Dehonestované právo

Dehonestované právo a právny systém Je potrebné uvedomiť si, v akom bezprávnom štáte žijeme. Ešte stále súčasná garnitúra, a teda šéfka ministerstva spravodlivosti, Lucia Žitňanská, sa síce snažila stransparentniť a sprehľadniť rozhodnutia sudcov tak, aby sme videli do ich kancelárií, no za svoje krátke funkčné obdobie nestihla všetko.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
právo a spravodlivosť
právo a spravodlivosť 

Snažila sa tiež o skrátenie súdnych konaní a o odpolitizovanie súdnictva mnohými žalobami, ktoré putovali smerom na predsedu Najvyššieho súdu. Vyslúžila si za to mnohé urážky a dehonestujúce slová, no nezdá sa, že by ju nejako zasiahli. Zdá sa, že tu predsa len bola snaha o zmenu, aj keď zo strany, ktorá je prehnitá korupciou a korupciou dosahuje svoje opovrhnutiahodné ciele špinavými praktikami. Ako je potom možné veriť slovám a skutkom jej podpredsedníčky v kresle inštitúcie spravodlivosti? Len ťažko.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Práve preto chcem poukázať na pretrvávajúcu zlú situáciu v súdnictve a na nedôveru ľudí v rezorte spravodlivosti. Podľa prieskumov občania Slovenska nielenže nedôverujú v spravodlivé, nezávislé a rýchle súdne procesy, ale aj nedôverujú štátu a jeho zástupcom. Toto je presne to, čo chceme na základe našich riešené, riešení strany PRÁVO A SPRAVODLIVOSŤ zmeniť. Chceme prinavrátiť dôveru vám, občanom, v súdnictvo a v spravodlivé súdne procesy pomocou právnych noriem, ktoré budú vymožiteľné pre každého občana bez zdĺhavých súdnych prieťahov.

Podľa štatistík je súčasná doba čakania na rozhodnutie súdov približne dva až tri roky. Za tento čas môže byť súdne konanie spolitizované či inak ovplyvnené. Za tento čas sa návrh alebo žaloba, ktorú sme podali na súd, môže vo vzťahu k nám úplne zmeniť. Nielen jej skutková podstata, ale i náš názor na ňu. Okolnosti, za ktorých sme ju podávali, nemusia byť rovnaké, ako tie, za akých súd dospeje k jej rozhodnutiu. Vezmime si napríklad susedský spor ohrozujúci slobodu nášho bývania sťažujúci nám pokojné domáce prostredie. Rozhodneme sa s ním niečo spraviť a zažalujeme svojho neúnosného suseda v staršom veku. Kým súd dospeje k rozhodnutiu, sused tu už nie je medzi nami, a súd môže zastaviť konanie, takže sa spravodlivého rozhodnutia v náš prospech nikdy nemusíme nedočkať.

Skryť Vypnúť reklamu

Pridlhé súdne konanie, ktoré sú ľudsky neúnosné a výsmešné pre každého občana, sú len jedným z mála problémov súčasnej „spravodlivej“ spoločnosti. Problémom je aj vymožiteľnosť práva respektíve právna nespravodlivosť. Súčasné právne normy sú vytvorené tak, že vyhovujú skupine mocných a vyvolených. Sú vytvorené pre tých, ktorí majú financie na dobrých právnikov alebo účtovníkov a vedia sa tak vyhnúť mnohým pravidlám, ktoré sa nás, bežných občanov Slovenska dotýkajú a sú vymožiteľné. Naozaj, skúsme sa pozrieť na tých, ktorí sa vozia na drahých autách a ostatný občania sa na nich pozerajú zo zastávky MHD. Česť tým výnimkám, ktoré si tieto peniaze zarobili tvrdou prácou, no na Slovensku je to prakticky nemožné. Pozrime sa na to, ako k týmto drahým autám prišli. Sú povolaním napríklad podnikatelia a majú šikovného a prešpekulovaného účtovníka. Ten im umožní také manipulácie s daňami a odvodovým systémom, že do štátnej kasy nemusia platiť ani euro. Tieto peniaze im teda zostávajú ako čistý zárobkový zisk, a verte, že v takýchto prípadoch nejde o nízke sumy. Však keď majú na také autá...

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalším prípadom môže byť súdne konanie, kde si bohatý človek môže dovoliť dobrého právnika. Súd vyhrá nespravodlivo, je evidentné, že pravda nebola na jeho strane, no šikovný právnik je schopný nájsť, ako sa vraví, skulinky v práve, a tým dosiahnuť víťazstvo na súde. Ak sa potom dovolávate spravodlivosti a pravdy, nedočkáte sa. Prečo? Pretože tento právnik vyhral súd pre svojho klienta na základe „litery zákona“ - znenia práva. Problém nie je v tom, že právne normy a zákony sú postavené tak, aby ich spomínaní – vyvolení či solventní, mohli pomocou kvalitných zástupcov vyhrať a otočiť vo svoj prospech, ale v tom, že sudcovnia rozhodujú bez kontroly. Jednoducho povedané, zákony sú vytvorené pre menšinu a dovolávať sa spravodlivosti je zbytočné.

Skryť Vypnúť reklamu

Preto navrhujeme zásadné zmeny v súdnictve a v rezorte spravodlivosti, a to zmenou zakotvenou v ústave. Základnými východiskami programu strany Právo a Spravodlivosť sú právny štát, presadzovanie princípov práva a spravodlivosti, slobody a demokracie zakotvených v Ústave Slovenskej republiky vo všetkých oblastiach života. Strana bude usilovať o otvorenú a spravodlivú spoločnosť bez ohľadu na príslušnosť k národnosti, vierovyznaniu, rasového alebo etnického pôvodu, rodinného alebo sociálneho stavu, pohlavia a sexuálnej orientácie, veku, zdravotného stavu. Máme v úmysle presadzovať také právne normy a ich bezpodmienečnú vymožiteľnosť, ktoré budú zabezpečovať spravodlivosť vo všetkých sférach života bez rozdielu pre každého občana a súčasne budú zabezpečovať jeho ochranu pred bezprávím a svojvôľou nech by ju páchal ktokoľvek. V prvom rade chceme vám, občanom, prinavrátiť dôveru v politiku, právo a spravodlivosť, a to tak, že obmedzíme právomoci v rámci poslaneckej, ako i sudcovskej imunity. Prioritou pre nás bude výrazné skrátenie súdnych konaní a skvalitnenie súdnych procesov. Chceme presadzovať solidaritu v prípadoch kde je potrebná a odstrániť zneužívanie solidárneho systému pomocí a výhod v prípadoch kde je solidarita zneužívaná.

Našim základom, základom strany PRÁVO A SPRAVODLIVOSŤ je, aby bolo právo záväzné pre všetkých. Nad právom nesmie stáť nikto, ani mocní, ani vyvolení!

http://www.pravoaspravodlivost.sk

http://www.facebook.com/STRANAPRAVOASPRAVODLIVOST

Peter Puškár

Peter Puškár

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  0x

aj v strednom veku sa dajú stratiť ideály Prislusnost právo a spravodlivost Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu