Zdravý občan je základ zdravej spoločnosti

Funkčné zdravotníctvoMinulý rok sme zažili ohromný obrat v zdravotníctve.  Naši lekári si povedali dosť a odmietli pracovať v podmienkach, aké mali nastolené. Myslíme si, že sa dosiahol určitý pokrok, avšak navrhujeme aj ďalšie zmeny v rezorte zdravotníctva. Predovšetkým nám ide o pacienta, o jeho zdravie a prevenciu jeho zdravia.  Našim cieľom je zlepšenie zdravotného stavu obyvateľov Slovenskej republiky. Vychádzame pri tom z predpokladu, že zdravotníctvo ovplyvňuje zdravotný stav populácie len z jednej štvrtiny. Pretože jedine zdravý občan

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

je spokojný, jedine občan, ktorý vie, že štát dbá o jeho zdravie a že pri ňom v ťažkých životných situáciách stojí, jedine taký občan je schopný dôverovať predstaviteľom štátu. Základom je legislatíva, a preto v nej presadíme posilnenie dôvery pacientov voči lekárom a zdravotníckym pracovníkom, a to najmä zavedením skutočne slobodnej voľby poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Myslíme si, že zdravie je prioritou v živote človeka, je základnou hodnotou, ktorá trvá, je neoceniteľným darom. Preto chceme, aby sa zdravie stalo prioritou aj pre vládu Slovenska v ďalšom volebnom období. Navrhujeme, aby sa ním zaoberal nielen rezort zdravotníctva, ale aby bolo prierezovým programom aj ministerstva školstva, kultúry a športu či sociálnych vecí a rodiny, pretože práve tieto sa zameriavajú na výchovu a rozvoj našej budúcej populácie.
Strana PRÁVO A SPRAVODLIVOSŤ po konzultácií s odborníkmi vidí riešenie v ambulantnej sfére a v podpore spoločných lekárskych praxí. Chceme podporovaťa klásť dôraz na komunitnú a ponemocničnú starostlivosť, tak , aby sestra a lekár boli čo najbližšie k pacientovi. Mnohokrát sa totiž stáva, že po pobyte v nemocnici pacient nie je doliečený, jeho stav si vyžaduje dodatočnú starostlivosť, o ktorej jeho príbuzní nemajú byť odkiaľ poučení. Sme preto za rozšírenie zdravotnej starostlivosti v komunitnej, skupinovej sfére, kde by sa k pacientovi pristupovalo individuálne so zreteľom na jeho zdravotný stav.
Dnes znamená návšteva u lekára dovolenku alebo voľno z práce a čakáreň plnú nervóznych ľudí. Lekár nakoniec nemá možnosť venovať sa pacientovi natoľko, ako by bolo potrebné, a z návštevy lekára aj z lekárskeho povolania plynie znechutenie. Strana PRÁVO A SPRAVODLIVOSŤ navrhuje presadiť striktné dodržiavanie povinnosti pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti objednávať si pacientov na určité termíny. Je nutné, aby sa skrátila doba čakania na ošetrenie, čím sa zefektívni celý návštevný proces v ambulancii.
Našou ďalšou prioritou je prevencia zdravia. Ak sa o ňu človek usiluje, výrazne si skráti pobyt v nemocničných zariadeniach, čakaciu dobu v ambulanciách, návštevu u lekára a, čo je najpodstatnejšie, bude sa cítiť zdravý a vitálny. V rámci podpory sa zameriame na najefektívnejší spôsob liečby – prevenciu. Plánujeme spolupracovať s odborníkmi na vytvorení dlhodobých, nepolitických štátnych zdravotných programov pre prioritné typy ochorení. Pri prevencii je podstatná informovanosť pacienta, pretože jedine sám si môže pomôcť svojim životným štýlom a dodržiavaním zásad zdravého života. Veľký dôraz preto chceme klásť na zlepšenie vzdelávania a informovania pacientov, ich priame zapojenie sa do liečby. Zabudnúť nemôžeme ani na podporu preventívnych programov s cieľom predchádzať komplikáciám u chronicky chorých pacientov. Otvoríme diskusiu o solidarite s pacientmi, ktorí si úmyselne poškodzujú svoje zdravie a zavedieme priamu zainteresovanosť občanov na prevencii a na spolupráci pri liečbe formou bonusov na individuálnych účtoch.
V centre nového modelu poskytovania zdravotnej starostlivosti bude pacient, ktorý si bude vyberať zdravotnícke zariadenie a zároveň kontrolovať svoje náklady na zdravotnú starostlivosť, nevyhnutné bude sprístupniť pacientom informácie potrebné pre slobodnú voľbu lekára a naštartovať procesy vzdelávania a výchovy informovaných pacientov.
K zmene zdravotníctva na Slovensku máme prichystaný jednoduchý kľúč - ozdravenie systému formou vrátenia kontroly nad zdravotnou starostlivosťou do rúk pacientom. Rozhodujte sami, koľko zdravotnej starostlivosti a poistenia si kúpite. Navrhujeme zavedenie individuálnych zdravotných účtov. Prostredníctvom nich každý občan získa určitý obnos peňazí na základe prerozdelenia redistribučného odvodu. Takýto plán by sa vrátil k pôvodnému zmyslu poistenia. Úspory by patrili pacientovi, pacienti by boli motivovaní pýtať sa na všetky otázky, ktoré kladieme, keď niečo nakupujeme, napr. koľko ktoré vyšetrenie stojí a či je nevyhnutné, prípadne aká je jeho cena u konkurenčného poskytovateľa.
Základom a prioritou strany Právo a starostlivosť je, aby občania mali v každom regióne dostupnú zdravotnú starostlivosť vo všetkých základných medicínskych odboroch. Ako? Presadíme reálne ceny za zdravotné výkony. Na druhej strane nesmieme zabúdať na postavenie lekárov, sestier a ostatných zdravotníckych pracovníkov v spoločnosti, a to predovšetkým v oblasti ich odmeňovania. A v riadení nemocníc a zdravotníckych zariadení presadíme nezávislosť. Nezávislosť vo výberoch, ktorých podstatou bude profesionalita, nie politické nominácie. Chceme, aby zdravotné poisťovne a zdravotnícke zariadenia s majetkovou účasťou štátu riadili renomovaní manažéri, nie politici a ich poskokovia.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

http://www.pravoaspravodlivost.sk

http://www.facebook.com/STRANAPRAVOASPRAVODLIVOST

Peter Puškár

Peter Puškár

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  0x

aj v strednom veku sa dajú stratiť ideály Prislusnost právo a spravodlivost Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu