Nerobme z učiteľov žobrákov!

Hovorí sa, že škola je druhým domovom a odrazovým mostíkom do budúcnosti pre každého mladého človeka. Naše školstvo však poskytuje nekvalitné a často aj nepotrebné vzdelanie, ktoré spôsobuje predlžovanie radov pri čakaní na sociálne dávky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Slovensko podľa odborníkov patrí z dlhodobého pohľadu ku krajinám, ktoré majú najvyšší hospodársky rast

Obrázok blogu

v eurozóne. Títo odborníci sa však taktiež zhodujú aj v tom, že dôvody tohto rastu sú najmä nízke mzdy pracujúcich a nízke dane pre zahraničných investorov. Z toho môžeme odvodiť, že „prednosťou“ Slovenska sú pracovití ľudia, ktorým nevadí, že sú neadekvátne platení. Jediným spôsobom, ako tomuto neudržateľnému trendu zabrániť je lepšie vzdelanie pre našich občanov. Slovensko nemôže byť lacnou montážnou dielňou pre bohatých investorov, ktorí toto vzdelanie a „know-how“ majú. Chceme byť krajinou vzdelaných ľudí, ktorí okrem pracovitosti majú aj vedomosti a sami vedia, ako riadiť podnik a dať prácu iným ľuďom.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Človek nemusí situáciu v školstve sledovať veľmi dlho, aby si všimol, že absolútne nefunguje a poškodenými sú ako učitelia tak aj žiaci. Tomuto problému sa už venovalo niekoľko ministrov ľavých aj pravých vlád, žiaľ bez úspechu. Pritom netreba tak veľa, stačí pozorne počúvať sťažnosti samotných pedagógov. Tí v tomto systéme dlhé roky pracujú a vedia, ktoré pravidlá sú nastavené zle a ako ich zmeniť. Strana PRÁVO A SPRAVODLIVOSŤ nechce ignorovať hlas učiteľa a nesúhlasí s opatreniami politikov, ktorí toto povolanie položili na lopatky. Dnes sa už pomaly z vychovávateľov a mentorov našich detí stávajú žobráci, ktorí sú sociálne fackovaní a musia prosiť o každé drobné.

Skryť Vypnúť reklamu

Strana PRÁVO A SPRAVODLIVOSŤ chce zmeniť nefungujúci systém financovania školstva, dať učiteľom adekvátne odmeny za ich prácu a zabezpečiť podmienky pre ich profesijný rast. Dnes je toto, kedysi vážené, povolanie zatracované ako finančne neatraktívne a psychicky náročné a čoraz viac kvalitných zamestnancov odchádza do iných odvetví. Presaďme spolu s pedagógmi motivujúce platy, ktoré zhodnotia ich vzdelanie, kariérne úspechy aj prípadné náročné pracovné prostredie. Práca sa pre nich nekončí po príchode domov a chceme to zohľadniť pri finančných odmenách. Veľmi dobre si uvedomujeme aj čoraz ťažšie zvládnuteľných mladých ľudí, ktorí plnia školské lavice. Učiteľ, ktorý pracuje s neprispôsobivými žiakmi na školách v problémových oblastiach, musí byť dostatočne finančne motivovaný a chránený. Dôvod jeho rozhodnutia vzdelávať iných nemôže byť len ten, že inú robotu si aj tak nenájde.

Skryť Vypnúť reklamu

Nezabúdame ani na našich študentov. Kvalita ich vzdelania je ohrozená zo strany psychicky vyčerpaných a slabo motivovaných učiteľov ako aj nevyhovujúcim ekonomickým zabezpečením. V našej strane sú aj študenti vysokých škôl a tak nám nie sú cudzie problémy, ktoré zažíva mladý človek počas svojho štúdia. Zlá doprava, internátne ubytovanie ako z hororu, staré nevyhovujúce učebnice, na vysokej škole niekedy dostupné len pre pár vyvolených. PRÁVO A SPRAVODLIVOSŤ bude presadzovať zmenu modelu financovania študentov dochádzajúcich do iných miest. Rozdiel nákladov na bývanie "doma" a internátnym ubytovaním bude určený pevnou čiastkou, na základe štatistických údajov. Ten bude nastavený tak, aby mal študent zabezpečené slušné bývanie a normálnu stravu. Nechceme, aby mladí ľudia za štúdium „platili“ v podobe prechladnutí počas zimných mesiacov vďaka slabému zatepleniu. A radi by sme upozornili, že majú nárok aspoň na jedno fungujúce WC.

Skryť Vypnúť reklamu

Systém výberu a schvaľovania učebníc ma takisto viaceré nedostatky. Nedávna kauza „Planéty vedomostí“ prezentovaná istým slovenským týždenníkom ukazuje, že aj v školstve sa s peniazmi narába neefektívne. Spôsob výberu a schvaľovania učebníc potrebuje zmenu, tak, aby knihy odzrkadľovali reálnu potrebu teórie a praxe. Učitelia dnes radšej učia z vlastných poznámok alebo niekoľkých učebníc naraz, aby vôbec mohli naplniť učebné osnovy. Vnímame aj akútny nedostatok dobrých študijných materiálov na vysokých školách, a učí sa často zo zastaraných publikácií. Tie je veľmi ťažké zohnať v obchodoch a študenti si ich musia požičiavať. Preto plánujeme zabezpečiť využívanie moderných a ľahko dostupných elektronických učebníc pre každého.

Veľmi nás trápi aj prehlbujúca sa priepasť medzi žiakmi a učiteľmi, ktorá nevytvára dobré prostredie na vzdelávanie. Chceme podporiť ich vzájomný dialóg, aby sa zvýraznila výchovná stránka vzdelávania. Budeme sa venovať zlepšeniu sociálnych vzťahov na školách, boju proti šikane a budovaniu národného povedomia mladých ľudí. Bohužiaľ národná hrdosť sa v našej spoločnosti vníma čoraz viac negatívne. Ani sa tomu nečudujem, keď národné záujmy obhajujú zlodeji z SNS. V strane PRÁVO A SPRAVODLIVOSŤ si však myslíme, že len uvedomelí občania, hrdí na svoju krajinu sú budúcnosťou pre tento štát. Veď ako môže niekto zveľaďovať zem, ktorú si neváži? Preto chceme zaviesť výchovu k vlastenectvu, ako aj právne vzdelávanie na základných školách, aby nasledujúce generácie Slovákov boli hrdými a sebavedomými občanmi tejto republiky.

Naše školstvo sa dlhodobo nachádza v úpadku a bude trvať niekoľko rokov, kým sa z neho dostane. Bývali ministri – darmožráči nedostatočne reflektovali požiadavky pedagogickej obce, čo sa nepriaznivo odrazilo na úrovni vzdelania občanov. Spoločne to však môžeme zmeniť.

http://www.pravoaspravodlivost.sk

http://www.facebook.com/STRANAPRAVOASPRAVODLIVOST

Peter Puškár

Peter Puškár

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  0x

aj v strednom veku sa dajú stratiť ideály Prislusnost právo a spravodlivost Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu