkomiest Európy. V okolí sa nachádzajú bohaté ložiská soli. Mesto je každoročne dejiskom viac ako 4 000 kultúrnych podujatí. Salzburg po celom svete nepochybne preslávil najmä Mozart, ktorý sa tu narodil. Môžete navštíviť dom, v ktorom žil alebo sa narodil. Jeho rodný dom je na ulici Getreidegasse, kde sa nad každým obchodom nachádzajú umelecky kované cechové štíty, ktoré vypovedajú o tom, aký remeselník žil v konkrétnom dome. Salzburský dóm (vstup zdarma) s troma dverami symbolizujúcimi vieru, nádej a lásku k blížnemu je ohromujúci. V románskej krstiteľnici dómu bol pokrstený samotný Mozart. Nápadne pripomína chrám sv. Petra vo Vatikáne. Zmestí sa doňho 10 000 ľudí. Festung Hohensalzburg – pevnosť z 11. storočia je jeden z najväčších hradov v Európe ponúkajúci úžasné výhľady na mesto a južné Alpy. Môžete si hore vyšľapať (asi 15 minút) alebo sa vyveziete lanovkou. Vstupné je 12 eur s lanovkou a 8 bez lanovky. O 7:00 hod., 11:00 hod., alebo 18:00 hod. sa započúvajte do zvukov zvonkohry Glockenspiel na melódiu od Mozarta. Za zmienku stojí aj zámok Schloss Mirabell s nádhernou záhradou. Najznámejšími miestnymi produktmi sú sladkosti, čokolády a údeniny. Originál Mozartkugeln – Mozartových gulí dostanete v len čokoládovniach Fürst. Čokoládový bonbón s marcipánom v tradičnom striebornom obale s modrým nápisom kúpite len a len tu. Tieto originálne gule dostanete len v ich predajniach a nevyvážajú ich nikam mimo Salzburg. Takže za pravými guľami budete musieť cestovať až sem. Ak si vystačíte aj s menej originálnou receptúrou, máte viac možností. O niečo menej „originálne“ sú gule v striebornom alobale s modrým nápisom z cukrárne Josef Holzermayr (námestie Alter Markt). Pri týchto stále hovoríme o jednom bonbóne drahšom ako 1€. Keď sa posunieme na stupnici opäť o niečo nižšie, dostaneme známe Mozartove gule. V zlatom alobale s červeným písmom, s nápisom echte a značkou Mirabell ich kúpime aj u nás alebo takmer na každom letisku či obchode v Rakúsku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V tomto meste bola skomponovaná Tichá noc, preto sa nečudujeme, že tu majúvianočné trhy takú tradíciu. Trhy sú na námestí Domplatz ale aj na rôznych iných menších námestiach. My tu vždy ochutnáme punč, klobásku a kaiserschmarrn, trhané palacinkové cesto so slivkovým kompótom. Veľkým a trochu aj strašidelným zážitkom je Krampuslauf, beh čertov. Ide o jeden z najväčších behov, kedy stovky čertov vyrazí do ulíc, začnú tancovať, chrliť oheň a dym. Alpské strašidlo, čert Krampus má sprevádzať Mikuláša a svojim hlasným zvonením má odplašiť zlých ľudí. Na tento beh možno narazíte aj v iných okolitých miestach, pretože v tejto oblasti to je zimná tradícia. Nevýhodou trhov v Salzburgu je veľké množstvo ľudí, čo je ale pochopiteľné pri takom krásnom meste.

SkryťVypnúť reklamu

Hallstatt je od Salzburgu vzdialený 70 km. Asi na polceste dorazíte do dedinkySankt Gilgen na brehu jazera Wolfgangsee. Narodila sa tu Mozartova matka a okolie je vyhľadávané pre turistiku. Lanovkou sa dostanete na vrch Zwőlferhorn a loďou do mestečka St. Wolfgang. Toto mesto spoznáte podľa výraznej vianočnej výzdoby v tvare obrovských sviečok a lampiónov, ktoré sú všade, dokonca aj na jazere. Vianočné trhy sa tu tiahnu po mestečku od hlavnej cesty až po jazero.

Vianoce v St. Gilgen
Vianoce v St. Gilgen (zdroj: Roman Beluš)
Môžete si tu nakúpiť aj dobroty do špajze
Môžete si tu nakúpiť aj dobroty do špajze (zdroj: Roman Beluš)
St. Gilgen
St. Gilgen (zdroj: Roman Beluš)

Výhodou je, že tu nebolo veľa ľudí a tak sme si mohli užiť vianočnú atmosféru. Nájdete tu chutné jedlo, punč na zahriatie, suveníry aj drobné darčeky. Do toho sneh, vianočné koledy, blízki ľudia a výsledkom je nezabudnuteľný vianočný večer! Určite túto dedinku neobíďte, ak nemáte radi davy ľudí. Pokojne môžem povedať, že tu zažijete najkrajší advent v Rakúsku.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhý deň sme sa vydali do Hallstattu. Je to malá dedinka na brehu rovnomenného jazera, nad ktorou sa vypína ľadovec Dachstein vo výške 2 až 3 000 metrov. Určite poznáte túto dedinku z ikonických obrázkov. Dokonca si Číňania postavili jej kópiu. A evidentne chcú vidieť aj originál, pretože ich tu je ako maku. Ale ani sa im nečudujem.

Ikonický Hallstatt
Ikonický Hallstatt (zdroj: Roman Beluš)
Hallstatt
Hallstatt (zdroj: Roman Beluš)
Centrum Hallstattu
Centrum Hallstattu (zdroj: Roman Beluš)

Do dedinky vojdeme cez rampu, pretože auta tam majú zákaz vstupu. V niektorých klasických alpských domčekoch sú obchody alebo kaviarne, iné slúžia ako hotely a niektoré sú ešte stále obývané. Dedina sa snaží prilákať turistov aj nádhernou vianočnou výzdobou. V strede dediny je kostol, ktorého veža dominuje hádam každej fotke v mobiloch turistov. S horúcou čokoládou v rukách sa prechádzame po dedine, okukávame suveníry a handmade produkty z dreva a soli. V dedine je aj múzeum, kostnica s lebkami, dva kostoly a cintorín. Nad dedinku je najstaršia soľná baňa v Európe. Dostanete sa k nej peši chodníkom od kostola. Túra trvá niečo vyše hodiny a po ceste narazíte na vodopád aj štôlňu. Ak sa Vám nechce šlapať, hore sa dostanete aj lanovkou Salzbergbahn (cena za osobu je 8 eur). Z parkoviska pred dedinou vedú k lanovke navigačné tabule, je to asi 5 minút chôdze.

SkryťVypnúť reklamu
Lanovkou nad Hallstattom
Lanovkou nad Hallstattom (zdroj: Roman Beluš)
Vyhliadka nad Hallstattom
Vyhliadka nad Hallstattom (zdroj: Roman Beluš)
Výhľad na jazero a dedinku Hallstatt
Výhľad na jazero a dedinku Hallstatt (zdroj: Roman Beluš)
A cesta späť s výhľadom na Dachstein
A cesta späť s výhľadom na Dachstein (zdroj: Roman Beluš)

Hore môžete navštíviť baňu alebo nádhernú vyhliadku. Ak budete mať viac času, preskúmajte aj okolie. Dachstein je známy kvalitnými lyžiarskymi strediskami ale aj letnou turistikou.

Aj keď Rakúsko nie je moja obľúbená krajina, táto oblasť je naozaj nádherná, je tu čo vidieť a zažiť a už sme sa sem niekoľko krát vrátili a určite ešte vrátime.

Miroslava Pukajová

Miroslava Pukajová

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Rada spoznávam nové miesta a tu môžem posunúť moje zážitky ďalej. Skúsenosti ľudí sú niekedy viac ako fakty z bedekrov. Dúfam, že moje zážitky a informácie, ale tiež fotky a videá pomôžu a poradia, čomu sa vyhnúť a čo naopak stojí za to!V prípade otázok ma neváhajte kontaktovať na miroslavapukajova@centrum.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu