Naozaj veľa trhaviny v Libanone?

Všetci píšu, že ako mohlo byť také obrovské množstvo výbušniny skladované v centre mesta. Na toto naozaj nemám diplom, ale povedzme si pár faktov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

1. Dusičnan amónny nie je primárne trhavina

, ale chemická látka na výrobu hnojív. Aby som bol úplne presný, používa sa aj ako hnojivo samotná, ale zvyčajne sa podľa pôdnych podmienok a plodiny pridávajú chýbajúce živiny. Má vyššiu explozivitu, ale aj vyššiu zápalnú teplotu ako benzín, či nafta. Inými slovami: Nejedná sa primárne o trhavinu ako TNT, C4 alebo Semtex(známa plastická trhavina československej výroby). Ak vybuchne odstavená cisterna s naftou, napíšete, že sa jednalo o cisternu plnú trhavín?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Predstavte si takyto pohlad z okna
Predstavte si takyto pohlad z okna (zdroj: Zdroj: Google)

2. KOĽKO je VEĽA?

Tak som si hodil do googlu ročnú produkciu dusičnanu amónneho, nech to je s čím porovnať. Čuduj sa svete, najväčším producentom na svete je Ruská Federácia. Posledné celosvetové údaje z roku 2017 hovoria o niečo vyše 20 miliónov ton, z čoho pripadá 9.855.400 ton na Vladimirove Vladimirovicove impérium nerushimi.

Takže to, čo tam explodovalo je 1/3583 z ruskej a 1/8000 svetovej produkcie. Proste asi desatina dennej ruskej alebo SVETOVÁ HODINOVÁ PRODUKCIA!

Obrázok blogu

3. Ruský oligarcha Igor Grečuškin

. Áno, dostalo sa to tam kvôli problémom danej lode a náklad bol jeho, colníci to predbežné zaistili a on sa na to vykašľal. Evidentným dôvodom bolo, že daným námorníkom dlhoval platby za niekoľko desiatok tisíc dolárov, zásielka nedorazila kam mala(z Gruzínska do Mozambiku) a doráža to cena. 

SkryťVypnúť reklamu

Znovu sme pri tom, či je to veľa. Aktuálna cena dusičnanu amónneho je medzi £180-200(200-230eur) za tonu. Vynásobte si to a prichádzate na sumu pol milióna libier. Ruský oligarcha pravdepodobne ani netušil, že mu taká položka chýba, prípadne si povedal, že aspoň mu to chlapci (grátis)postrážia.4. Áno, bola to nedbanlivosť

, ale vojna v susednej Sýrii nahnala do 4.5 miliónového Libanonu 1.5 milióna utečencov. Neviem si predstaviť taký nápor v SR, neviem si ho predstaviť u nás vo West Midlands(5.4mil. obyvateľov). Vtedy riešite ako ľudí ubytovať a aby v sýpkach nedošli obilniny. Po bitke je každý generál, ale keby to použili ako hnojivo, tak by teraz nielen nemali 300.000 ľudí bez domova, ale asi ani v sýpkach obilia na mesiac. Tomu sa naozaj povie "MLIEŤ Z POSLEDNÉHO"! Nezbavuje to nikoho zodpovednosti, ale že toto nebolo prioritou má podstatne hlbšie korene, než mnohí písali o "maňana kultúre".5. Dusičnan amónny je obľúbený u teroristov

SkryťVypnúť reklamu

. Či to bol výbuch v Oklahoma City alebo Breivikove vyčíňanie v Oslo pred presunom na ostrov Utoya. Každopádne jeho samovznietenie je aj pri šlendriánskom skladovaní nemožné bez iniciácie. Doslova ho treba zapáliť.

Pri zhliadnutí videí sme s kamošom-chemikom usudzovali, že rozostup medzi detonáciami je taký, že pravdepodobnosť spontánnej iniciácie je veľmi mala. Keď vezmem do úvahy všetky fakty, nie je to úplne nemožné v prípade druhého výbuchu(to je ten, čo pripomína pomaly jadrový hríb). Ale naozaj jedine ak je pravda, že tam karbobruskou uzatvaravi vráta a materiál bol na veľmi malú vzdialenosť, ale to už je na Darwinovu cenu, mohli iniciovať ten prvý. Úmysel je viac pravdepodobný.Kto a ako je za toto dielo skazy zodpovedný zatiaľ nevieme, ale dvoma vecami si môžeme byť istí:

SkryťVypnúť reklamu

1.Na takúto deštrukciu stačilo množstvo, ktoré nebolo až tak neuveriteľne veľké v porovnaní s priemyselnou produkciou a podobne nezaistených skladov bude po svete viacero. Predpokladám, že kráľovná Agrofertiti to má v Šali zaistené lepšie, ale keď vidím čo kde všade možné Ján Budaj nachádza "zabudnuté kadečo"...

2.V krajine je ako som spomínal 1.5 milióna utečencov a pribudlo 300.000 bezdomovcov v CENTRE hlavného mesta, takže pravdepodobne aj kopa ľudí, ktorí mali z čoho žiť a ešte snáď i pomáhať ostatným sú momentálne nahratí. Mŕtvych vieme pochovať, zranených, napriek deštrukcii troch a poničení dvoch aj tak plných nemocníc vieme ošetriť, hoc v provizórnych podmienkach. Čo s touto humanitárnou krízou je väčšia otázka.Účinnou bariérou proti nekontrolovanej migrácii nebol nikdy ten autoritár Viktor O. s plotom, o skoksovanom Robovi ani nevravim, ale práve pohostinný Libanon.

Zdroje:

.tyzden "Preco hnojime vybusninou?" https://www.tyzden.sk/casopis/13352/preco-hnojime-vybusninou/?ref=naj

Zdroj rozsahu produkcie dusicnanu amonneho https://knoema.com/atlas/topics/Agriculture/Fertilizers-Production-Quantity-in-Nutrients/Ammonium-nitrate-production 

Clanok o ruskom oligarchovi: https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/bejrut-rusky-oligarcha_2008061041_zit

Ondrej Putra

Ondrej Putra

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  131
  •  | 
  • Páči sa:  22x

Presvedčený pravicový liberál s úctou k životnému prostrediu. Som predseda OZ Hnutie Ganymedes. Podporovatel Progresivneho Slovenska za West Midlands(Birmingham) v United Kingdom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu