Ako som „dopochodoval“ za vymožiteľnosť práva

Písmo: A- | A+

Naozaj som chcel podporiť Oskara Dobrovodského, s ktorým som v kontakte, ale bohužiaľ došlo k istým konfliktom záujmov, ktoré mi to znemožnili. Ja sám som zažil, čo to je, keď sa vám policajt nepriamo vysmeje do tváre, lebo sa mu niečo nechce riešiť, prípadne vie, že by to nedoriešil a povesí vec na klinec skôr, ako by mal predvolať svedkov.

Na úvod spomeniem situáciu, ktorú zažil môj nebohý strýko v Devínskej Novej Vsi. Cigánčatá(teda nie potomkovia slušných Rómov, ale fakt takých, ktorí sa držia hesla „čo nie je prizvárané, to je všetkých!") nám notoricky kradli(nielen) úrodu zo záhrady. Keď vám zmizne pár jahôd či marhúľ, ešte nad tým kývnete rukou. Keď vám ale niekto vypáči oceľové dvere na betónovej pivnici a vezme vám techniku za pár stovák eur, tak to už na mávanie rukou nie je. Policajt nášmu strýkovi oznámil, že páchateľa asi aj tak nenájdu, ale keď niekoho „načape", tak ho má poriadne ovaliť a hodiť cez plot, aby to nebolo na nás. Polícia sa skrátka zbavila zodpovednosti.

Kým nie je škoda cez 265,-€, nejedná sa o trestný čin, ale len o priestupok. Skrátka ak vám niekto šlohne motorovú kosu za 260,-€ a povie, že ju predal neznámemu chlapíkovi v krčme, jedná sa o priestupok a pokuta aj náhrada škody nepodliehajú exekúcii.

Takýchto prípadov je mnoho a štát túto zlodejinu dlhodobo toleroval. Niet sa prečo čudovať, že sa na tom začali živiť(nie priživovať) rôzne reinkarnácie HSĽS a iných zvrátených ideológií. Každá vláda je totiž natoľko zlá, nakoľko jej občania dovolia a natoľko dobrá, nakoľko ju donútia. Ak zvolení zástupcovia nekonajú, a nekonali fest dlho, niet sa čomu čudovať.

Teraz vysvetlím svoju neúčasť. Najskôr som sa išiel pozrieť priamo na Palisády, ako vyzerá príprava na „živú reťaz", ktorá mala zabrániť „extrémistom" pochodovať na Hrad. Otvorene som povedal, že som z druhej strany barikády, lebo pokiaľ sa neudeje nič extra nebezpečné, bude to stále primárne pochod za vymožiteľnosť práva. V momente, ako sa to zvrtne na násilie, alebo ospevovanie nejakých „fašúnov", tak sa beriem kade ľahšie.

Prišiel som na Hodžovo námestie. Keď som tam videl nejakých 8-10 vykosených náckov, váhal som. Zrazu si na mňa začali ukazovať prstom, ale cez dopravný hluk som nepočul, čo hovoria. Mal som na sebe normálnu riflovú bundu, ale tipujem, že na nejakých náckovských netoch sa predsa len naša svadba na Dúhovom pochode objavila. Keď som videl, že ich hneď policajti postavili do pozoru ako pri nástupe a kompletne prehľadali, stále som bol rozhodnutý sa pochodu zúčastniť.

Stál som na predstaničnom námestí. Najskôr na nadchode, potom pred Ministerstvom zahraničia. Keď som uvidel, že dobrá polovica zúčastnených sú vykosení vlajkonosiči vlajok s dvojkrížom, ktoré však ani omylom nepripomínajú našu štátnu, bolo rozhodnuté. S pôvodnou myšlienkou súhlasím, ale nepotrebujem dostať po papuli skôr, ako sa títo „ľudia" dostanú na Palisády. Nejde len o mňa, ale myslím si aj to, že by to celú akciu v očiach médií(hľadajúcich senzáciu), ako aj verejnosti otočilo úplne iným smerom, než bol zámer podujatia.

Oskar, sorry, ale ak všetci na Dúhovom vedeli rešpektovať pokyn, že po opustení priestoru nemajú mať na sebe nič, čo by ich identifikovalo(niektoré inštrukcie boli až z kategórie „tragikomix", napr. „utvorte heterosexuálne dvojice, v prípade nutnosti sa pobozkajte" apod.), tak napriek tomu, že chápem Tvoju fatálnu situáciu, nechápem, prečo si sa nepostaral, aby tam nenapochodovala zberba so straníckymi vlajkami. Aj pre toto som si išiel radšej s otcom zahrať šípky...