Nechajme tých dovolenkárov vonku, nech platia!

Dovolenkárov v zahraničí nie je možné označiť inak ako za hazardérov. Problém by nebol, keby hazardovali len sami so sebou, lenže hazardujú aj so zdravím ostatných ľudí. A čo je možno ešte horšie, s ekonomikou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

V tomto článku sa zameriavam len na ľudí, ktorých cesty za hranice nie sú nevyhnutné a/alebo sú predvidatene rizikovými s plným vedomím cestujúcich.

Na riziko vycestovať toto leto na dovolenku sa upozorňovalo od samého začiatku pandémie Nie náhodou bolo medzi prvými opatrenie drastické obmedzenie cestovania. Teraz sa cestovanie uvoľnilo a neprešiel mesiac a už sa nám zatvára dopravné spojenie so svetom nanovo. Najnovšie Viedenské letisko stoplo príjem letov z 18 krajín. Pre turistov je tam zaujímavý asi len Egypt a Čierna Hora. Ďaleko väčším problémom je Británia, ale nie z hľadiska turizmu.Návrat do minulosti

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď prepukla pandémia a začal lockdown, hlavne uzatvorenie hraníc, zostával som s nemým úžasom sledovať ako málo infikovaných má Slovenská republika. Áno, je pravda, že ani ľudia z iných štátov nechceli veriť, že má SR tak málo prípadov, ale to isté povedali aj slovenskí epidemiológovia. Už sami si neboli istí, či nerobia niekde chybu, lebo počet infikovaných bol výrazne pod priemerom nielen voči populácii, ale aj voči počtu testovaných.

Vírus akoby Slovensko obišiel. Má na tom leví podiel včasné prijatie všetkých kľúčových opatrení, napríklad uzavretie letísk, následne hraníc, ale tiež niekoľko slovenských špecifík, z ktorých sú niektoré nemerateľné. Je to celkový tranzit, sociálne návyky Slovákov, paranoja(pamätám si paniku po 11.septembri, keď čakali ľudia náraz lietadla do výškových budov v Baratislave). Povedané slušne: To, že sme Pánu Bohu z chrbtom a ešte sa pri tom trasieme od strachu nám v danej situácii pomohlo.

SkryťVypnúť reklamu

Nič však netrvá večne, a už vtedy sa objavili prví nespokojní dovolenkári. Jednou skupinou boli ti, ktorí už mali zakúpené zájazdy, druhou ti, ktorí nevedeli, či si ich objadnavat majú. Pochopiteľne sa do toho vložili podnikatelia v tomto segmente, upozorňujúci na počet zamestnancov, ako aj na dynamiku finančných tokov v cestovnom ruchu.

V skratke: Záloha, ktorú ste zaplatili cestovke v decembri sa použije v januári/februári na zloženie záloh poskytovateľom služieb (doprava, hotel) a beh cestovky, vrátane povinného poistenia vášho zájazdu voči krachu cestovky.

Posledné menované je celosvetovým štandardom, takže v civilizovanej krajine sa vám nemôže stať bežná situácia z 90.rokov na Slovensku, že ste dali celoročné úspory za dovolenku v Chorvátsku, autobus neprišiel, ale čo horšie, pri reklamácii ste zistili, že cestovka s nulovým majetkom je v konkurze. Problém je, že tento systém je nastavený na istý rozsah výpadku/bankrotov. Inak ani nastavený byť nemôže. Poistka má z peňazí nevytopenych poistencov pomôcť vytopenemu. Len pri potope sveta moc nefunguje.

SkryťVypnúť reklamu

Je to ako chcieť, aby mala každá banka v hotovosti dosť peňazí na vyplatenie všetkých vkladateľov. Každý, kto elementárne rozumie ekonómii vie, že tým by banky úplne stratili svoj význam. S poisťovňami je to veľmi podobné. Je to ako keby malo byť každé lietadlo z titánu a obložené kevlarom. Netvrdím, že sa nedá vyrobiť, veď aj airbagy by mohli nainštalovať. Len Let Bratislava-New York by stál toľko, čo kozmický program.Ja som vám to vravel!

Tu je text môjho príspevku na facebooku z druhej polovice júna:"Už som to napísal pred pár dňami. Tu nie sú problém ľudia, ktorí na dovolenku neodcestujú, ale tí, ktorí odcestujú a uviaznu tam!Že MÔŽETE cestovať znamená MÔŽETE(ísť obchodné, za rodinou...), nie sa zblázniť a roztočiť turistickú sezónu na plné gule! Ti, ktorí kritizujú tie pravidlá by boli prví, ktorí by kritizovali vyššiu úmrtnosť...Viem, že "Po bitke je každý generál", ale už pri zatváraní hraníc mnohí upozornili, že ostrovy(najmä Španielske, Francúzska Korzika, Malta, atď.) môžu byť OK, pevnina na tom môže byť horšie(vieme prečo v Ríme dali špitál do stredu Tiberu). Keby vtedy udržali v karanténe práve tie ostrovy, aspoň niečo mohlo fungovať.Ja to hoteliérom ani reštauratérom nezávidím, ale ak sa zvrtnú nejaké čísla, môže dosť dovolenkárov uviaznuť vonku. A čo si budeme hovoriť - žiť za svoje v Barcelone nie je to isté ako žiť za svoje v Medzilaborciach. Pri prvom zatváraní hraníc nás bolo vonku toľko, koľko nás vonku žije + pendleri, služobné cesty, ale len minimum turistov.Rozdiel je samozrejme v tom, že tí, čo vonku žijeme a pracujeme dlhodobo, tak máme spravidla kde zložiť hlavu, prípadne nárok na podporu. Pendleri sú na tom horšie, ale nemala časť z nich dostala možnosť si vybrať, či ísť domov do karantény, alebo pokračovať v práci. Každopádne ak zostane vonku zaseknutá priemerná slovenska rodina s deckami dlhšie ako plánovali, tak domáca karanténa po návrate bude ich najmenší problém. Vieme koľko sú prepravné a testovacie kapacity..."

SkryťVypnúť reklamu

Nuž totiž už s kamarátmi z iných európskych i svetových metropol sme sa bavili na tému, že kým oni majú zatvorené prevádzky, ľudia riešia, či budú môcť ísť na dovolenku k moru. Bohužiaľ, práve toto trápilo ľudí, ktorí sa 6 týždňov predtým báli "čiernej smrti" a pred dvoma smrti hladom, lebo skolabuje ekonomika. Teraz sa tí istí ľudia neboja vycestovať s rodinami do zahraničia. Uznávam, viacerí sú opatrní, snažia si vyberať menej rizikové destinácie, napríklad spomínané ostrovy. Problém je, že za súčasných podmienok je nemožné, resp. prakticky ťažko realizovateľné zaviesť systém "Tak vy ste boli len na Rhodose, vy môžete", keďže neplatili žiadne vnútroštátne kontroly.Následky a apel

Následkom bude s najväčšou pravdepodobnosťou hlavne chaos. Označenie za bezpečnú/nebezpečnú krajinu je na bilaterálnej úrovni. Inými slovami: Ak je Chorvátsko dostupné pre občanov bezpečnej aj nebezpečnej krajiny, môže dôjsť k prenosu bez toho, že občan z nebezpečnej krajiny navštívi SR a naopak. Následkom je znovuzavedenie povinnej karantény, len s tým rozdielom, že prekontrolovať pár stoviek repatriantov v silách polície je, skontrolovať niekoľko tisíc dovolenkárov už nie. Keďže sa porušenia vyskytli už pri tomto malom počte, viem si živo predstaviť to "trajdanie sa" pri vyšších číslach. Len na okraj pripomeniem pikošku, ktorá uvrhla osadu pri Žehre do druhej karantény: Vrátilo sa z Anglicka päť rómskych rodín. Bolo šťastím, že tá rodina, ktorá bola neskôr pozitívne testovaná tu karanténu dodržiavala aj predtým. Keby boli postihnutí aj ti ostatní, tak máme na malér zarobené.

Ako som už spomenul v tom mojom statuse, rozbehnúť sa na dovolenky v týchto dňoch nie je len epidemiologicky, ale aj ekonomický problém. V prípade, že sa po vycestovaní občanov na dovolenku uzavrú hranice alebo sa predpíše automatická karanténa, a to samozrejme s možnosťou tej štátnej, nech si to ľudia pekne-krásne zaplatia, vrátane tej evakuacnej/repatriačnej dopravy. A do tej doby, než bude kapacita ich vyzdvihnúť, nech si užívajú more tam, kde sú. Viem, že by bolo lepšie, keby svoje úspory minuli na Slovensku, ale pochybujem, že ich spotreba v karanténe by zachránila slovensku ekonomiku. Aspoň by videli, že závidieť nám život "vonku" nie je celkom na mieste.

Problémom je, keď sa v tejto situácií ocitne rodina s deťmi, špeciálne s nižším príjmom. V takto turbulentnej dobe je možné, že v zahraničí nielen uviaznete a budete musieť vyživiť rodinu z vlastných zdrojov, ale že medzičasom stratíte prácu. A je úplne jedno, že to bude kvôli tomu, že nebudete môcť nastúpiť do práce dva, či tri týždne po skončení dovolenky, alebo preto, že váš zamestnávateľ medzičasom zbankrotoval alebo redukoval stavy.

Ak sa títo ľudia dostanú do hmotnej núdze(a to je pravdepodobnosť hraničiaca s istotou), tak budú plakať, že sa o nich štát ako o obcanov nepostaral, susedia budú závidieť, že sa o nich postaral, lebo oni sami na dovolenku nemali a jedovatý ekrazit je na stole. Takže apel: Necestujte, ak nie ste finančne zabezpečení tak, že či tam budete o mesiac dlhšie z vás neurobí chudáčikov, prosebníkov.

Myslite aj na Slovákov v zahraničí žijúcich

Na to som upozornil v mojom statuse tiež. Tí, čo žijeme v zahraničí dlhodobo, máme kde zložiť hlavu, v prípade potreby si vieme poradiť s miestnym systémom sociálnej podpory, máme priateľov, lekára, zubára, keď sa niečo zvrtne, máme komu zavolať a v drvivej väčšine ovládame jazyk bezproblémovo. Inými slovami sa pre nás pri lockdowne takmer nič nelíšilo od ostatných. Ak má niekto rodinu v Škótsku a žije v Londýne, nemohol ich navštíviť rovnako ako my sme si nemohli urobiť výlet na Slovensko.

Pri prvom lockdowne takto uviazlo mnoho Slovákov aj u nás v Británii, ale do tejto skupiny nepatria. Ľudia, ktorí pracujú na fušky(veľmi často Rómovia na stavbách), študenti, ale aj "lepšie situovaní", ktorí mali do roka 3-10 spiatočných letov medzi Britániou a Slovenskom. Ďalším pracovné miesta jednoducho zanikli, neraz aj s firmou, ktorá ich zamestnávala. No a už vtedy bol problém týchto ľudí "repatriovať". Stále nás zostáva za hranicami asi 400.000 pracujúcich. Pochopte, že pre človeka, ktorý má vonku založenú rodinu alebo je vôbec usadený, nie je celkom jednoduché sa v prípade potreby vrátiť. Tými dovolenkami veľmi zvýšite šancu, že sa na Slovensko nebudú môcť vrátiť v "normálnom režime" ako Slováci zo zahraničia, ale ani pendleri. Pre mňa to nie je vulgarizmus, ale normálny terminus technicus pre ľudí, ktorí v krátkom intervale prekračujú nejakú čiaru, čo niekto načmáral do mapy. Mnoho ľudí, ktorí žijú tesne za hranicou majú do centra Bratislavy bližšie ako ľudia zo satelitných mestečiek, o reálnych pendleroch z iných miest, hlavne z východu ani nehovorím.Skrátené odporúčania

Ak chcete, aby ľudia z pohraničia mohli dochádzať za prácou, strávte leto na Slovensku.

Ak chcete, aby vás mohli navštíviť ľudia z rodiny(alebo vy ich) v zahraničí, zostaňte na Slovensku.

Ak nechcete zostať zaseknutí za hranicami, lebo sa počas vašej dovolenky zmenia epidemiologické/karanténne opatrenia, zostaňte na Slovensku.

Ak chcete zmierniť prichádzajúci hladomor, tak svojim cestovaním do zahraničia nezaradte Slovensko do červeného zoznamu pre cudzincov.

ALE ak chcete všetkým svojim krajanom dopriať všetky tieto pohromy, tak si láskavo všetky súvisiace náklady zaplaťte a nech vás Boh ochraňuje povedať "Sme občania Slovenskej republiky a máme nárok na..."

Za vedomé praktizovanie hlúposti sa udeľujú Darwinove ceny, nie sociálna podpora, tobôž nie do zahraničia!

Myslite na to, či nezájsť radšej na huby...

 

P.S.: Umela plucna ventilacia nie je kyslikova maska na tvar, ale tato rura do hrtanu a poloha ako na ilustracii...

Ondrej Putra

Ondrej Putra

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  131
  •  | 
  • Páči sa:  22x

Presvedčený pravicový liberál s úctou k životnému prostrediu. Som predseda OZ Hnutie Ganymedes. Podporovatel Progresivneho Slovenska za West Midlands(Birmingham) v United Kingdom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu