Zberateľstvo v minciach sa čiastočne prekrýva s investíciami do drahých kovov. Pri napr. známkach už ide čisto o zberateľskú hodnotu. Zberateľstvo v umeleckých dielach, resp. investovanie v tomto sektore si ponechám na samostatný článok.Keď neviete do akého prístavu plávate tak je každý vietor zlý!Ako prvé si rozoberieme možnosti investovania v zberateľstve.
Ako som spomínal, pri minciach sa prelínajú investičné a zberateľské. Krásnou ukážkou sú Kangroo(kengury/klokany) z mincovne Perth v Austrálii. Tie bolo neraz ťažké získať, lebo hoci patrí Austrália medzi najväčších ťažiarov zlatá, nie vždy stihli vyraziť dosť mincí na pokrytie dopytu. Než sa do tohto kšeftu pustite, stanovte si priority a slovo "panika" si vyraďte zo slovníka. Typy investícií do zberateľstva majú tieto motívy:
⦁ Zbertelstvo pre radosť
⦁ Rodinný/osobný poklad
⦁ Penzijné sporenie
⦁ Úložisko voľnej hotovosti
⦁ Mince v obehu
Zberateľstvo pre radosť
Tu je málo na vysvetľovanie, zberateľ vie čo a prečo chce a vynaloží na to voľne zdroje. Motiváciou je čistá radosť z vlastnenia pekných kúskov. Použiteľné na numizmatiku, filatelistiku i zberateľstvo "a la Rudolf II." Zároveň použiteľné ako zábezpeka.
Rodinný poklad
Veľmi sa prelína s predošlým bodom, hlavne možnosť použiť tento poklad ako zábezpeku. V tomto prípade odporúčam diverzifikáciu medzi zberateľské mince a rydzo investičné. Pri zberateľských je totiž problém s likviditou. Investičné zlato/striebro pošlete naspäť do banky a o tri dní máte hotovosť. Pri zberateľstve môžete zarobiť dvakrát i viackrát toľko, ale počkáte si. Je to jednoducho beh na dlhé trate. Nestratíte na tom, ale napr. za tejto krízy začali všetci zúfalci predávať za nákupné ceny. Proste presýtený, tzv. "medvedí" trh.
Ak si chcem vybudovať a udržať rodinný/osobný poklad, tak mám rozdelené kovy na dve skupiny:
Investičné. Tie sú ľahko predatelne. Nezáleží, či je to v "kajetankach" alebo minciach. Každopádne ide o normované investičné zlato/striebro/platinu.
"Pokladne" - to jest kúsky, ktoré sú v limitovaných edíciách a nie sú práve najlacnejšie, ráno oznámia, že ich budú raziť a do večera sú vypredané. Takéto kúsky vám budú závidieť guvernéri bánk a ministri financií, či hospodárstva(osobná skúsenosť). Moje dva najvzácnejšie kúsky sú kilová strieborná minca k zafírovému (65 rokov) jubileu korunovácie Alžbety II. za £2.050(vyrazených 150ks, 125ks z toho do predaja) a zbierka troch zlatých mincí k 250. výročiu plavby kapitána Jamesa Cooka. Vychádzali rok po roku ako prebiehala spomínaná plavba. Celková cena £2.665, kazeta na ich prezentáciu dorazila až minulý týždeň. Každopádne na ebay ich niekto ponúka £3.725, takže sa evidentne nejednalo o zlú investíciu. Každá minca samozrejme má priložený COA - Certifikát autentickosti.
Už len povedomie, že niečo takéto máte v sejfe vás pre ekonomický gramotných ľudí robí vierohodnými. Pre menej ekonomický gramotných: Je pre vás vierohodný človek, ktorému s certifikátom autenticity visí doma niečo od Picassa?
Penzijné sporenie
Máte dve možnosti, voľba je na vás.
Nealokované(fyzicky nedoručené/neprebrate) sporenie v zlaté/striebre. To znamená, že si založíte sporiaci účet u renomovaného obchodníka s drahými kovmi, ktorý vám vašu mesačnú platbu prepocita podľa aktuálneho kurzu na zlato/striebro/platinu. Počítajte s poplatkami za úschovu, čo vás zároveň zbavujú hrozbe vykradnutia alebo nutnosti poistenia a kúpy poriadneho trezora.
Alokované(fyzicky doručené) kovy. Mincovne celého sveta vydávajú svoje mince i tehličky(prinajhoršom sa choďte popýtať ku Kajetanovi). Pri zlate je výhodou, že je globálne oslobodené od dane. Striebro daň má od krajiny ku krajine inú. Istý čas od nej bolo oslobodené v Nemecku, kým im to Brusel nezatrhol, čo malo za následok dva moje výlety do Regensburgu. Výhodou striebra vtedy, dnes i do budúcna, že je nielen investičným, ale zároveň priemyselným kovom. Túto funkciu(mimo dekoratívneho využitia) zlato nástupom supravodičov stratilo. Z jednej okovy...pardon OBRÚČKY vyplníte potreby na 1.000 čipov, ale sú tu aj iné verzie. Keby sa zlato nejko vyparilo z priemyslu, nič hrozné by s nestalo

Uloženie voľnej hotovosti
Chcete aby vám výplatu nezožrala inflácia? Tak sa riaďte predošlým bodom. Aby som tu nevzbudzoval dojem, že si chodím zaplávať ako Držgroš McDuck, tak napr. investičné zlato z Perthu som nakúpil za výpredaj posledných pozemkov čo som mal vo Vrábľoch.. Ak vam zostva na konci mesiaca pár drobných navrch, založte si fľašu/plechovku kam ich dáte. Keď je nádoba plná, prepočítajte si, či je dosť na nákup nejakej tej zlatky alebo striebrenky, ktorú si následne strčíme do uzamykateľnej sporkasky.
Zberateľské mince v obehu
Môj tretí najobľúbenejší a denne praktizovaný šport. Pred ním je len hubárčenie a lozenie po horách. Je to všeobecne malo známe, ale ako v librách, tak v eurominciach i dolárových centoch máte nejaké tie pamätné. No a tie majú kvôli svojej razbe trochu inú cenu. Spravidla sa vydávajú aj v zberateľskej verzii. Či už v zlaté, striebre alebo "len" v obálke ako uncircullated(teda že neboly v obehu a s popisom). Nie je problém ich však len tak sťahovať z obehu.
Pre ilustráciu Royal Mint(Britská Kráľovská mincovňa) má zaujímavý zvyk: Vydáva do obehu tieto zberateľské mince, ale nezverejní koľko ich vydáva. Presnejšie to zverejní po nejakom čase. Hodnota takto odloženej mince môže zotrvať tesne nad jej nominálnou hodnotou, ale ľahko sa stane, že sa minca ukáže ako raritná a jej cenu to katapultuje dramatický nahor. Posledné razby sú zverejnené za začiatok roka 2018. Odvtedy išli do obehu minimálne štyri ďalšie razby, ale nikto netuší, koľko toho bolo.
Najlepším príkladom takého dramatického rastu sú 50-pencove mince Kew Gardens(2009), ktoré sú takým "Svätým Grálom". Do obehu ich išlo 210.000. Ich standardna cena na ebay bol donedávna £60-£80, ergo 120-140-násobok nominálu. Teraz ceny všeobecne poklesli, keďže ľudia, ktorí sa skrz pandémiu dostali do finančných ťažkostí ich využívajú ako rezervu. Stále však majú hodnotu vyššiu ako nominál, čo je aj ich funkcia. Kto si ich odkladal, má teraz "ako keby našiel".
V Eurozóne má každá krajina svoje motívy. Na Slovensku je to dobre známy Kriváň(1, 2 a 5 centovky), Bratislavský hrad(10, 20 a 50 centovka) a lipovými ratolestami dekorovaný dvojkríž na jedno a dvojeurových. Podobne to majú poriešené aj ostatne krajiny, akurát monarchie tam majú aktuálneho monarchu.
Okrem toho má však každá krajina svoje pamätné mince. Slovensko s jedenástimi rozhodne nie je na chvoste. Platí samozrejme zákon neviditeľnej ruky trhu. Čím nižšia razba, tým cennejšie. Taký Vatikán si na tom vybudoval jeden z kľúčových penazovodov, niektoré 2-eurové mince sú dnes za krízy výnimočne zľavnené zo 70 na 35 eur, keďže ľudia potrebujú hotovosť. Podobný biznis model používa viacero menších štátov, napríklad San Marino, Andorra, Malta alebo Monaco. Za Britániu(teda 2-librové mince) je toto úspešný vývozný artikel Isle of Man a Severného Írska.
Kompletný prehľad zberateľských 2-euroviek nájdete tu:
https://www.fleur-de-coin.com/eurocoins/commemorative-euro-mintage
Stačí slušne pani v obchode poprosiť, nech vám vydá v 2-eurovkach, ak sa poznáte lepšie, povedzte rovno o aké ide. Môžem vám zaručiť, že je to najlacnejší spôsob sporenia a ešte má aj estetickú hodnotu. Ja to robím s 50-pencovkami a 2-librovkami už roky. Predavači ma poznajú takže mi to odkladju už sami. Potom si len na konci dňa urobím "spanilú prechádzku" a vyzbieram si.
Neviem ako je to na Slovensku, teda či stále banky kasiruju aj nemožné, ale tu v Británii som pred pandémiou, ktorá výrazne limitovala hotovostné platby, dobrý zvyk, že som si ráno bezplatne vytiahol z banky normovaný sáčok s 10-pencovkami, 50-pencovkami alebo 2-librovkami, počas obednej prestávky som si vytriedil zberateľské a cestou domov som sa zastavil v troch pobočkách, kde som po 10 malých sáčkov(limit) vložil naspäť.https://www.royalmint.com/currency/uk-currency/mintages/50-pence/
Záverom: Check your change. Kontrolujte si drobáky, prípadne sa zamyslite nad ostatnými spôsobmi investovania, ktoré som spomínal. Môžem vám naozaj povedať, že ak niekomu meškáte s platbou, ale otvoríte pred ním trezor s vyššie spomínaným obsahom, nebude na vás posielať exekútora.
Fundamentom trhu je totiž dôvera.