Koľko je Slovákov za hranicami celkovo ani čert netuší. Mnohí sú za hranicami na kratšiu dobu (študijné stáže, pracovné pobyty atď.) a nemajú dôvod si meniť trvalú alebo prechodný pobyt. Druhý typ sú dlhodobí študenti (stačí sa pozrieť na zloženie študentov na Českých univerzitách). Tretí sú dlhodobo odsťahovaní, bez záujmu vrátiť sa do SR. Všetci majú niečo spoločné: Kým nemajú OBČIANSTVO (čo neznamená pristáť na Heathrow, vyplniť formulár, zaplatiť kolok a vyzdvihnúť si občiansky) svojej prechodnej alebo trvalej novej vlasti, veľkú časť formalít musia riešiť so Slovenskými úradmi. Tak poďme pekne poporiadku, čo všetko nejde a čo s tým.
1. Voľby zo zahraničia
Sú možné poštou alebo osobne s voličským preukazom(t.j. presun v deň konania volieb do SR). Jednak si o voľbu poštou musíte zažiadať 50 dní pred voľbami, za druhé, náklady na poštovné si hradíte sám, za tretie je podstatné, aby do dňa volieb váš hlasovací lístok dorazil na príslušnú adresu. Druhé dva body odradili(podľa komentárov na FB) viacerých voličov z Nórska a vôbec vzdialenejšej cudziny. Povie mi niekto na čo máme ambasády a konzuláty? Vyžiadať si hlasovací preukaz a odvoliť si na ambasádach by určite náklady na voľby nijak dramaticky nezvýšilo, rovnako ako keby ambasády prijímali hlasovacie lístky poštou. Predsa len, pošta z Kjóta do Tokia asi bude lacnejšia ako z Kjóta do Bratislavy. Samostatným problémom je, že podľa niektorých zdrojov sa napríklad pri minulých voľbách stratilo vyše 150 hlasovacích lístkov len z Írska. No a dvojkolová voľba prezidenta? Tak tam ste bez výletu na Slovensko už nemohli voliť vôbec. Čo sa tak poobzerať po stranách, ktoré podporujú voľby cez internet, miesto toho, aby to blokovali, lebo zahraničný elektorát by im hlasy nedal, keďže nežije z ich sociálnych balíčkov?
2. Vybavovanie dokladov
Strata občianskeho preukazu, pasu, zdravotnej karty. Čo môžete robiť ak sa Vám to stane v zahraničí? Čo sa týka občianskeho alebo pasu, musíte "nejako" preukázať svoju totožnosť a dostanete na 30 dní náhradný doklad. Potom nasleduje nútená návšteva Slovenska. Keďže väčšina z nás je zaneprázdnená, potrebuje daný doklad čím škôr, čo znamená nemalý príplatok. Možnosť nechať si ju doručiť poštou nejestvuje. Keď som na polícii v Bratislave diktoval svoje číslo, kam mi majú poslať sms, že mám doklad hotový, ejha....český operátor to byť nemôže! Netvrdím, že na každej ambasáde má byť pobočka Stavebného úradu(ak si v neprítomnosti staviate barák v SR), Živnostenského úradu(ak máte firmu aj v SR), ale tento elementárny servis MUSÍ byť zabezpečený. Vybavenie na biometrické "fotenie" stojí určite menej ako ročný plat veľvyslanca a vymeniť jedného úradníka za policajného pridelenca nemôže byť problém, navyše takáto sieť sa pri vzrastajúcej globalizácii terorizmu hodí aj v iných smeroch.
3. E-Government
Koľko sa nalialo celkovo do elektronizácie verejnej strávy a aký je výsledok? Iniciatíva volby.digital vznikla (aj )ako protest proti tomu, ako sú IT zákazky len jednosmerným peňazovodom. Ak zvolíme reprezentáciu, ktorá si s týmto bude vedieť a chcieť poradiť, môžeme od nich legitímne žiadať, nech sa tento systém urobí naraz aj globálne. Ušetríme my aj štát.
Aj na tieto témy budeme diskutovať vo štvrtok 14.4.2016 od 19:00 v pražskom FanFan Clube na Dittrichovej 5, teda predvečer možnosti zaregistrovať sa do volieb poštou.
https://www.facebook.com/events/539038512930567/