Pozor na Hoax - 1.časť - Hoaxy podoprené štatistikou

O hoaxoch sa veľa hovorí, píše, kopa ľudí im verí práve preto, že sa odlišujú od mainstreamu. V tomto miniseriáli sa pokúsim štrukturovať a definovať typy hoaxov, nie vyvracať jednotlivé prípady.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Upozorňujem na hoaxy všetkého druhú dlhodobo. V súčasnosti sú najpoužívanejšie tri druhý hoaxov

 1.Vyzerajúci odborne vizuálne(grafy, tabuľky, porovnania)

2.Vyzerajúci odborne za použitia autority(vymyslenej, zneužitej, bacha na tituly)

3.V prvej osobe - stávajú na dojem osobnej skúsenosti, tváriaci sa ako svedectvo priameho účastníka - hrá na city.

V tomto dieli si povieme o prvom prípade - hoax podopretý tabuľkami, grafmi a analýzami. Upozorňujem, že vyššie spomínané typy hoaxov sa často prelínajú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V tomto prípade sa viac ako pri iných skrýva diabol v detailoch. Je ťažko napadnuteľný právnou cestou a pri upozornení na zámerne uvedenie do omylu dokáže autor ešte urobiť z toho, čo mu naletel hlupáka. Údaje sú pravdivé, problém je dátum, čas a miesto zberu údajov a napokon samotná interpretácia. V tej je najrafinovanejšia taktika, že autor necháva čitateľa samotného prísť k záveru. Tento záver sa najťažšie vyvracia, lebo človek, ktorý mu podľahol musí priznať nielen podľahnutie lubivemu heslu, ale tiež že zlé vyhodnotil vstupné dáta len preto, že sa tvárili odborné. Prvé sa ospravedlňuje pomerne ľahšie.

SkryťVypnúť reklamu

 

Ako teda vyzerá príklad hoaxu, opretého o falošné analytické vstupy si opíšeme na príkladoch.

Cyklický upgradované hoaxy, že koľko nás stoja Rómovia sa často spájajú medzi krajinami. Už sa stalo, že pri aktualizácii zabudli zo zoznamu vyhodiť nejaký benefit, ktorý už roky neexistuje, prípadne nikdy neexistoval alebo zabudli prehodiť koruny na eura. Tieto hoaxy sa opakujú cyklický a často v jazykových mutáciách jazykov krajín V4.

 

Článok o 8 rokov starom hoaxe si prečítate na tomto linku.https://www.aktuality.sk/clanok/791715/na-socialnych-sietach-znovu-koluje-stary-hoax-o-davkach-pre-nepracujucich-romov/

SkryťVypnúť reklamu

 

Veľmi často sa kombinujú s tretím typm, teda osobnou skúsenosťou. Uvedie sa, že "Ja platím za dieťa v škole toľko a toľko, toľko som platil u lekára a toľko, ale Rómovia že nemusia". Tento srdcervúci nasleduje tabuľka, ktorá vyčísľuje jednotlivé benefity a na záver je dopísané, že na toto všetko sa skladáme my pracujúci, ale nedostávame to, lebo nie sme Rómovia. 

Cieľom hoaxu je vyvolanie pocitu závisti. Naposledy som videl kolovať nejakú zloženku, kde sa má nepracujucemu Rómovi priznať dôchodok 620eur. V tomto prípade si dal autor záležať viac na grafike, než na štruktúre "výpočtu".

Podobná "metodika" sa aplikuje aj na migrantov, tam sa používa o.i. suma na jedného, čo údajne dostávajú a potom koľko nám hrozí EÚ ako pokutou ak odmietneme kvóty.

SkryťVypnúť reklamu

Hoaxy o Covide

Graf navodzujuci zanedbatelnost Covid-19
Graf navodzujuci zanedbatelnost Covid-19 

COVID-19 sa stal vďačným materiálom. Tu poriešim len túto tabuľku, ktorá mi pred pár dňami vyskočila na FB. Vyzerá odborne a uvedené čísla sú správne. Kde je teda problém a ako je čitateľ uvedený v omyl bez priamej lži?

Nepozornosťou a pohodlnosťou. Nadpis hlása "Celosvetová denná epidemiologická úmrtnosť" a nasleduje graf, ktorý porovnáva jednotlivé pandémie. Nápis vpravo hlása "TOTO spôsobilo kolaps svetovej ekonomiky" a poukazuje, že na Covid-19 umiera len 56 ľudí denne, teda takmer 40x menej ako na HIV/AIDS, kvôli ktorému žiadnu ekonomiku nevypneme.

A teraz sa pozrieme do pravého dolného rohu. Zdroj WHO(Svetová zdravotnícka organizácia), takže je to v poriadku.

 Dátum je tohtoročný...LENŽE 9.MAREC!

 

9.marca si situáciu uvedomovala časť epidemiológov, bola otvorená medzinárodná doprava, ľudia chodili normálne do práce. Túto tabuľku S POPISKOM vypustili do obehu 3.júla, teda so 106-dňovým "omeškaním".

9.3. bolo nových prípadov celosvetovo za deň necelých 4.000(presne 3991), Južná Amerika prakticky nezasiahnuta a väčšina Európy si stále myslela, že ide o silnú chrípku.

295.656 je počet nových prípadov zo 4.júla, teda približne 80-násobok, denná úmrtnosť vystúpala na 6.877 z 98 úmrtí 9.marca, teda zhruba 70-násobok a to veľká časť najmä vyspelého sveta zaviedla opatrenia, ktoré by sa pred štyrmi mesiacmi pokladali za likvidáciu slobody občanov.

Takže keď nabudúce uvidíte "PRAUDU POTVRDZUJÚCI GRAF", nebuďte OUCE a všimnite si detaily. Tento som si všimol pod 5 sekúnd lenže medzičasom mal už tisíce zdieľaní.

Na spodku obrázku je krivka, ktorá má navodzovať dojem, že vírus už je v úpadku a žiadne nebezpečenstvo nehrozí. V tom je hneď niekoľko zádrheľov. Jedným je počet testovaných, druhým je existencia krajín, ktorých oficiálne údaje sú prinajmenšom pochybné. Do tretice je zber informácií. Tu máme článok zo 7.júna, kde doktori upozorňujú, že máme(v Británii) pravdepodobne tucty mŕtvych, o ktorých nikto nevie. Veď keď už pred mesiacom stúpol počet "samostatne nežijúcich mŕtvol".

Motivácia hoaxerov

Úprimne jej v tomto prípade nerozumiem. Medzi predošlé motivácie patrilo rozostvanie oponentov alebo vyvolanie všeobecnej nedôvery. Teda nie prikloniť príjemcu na "svoju stranu", ale na znedoveryhodnenie čohokoľvek. Pri predvolebnom súboji táto taktika pomáha zoskupeniam s verným elektorátom: Verní ich volia, váhajúci k voľbám neprijdu a nehrozí tak odovzdanie hlasu nepriateľovi.

Uvedomte si, že pri každom zdieľaní čohokoľvek, či je to reťazový email alebo status s fotkou na Facebooku, spoluvytvárate verejný priestor a ovplyvňujete názor verejnosti. Môžete tým ohroziť nielen mentálne zdravie ostatných, vrátane svojich blízkych. A ak toto chcú, prosím, nedovoľte im to a prečítajte si aj nasledovné rozbory hoaxov, ktoré vám prinesiem v nasledujúcich dňoch.

Ondrej Putra

Ondrej Putra

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  131
  •  | 
  • Páči sa:  22x

Presvedčený pravicový liberál s úctou k životnému prostrediu. Som predseda OZ Hnutie Ganymedes. Podporovatel Progresivneho Slovenska za West Midlands(Birmingham) v United Kingdom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu