Samovraždy zamestnancov v kríze

Slovensko má len 28 úmrtí spôsobených coronavirom, iné krajiny dosiahli rádovo vyššie čísla. Ekonomické dopady však budú plošné a ruku v ruke s ekonomickými idú aj spoločenské a psychologické. A s mentalitou v SR sú dlhodobo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pre tento článok sa vyhnem témam akými sú nárast podpory extrémistov, alebo tvrdej ruky. Nemám titul, takže má vysmejete, že píšem nekvalifikovane, ale doktor a sedliak vedia často viac ako doktor sám. Predtým ako vám bude vadiť termín “mentalita národa”, teda že nemožno paušalizovať jednu poučku na celý národ, mám jednoduché vysvetlenie: Nie sme klony, ale vyrastali sme v rovnakom kultúrnom inkubátore. Človek, tak ako každý živý tvor s vyššou inteligenciou a tvoriaci skupiny, preberá vzorce správania, ktoré vidí u ostatných jedincov, hlavne tých, ktorí sú, či sa zdajú byť úspešnými. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Biologickým úspechom, daným nám od prírody, je reprodukovať sa a vychovať potomstvo v súlade s našim pohľadom na svet. Opomeniem mnohoraké metódy, akým príroda reguluje premnoženie, sústredíme sa na "regulátory"(spomaľovače) a "akcelerátory"(urýchľovače), ktoré vychádzajú z našej štruktúry spoločnosti. Šanca, že vplyv vašej genetickej informácie bude prenesený na ďalšie generácie stúpa s vašim sociálnym statusom. Čo v dnešnom ponímaní znamená sociálny status?

V civilizácii, ktorej sme aktuálne súčasťou je to bohatstvo, funkcia(korporátna, politická, pri krytí tými prvými dvoma aj iná spoločenská), profesia a samozrejme akademický titul. Upozorňujem, že Bc.(bakalár) sa pokladá za nedouka, Mgr./Ing. sú už iné kalibre. Pri PhD máte výbornú šancu na nadviazanie konverzácie opisom čo daný titul znamená. Tým by sme uzavreli možnosti strednej a vyššej strednej triedy. Tejto skupine všeobecne vyhynutie celkovo nehrozí.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšou skupinou sú ľudia v povolaniach, ktoré sa donedávna pokladali za robotnícke. Z nejakého dôvodu som bol celé detstvo straseny, že ak sa nebudem učiť, budem musieť pracovať manuálne("Ako cigáň budeš kanály kopať!", ako to Slováci radi pripomenú). Výsledkom je, že ľudia, ktorí sa vyučili murármi, tesármi, kominármi, elektrikármi, vytaharmi, atď. sú dnes tak nedostatkoví, že sa o prácu báť nemusia.PROBLÉMOVÍ ĽUDIA

Schválne ponechávam tento podnadpis spoločensky nevodny. Sú to ľudia, ktorí sú pri prepúšťaní "prví na odstrel", ale sú poslední v rade pri hľadaní si novej práce. Najohrozenejšie sú samozrejme slobodné matky, ľudia bez kvalifikácie a nie problematickí, ale problémoví pre okolie sú ľudia, ktorí cítia zodpovednosť a v prípade, že nevedia dosiahnuť čo si predsavzali, cítia sa previnilo. V našej kultúre sa stále udržiava predstava "muža-živiteľa a ženy-gazdinej".

SkryťVypnúť reklamu

Keď je muž chudý, žena je na dedine pokladaná za neschopnú kuchárku, keď muž nie je schopný uživiť rodinu, nie je "chlap". No a keď sa budú odstavovať prevádzky, tak tých "chlapov", ktorí zrazu prijdú o prácu bude pribúdať geometrickým radom. Spoločenský vzorec správania, ktorý im bol roky implementovaný do mysle sa zrúti.

Podobným prípadom sú však aj mladí ľudia, ktorí práve končia/ukončili stredoškolské vzdelanie. V Británii sú programy, ktoré sa špeciálne zameriavajú na dvadsiatnikov, ďalšie na tridsiatnikov. Vzorec predpokladu "Čo by som mal mať, kým byť a čo dosiahnuť" sa od slovenského dramatický nelíši. Rozdielom je, že vo vyspelých krajinách sa psychológ, dokonca ani psychiater nenazýva "cvokár" a jeho klient nie je "cvok", ani "blázon". Skrátene: Slováci šetria na zdravotníctve, Briti na prevencií. Menšie plagátiky, kde nájdete pomoc sú nad každým pisoárom, na každej zastávke, v každom obchodnom centre.

SkryťVypnúť reklamu

Poslednou skupinou sú starší ľudia. Ľudia, ktorým už bol na Slovensku priznaný dôchodok si môžu gratulovať. Opľujte ma, ukameňujte, ale je to tak. V úvode som sľúbil, že nepôjdem v tomto článku do politiky, tak nepôjdem. Máte priznaný príjem, horšie to byť nemôže. Pre ľudí v produktívnom veku áno. Horšie sú na tom ľudia v dekáde pred dôchodkom. U.S.Steel ponúklo starším zamestnancom "zlaté padáky", takže normálne začal hon na rozviazanie pracovného pomeru za takýchto podmienok. Ale to je U.S.Steel. V ostatných odvetviach priemyslu, kde sa dopyt prepadol nie aritmetickou, ale geometrickou krivkou je to "trochu" komplikovanejšie. Odstupné môžu dostať podľa zmluvy(viazanej zákonom), ale teoreticky aj žiadne. Neobvinte ma prosím zo šírenia poplašnej správy, ale je veľmi reálne, že časť podnikov v úpadku jednoducho upadne. Nevyplatené odstupné bude vyplácať správca konkurznej podstaty.

 CESTA KU SAMOVRAŽDE

Pre istotu opakujem, že nie som psychológ ani psychiater, ale ani ten, čo má z matematiky od základky po oktávu samé jednotky nie je matematik, pritom môže nájsť niečo, čo prehliadol človek, čo má pred menom titul profesora. Môj výklad berte ako pohľad nezaujatého človeka s dlhodobým záujmom o problematiku.Predispozície pre samovraždu

Môžu byť genetické, ale tie majú malý potenciál. Prirovnal by som ich k rozmnožovaniu rebarbory - Ťa musí vyrásť dozrieť, plod prehnať cez svoj tráviaci trakt správny vták a napokon v správnom čase takto skarifikovany plod vypudiť do vhodnej pôdy, ktorú medzičasom neprejde pluh a nezruší jej možnosti nejakou repkou. Paralela je v tom, že sa musí stať príliš veľa vecí v istý čas a v danej postupnosti.Nároky rodičov

Tu je tá paleta najpestrejšia. Nielen na škále od úplnej benevolencie po tzv. helikopterovych rodičov. Oboje je extrém. Napnutá struna praskne a povolená neznie. Každý pozná riekanku:

"Ohýbaj ma mamko, pokiaľ som ja Janko!

Keď ja budem Jano, neohneš ma mamo!"

Tiež sa jedna o dvojsečnú zbraň. Ak je potomok v tom "ohybnom" veku vedený k prílišnej poslušnosti autoritám, mohli ste si ušetriť námahu a prihlásiť ho rovno do Hitlerjugend, ušetrili by vám námahu. Bude sa riadiť príkazmi, ale vinní za jeho život budete vy sami. V praktickom živote sa jedna o užitočného vykonávateľa. Len malá časť z nich sa vzoprie poslušnosti, obe cesty(poslušnosť i vzdor) vedú k tomu istému v prípade nezdaru: Neschopnosť ho prijať. Poslušný sa bude cítiť zahanbene pred rodinou, osamostatnený pred sebou.Nároky spoločnosti

Vyzerať navonok podľa konvencií. Nie, nemyslím tým, že by sme v Anglicku chodili podľa viktoriánskej módy, ale že chlap, ktorý má 30 rokov(horný limit!) má bývať sám, ideálne s manželkou, mať potomka, stabilný príjem a spoločenské kontakty. Na otázku "Kam idete v lete na dovolenku?" smie susedom odpovedať "Tento rok nikde!" Len ak je v montérkach, na hlave obrátená lodička z novín a v ruke kelňa."Očakávania? Zdá sa, že tu máme problém!"

Áno, to "očakávania" nahrádza "Houston", centrum riadenia misie Apollo 13. Čím lepšie sú očakávania, tým tvrdší je pád. A čím lepšie ste vyzerali do tohto momentu, tým viac viac si vás pád užijú vaši susedia. "Keď mi zdochla koza, tak snáď susedovi zdochnú dve!" je u tých dobrotivých Slovákov tak typická hláška, že ako chutí naozaj, zistíte až keď ste na tom sviatočnom stole sám a susedia si porcuju. Príbor netreba, na zdeptanie človeka stiaci reč oči, mimika a JPP. Ta JPP povie DP, tá povie TP...a Štvrtá Pani to povie vašej pani, že si celý Vyšší Územný Celok hovorí, že ste schudobneli, že nie si schopný uživiť rodinu.

Od toho sa hranica ku tragédii meria na milimetre. A veľkým problémom našej spoločnosti je, že keď chce poznať "páchateľa", že kto priviedol rodinu na psí tridsiatok. Na všetko musí byť vinník a niekto zodpovedný, len aby sme sa uistili, že to nebudeme my. "Povinnosť Pilátova."Zúfalstvo dnešného strednoveku

Nejde o preklep. Chlap po štyridsiatke, ktorý žije sám je na tom blbo aj bez príspevkov okolia. Zdá sa fajn, usmieva sa s chlapmi v krčme, vnútri sa duši, ale predsa príde piatok, zahrajú si s chlapmi šípky, idú do záhrady na opekačku, ventil vypustí paru. No a potom sa raz ventil zavrie. Nie a nie povoliť. Naraz niečo utrhne všetky tie ventily naraz. Môže to byť niekto ako Harman. Samopal, zásobníky. Lenže Harmanov máme potenciálnych viac, čo sa týka arzenálu. Čo je horšie, že nemáme dosť zasahoviek, ale to by sme ani mať nemali. Inak by bezpečnosť prevážila nad slobodou. To je to posledné, čo by sme potrebovali.ZÁSAH NA PREPOŠTSKEJ

Ako vidíte, nedotahujem myšlienky do konca, nechávam čitateľovi možnosť sa zamyslieť. Nie je to manipulácia, ja len spisujem fakty a môj pohľad na vec. Ostatne sekerou vieme naplniť dreváreň, ale použiť ju aj ako služobníci vládnej moci inak.

K samotnému zákroku by som pánov z PPÚ pochválil. Ja rozumiem adrenalínu, výcviku(tam nesedíte za počítačom pri kávičke), ale naozaj má zarazilo, že doň prestal kopať až keď ho kolega upozornil, že to natáčajú. Keby to bol prvý prípad, ešte by som to vedel pochopiť, ale vieme, že prípadov policajnej brutality bolo viac. Tu to piati zvládli, šiesty potreboval upozornenie, že ich vidno. Keby neboli, čo sa stane? Jednu babu na zázname po vystupeni z auta dokopali na zemi.

Nebudem tu obhajovať Floyda a vonkoncom nie to rúcanie sôch, ale 18 mesicov som slúžil ako Civil Enforcement Officer. Nie je to priamo polícia, ale udeľovali sme pokuty za parkovanie, ale aj sme asistovali pri spoločenských podujatiach, v prípade potreby(bola záplava alebo iná havária) sme organizovali dopravu. Mal som proti sebe raz troch chlapov ako ten, po kom sa volá spis Gorila, lebo parkovali na pešej zóne. OK, neboli ozbrojení, alebo aspoň nikto nič netasil. Mali sme tréning, ako postupovať a jedno zo základných pravidiel bolo znižovať napätie, čo znamená aj nepoužívať vulgarizmy. Na Prepoštskej je v priamom prenose počuť štandardný slovník našich policajtov. Pardon, vašich - odkedy je tam aj magisterský diplom za hajzlak, je už moja vlasť inde.SAMOVRAH

Zo záznamu je jasných ešte pár vecí:

1. Keby ten chlap prišiel zabíjať, tak tam nečaká 20 -30 minút s taseným nožom a pobalenymi taškami.

2. Dajte si tú námahu a prejdite si tie pasáže o chlapovi, ktorý má 43 rokov.

3. Zo záznamu, presnejšie z troch, ktoré som si pozrel a vypočul, na policajtov kričal, že nech strieľajú. Ten človek bol evidentne v psychotickom šoku a odhodlaný odísť zo sveta v čiernom vreci.

4. Gumáky. On nekričal Alláh Akbar preto, že by bol islamista, on chcel tu políciu dokopať k tej streľbe. Keď mu došlo, že majú nabité plastovými, s čím evidentne nepočítal, tak to vzdal. Samovražda vyžaduje obrovskú vnútornú silu a odhodlanie. Odporúčam film Atlas mrakov.

ZÁVEROM SA PRIPRAVME

Bol to vlaste taký útok gumákmi. Má to viacero uhlov pohľadu.

Jedným je, že mnoho tých, ktorých ste vychovávali štýlom "Chlapi neplačú" skočia do priepasti.

Ako každá iná kríza i táto ukáže z nás to najlepšie i najhoršie. Oboje sme schopní vykonať keď treba. Ostatné najväčšia sporkaska je nad hrobom toho, čo čakal na tri kikiríkania, nie?

Ak prijmeme samovraždu ako nie dehonestujucu a jej vykonanie ako nie "páchanie zla", je celkom možné, že mnohým zabránime. 

Ondrej Putra

Ondrej Putra

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  131
  •  | 
  • Páči sa:  22x

Presvedčený pravicový liberál s úctou k životnému prostrediu. Som predseda OZ Hnutie Ganymedes. Podporovatel Progresivneho Slovenska za West Midlands(Birmingham) v United Kingdom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu