Polícia alebo mafia?

V polovici roku 2010 prešla slovenská polícia a jej zbor na úplne iný systém hodnotenia a teda aj výkonu práce jej jednotlivých príslušníkov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Túto zmenu inicioval šéf policajného zboru, Jaroslav Spišiak, dosadený ministerstvom vnútra, jej šéfom Danielom Lipšicom. Nový systém priniesol mnohé zmeny, no veľa policajtov ho odmietalo a kritizovalo. Spišiak ho zaviedol na základe vzoru Veľkej Británie, kde je podľa neho policajt najváženejšie povolanie. Rovnaký výsledok by mal byť vraj onedlho už aj na Slovensku, aspoň to je najbližší cieľ. Policajti sú podľa tohto systému aj hodnotení a závisí od toho, akí sú šikovní a aká je ich práca efektívna. Ak sa snažia, môžu mať vyšší plat a môžu dosiahnuť aj kariérny postup. Policajti sú štvrťročne hodnotení ako neuspokojiví, uspokojiví alebo viac uspokojiví. Ak sú neuspokojiví, prídu o prémie a príplatky, dokonca môžu byť preradení na nižšiu pozíciu.
Dnes, po dvadsiatich rokoch fungovania polície, kedy fungovala formou, ktorá podľa mnohých odborníkov bola finančne náročná pre štát, počas výkonu práce jej príslušníkov ich zrejme dostatočne nemotivovala, a tak jej občania Slovenska až tak nedôverovali, ako by bolo potrebné. Veci sa asi pohli k lepšiemu, no v systéme sú naďalej medzery a niektoré veci je nutné pozmeniť. Je nevyhnutné zabrániť tomu, aby boli členovia policajného zboru podplatiteľní, skorumpovaní či ovplyvniteľní politickou mocou. Príslušníci policajného zboru by jednoznačne mali mať záujem o zlepšovanie stavu slovenskej spoločnosti jej dekriminalizáciou, mali by mať záujem o vyvolanie pocitu dôvery, istoty a bezpečnosti u občanov Slovenska.
Súčasnému šéfovi zboru treba držať palce, aby vo svojom snažení pokračoval a doviedol slovenskú políciu aspoň k malému úspechu a jej členov k cieľu, aký si stanovil. Problém je však v tom, že jeho pôsobeniu na tomto poste bude zrejme ohrozené, ak sa k moci a do vlády dostane iná garnitúra, ako tá súčasná. Ako-tak zabehnutý systém sa bude opäť meniť, len tak, z princípu, pretože prišla nová vláda a tá chce vládnuť po svojom. Je dosť pravdepodobné, že veci sa zasa otočia a vrátia do starých koľají, ktoré sme tu mali. Prečo? Pretože vláda sa bude snažiť o dokázanie si vlastného cieľa, že ona je lepšia ako tá, čo tu bola. Je na zváženie, či by nemala prehodnotiť efektivitu spusteného systému a porovnať ho s predchádzajúcim. Nejde len o štatistiky, ide aj o skutočné výsledky. Na ne sa je potrebné spýtať občanov, či sa momentálne cítia istejšie a bezpečnejšie, či polícií viac dôverujú ako pred rokom a pol. Pretože občan sám vie najlepšie posúdiť efektivitu práce policajta. Vie, či mu pomohol keď to potreboval, či sa k nemu správal slušne a či sa o jeho problémy zaujímal. Vie, či sa snažil nájsť páchateľa, ktorý mu čo i len ukradol peňaženku, či ktorý ho okradol na ulici a či sa postavil na stranu spravodlivosti alebo na stranu, ktorá mu ponúkla viac peňazí.
Práve na takéto otázky by mali občania vedieť odpovedať a ak odpovedia v prospech súčasného stavu, nová vláda by nemala meniť systém, mala by sa snažiť ho ešte podstatne vylepšovať a odstraňovať nedostatky, ktoré v ňom určite sú. Pretože zmenou systému na štyri roky sa dosiahne iba chaos, ktorý popletie nielen občanov, ale aj samotných policajtov.
Trhliny systému možno pozorovať neustále. Zrejme najväčším problémom je ešte stále politický vplyv na policajní zbor. Znamená to zasahovanie štátu a vlády do riadenia policajného zboru, respektíve do ovplyvňovania jej príslušníkov. Jednoduchým príkladom je vyšetrovanie kauzy Gorila. Minister vnútra, Daniel Lipšic, mal tento spis ešte pred jeho nedávnym zverejnením. Podľa mnohých vyjadrení je zrejmé, že polícia tento spis už vyšetrovala, no vyšetrovala ho tak, že o tom nik nevedel. A je predpokladateľné, že vyšetrovanie by neprebiehalo riadne, pokiaľ by tento spis nevytiahli médiá, nevznikali by proti nemu masové protesty občanov a tlak verejnosti. Rovnako sa dá predpokladať, že minister vnútra by nemal také oduševnenie pri jeho vyšetrovaní, nezasadzoval by sa tak za jeho úplné došetrenie a neorganizoval by toľko tlačových konferencií, ak by pred dverami neboli predčasné voľby. Je možné robiť si úspešnú kampaň nielen pomocou plagátov a slov na nich, ale aj pomocou slov o tom, aké je podstatné odhaľovať korupciu.
Trhliny môžu pozorovať aj občania pri prechádzkach mestom. Mestská polícia sedí v aute, chodí hore dolu a premáva sa po meste s prísnym výrazom v tvári. Kontroluje a dohliada. No v skutočnosti je táto hliadka platená z našich daní a v teréne sa v podstate nepohybuje. Aký obraz si o jej činnosti majú potom vytvoriť ľudia? Ďalším príkladom je nedávno uverejnený príbeh mladého fotoreportéra, ktorý nafotil auto štátnej polície na benzínovej pumpe, za čo ho polícia neskôr šikanovala a vydierala. Neprestali dovtedy, kým sa nepreukázal svojim fotografickým preukazom a kým nevymazal danú fotku. Je jasné, že mladík sa bránil a podal trestné oznámenie a je tiež jasné, že je to príklad strachu, ktorý vyvolali v občanovi policajti. Namiesto toho, keď mala ich prítomnosť vyvolať pocit bezpečia.
Príkladov je naozaj nespočetné množstvo a je potrebné ich postupne odstraňovať. Veď novým heslom polície je chrániť a pomáhať. Treba toto heslo začať uplatňovať aj v praxi a nenechávať sa zneužívať štátnou mocou na diskrimináciu osôb a občanov Slovenska. Netreba sa báť ukázať novú tvár, pretože práve tú ľudia radi privítajú.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

http://www.pravoaspravodlivost.sk

http://www.facebook.com/STRANAPRAVOASPRAVODLIVOST

Peter Puškár

Peter Puškár

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  0x

aj v strednom veku sa dajú stratiť ideály Prislusnost právo a spravodlivost Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu