Ekonomická interupcia

Naši zákonodarcovia sa evidentne zbláznili. Na sociálnych sieťach to napíše každý a každú chvíľu, ale ja naozaj nerozumiem, že v čase, ktorý zažívame, tu nevie koalícia svojim poslancom povedať, že teraz máme naozaj iné starosti!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Úvod na prebratie: Teraz máme iné starosti buzeranti!

Pardon za posledné slovo nadpisu tohto odseku, ale musel som. Takmer trinásť rokov sa so striedavou intenzitou venujem LGBT aktivizmu. Klíma v spoločnosti sa menila, naše šance(na registrované partnerstvá) tiež a prístup politickej reprezentácie rovnako.

Aj v časoch najväčšej náklonnosti spoločnosti sme nanešťastie narazili. Dôvod? Teda deklaratívny dôvod? "Teraz máme v štáte iné starosti". Teraz je tu skutočný dôvod, ktorý nám horí a nikto nemá páru, čo s ním.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Štatistika nuda je, má však presné údaje

Pamätáte si ešte jedného truhlíka, ktorý raz tvrdil, že sa nás ekonomická kríza nedotkne? Nuž výsledky poznáme všetci. Do konca svojej lúpežnej kariéry sa potom krízou oháňal(okrem výhovorky na "I.R."). Tak poďme k tej štatistike.

Vyvoj nezamestnanosti v USA v poslednych 12 mesiacoch.
Vyvoj nezamestnanosti v USA v poslednych 12 mesiacoch. 

Tak tu máte vývoj nezamestnanosti v USA, prognóza na Máj je prekročenie 20%. Pri reformách je nepoctivé počítať s pozitívnym multiplikačným efektom, ale počítať s negatívnym pri kríze je viac ako zodpovedné. To jest, že ak mi v priebehu troch mesiacov vyletí nezamestnanosť o 16.5%, tak to má dopad na dopyt domáci i zahraničný, zvyšuje náklady na sociálnu pomoc, ľudia strcaju pracovné návyky atď.. Krivka na Slovensku bude rovnaká, tým si môžete byť istí.

SkryťVypnúť reklamu

Záchrana infláciou

Áno, všetci pôjdu proti rakúskej škole keynesianskou, nič iné im ani nezostáva. Šetriť za súčasných čias je už nemožné, ale "Veď oni už na to budú hľadať zdroje..." Centrálne banky, teda FED, ECB a ďalšie budú liať do ekonomík kvantum peňazí vo forme dlhopisov, ktoré pôjdu mimo oficiálny verejný dlh. Povedané alegoricky: "Dolejú do motora mazivo, aby sa idúc na výpary nezadrel" Inflácia oseká dlhy, šetrenie v nominálnych menách je vám na dve veci, veď nie nadarmo sa im vraví obeživo.

Aký svet nás teda čaká? Taký, kde budú mať naše nominálne úspory polovičnú hodnotu, napriek tomu budú ľudia ochotní pracovať a predávať za zlomkové ceny. Neviditeľná ruka trhu sa skrátka zmení v neviditeľné, ale o to tvrdšie kladivo. Stále sa nájdu ekonomickí klauni, ktorí vám budú sľubovať, že keď ich zvolíte, tak nedajú dopustiť na vaše trináste dôchodky a iné sociálne výdobytky. Nuž asi sme to potrebovali. Šiškami zozbieranými v lese naozaj parnú lokomotívu s plné obsadenou súpravou nerozbehnete...

SkryťVypnúť reklamu

Prečo tu píšem všeobecne známe ekonomické poučky, ale článok má byť o ekonomickej interupcií?

Preto, že slovenska vláda, súčasná i bývalá sú spolupáchateľmi interupcie ešte nedonosenej slovenskej ekonomiky!

Tá predošlá tým, že aj v čase konjunktúry kŕmila oteckov-oligarchov a tehotnú ekonomiku nechala hladovať až sa natiahlo obdobie gravidity ku dňu potratu.

Tá súčasná tým, že miesto cisárskeho rezu rieši hovadiny a nie potrebu záchrany plodu.

Predošlá konjunktúra

Už pri našej orientácii na automobilový priemysel mnohí upozorňovali, že takto jednostranne zameraná ekonomika je riskantná ak sa v segmente niečo "pokazí". Vtedy som týmto "kuvikom" oponoval, že berme investorov, kým sa dá a použime získané zdroje na rozvoj vzdelanostnej ekonomiky, silnú strednú triedu. Bohužiaľ, nestalo sa tak, skôr pravý opak. Zdroje sa prežrali, len aby si panstvo zo Smeru, Slovenskej Národnej Straky, "H" Zas Dostanú Slováci a neskôr s Bélom Luhárom mohli napchať vrecká. Keď už vedeli, že idú preč, tak aspoň podmínovali, ale to je tradícia snáď všetkých vlád tejto republiky.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasná vláda BY SI ZASLÚŽILA 100 DNÍ...

Zaslúžila, keby skutočne riešila len krízu vírusu a to, čo sa ženie za ňou, teda krízu ekonomickú. Uznávam, že na riešenie súčasnej ekonomickej tsunami, ktorá sa na Slovensko i celý svet ženie nie je nikde recept, ale prečo musia práve teraz začať riešiť totálne blbosti? Nie sú ani 100 dní vo funkciách a už riešia nedeľný predaj, odmietnu vziať na vedomie správu ombudsmanky, kde riešia LGBT, minister nariaďuje zapracovávať pokyny z rozpočtu platených bigotakov do smerníc ohľadom ľudských práv a rodovej rovnosti?

Z tohto sa majú ľudia najesť? V Japonsku vedia postaviť 12-poschodovú hydroponicku plávajúcu farmu, v Holandsku vie dať dokopy 15-ročný študent dokopy systém na zber odpadu z mora. Oboje v kľudných podmienkach. Nie, na Slovensku je dôležitejšie riešiť, kto má kam ejakulovať, či je umelé oplodnenie v súlade s božím plánom alebo či 13% z ľudí, ktorí chodia do práce aj v nedeľu tam smie chodiť. V čase krízy!

Pochopte, že ekonomika je svojim spôsobom živý tvor. Možno nemá city v našom zmysle slová, ale včerajšok produkuje dnešok a dnešok zakladá zajtrajšok. Vy tej ekonomike v priamom prenose robíte interupciu pred zajtrajším pôrodom. A tým všetkým, ktorí z nej žijú.

Ondrej Putra

Ondrej Putra

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  131
  •  | 
  • Páči sa:  22x

Presvedčený pravicový liberál s úctou k životnému prostrediu. Som predseda OZ Hnutie Ganymedes. Podporovatel Progresivneho Slovenska za West Midlands(Birmingham) v United Kingdom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu