Panelákom končí životnosť. Existuje alternatíva?

Paneláky sú takmer všade rovnaké. Majú rovnaké poruchy, životnosť, statické a užívateľské nedostatky. Až tri štvrtiny panelových domov potrebujú obnovu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (91)
Obrázok blogu

Tieto paneláky majú vážne nedostatky. Ich fyzický stav jeoveľa horší ako by zodpovedal ich veku. Spôsobila to zanedbaná údržbaa oprava. Prvé paneláky sa stavali v päťdesiatych a poslednév deväťdesiatych rokoch minulého storočia. Za tento čas prešli mnohýmiformami vývoja. Používali sa iné technologické postupy, normy, ale jedna veczostala rovnaká – politická požiadavka – počet odovzdaných bytov. Poprinaháňaní termínov zlyhával ľudský faktor a tak vznikali „nepresné“ stavby,ktoré už vlastne vtedy mali zníženú životnosť. Odborníci odhadujú životnosťpaneláku na 60 až 70 rokov. Prvý panelový dom bol postavený v roku 1955 naKmeťovom námestí v Bratislave. Pre nás z toho vyplýva, že našepaneláky vydržia ešte niečo okolo 20 rokov. Ale čo bude potom?

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na celkovú obnovu panelákov by bolo treba 500 miliárd korún.Na jeden byt vychádza okolo 450-tisíc korún. Štát údržbu neplatí, pretoževlastníci nesú za svoj majetok zodpovednosť sami. Prísť k peniazom naopravu môžu vlastníci prostredníctvom pôžičky od Štátneho fondu rozvojabývania. Úroky sa pohybujú okolo 3,2-4,0% ročne. Na tento rok je vyčlenených480 miliónov korún. O tento úver môže požiadať aj majiteľ rodinného domu.Lenže aj opravovaná vec raz doslúži. Opravou sa dá predĺžiť životnosť panelákunajviac o jednu tretinu. Ľudia zatiaľ nemajú vhodnú alternatívu na výmenubývania, takže nejaká demontáž panelákov nemôže byť uskutočnená. Tí občania,ktorí si budú schopní nájsť vhodnú alternatívu odídu, predajú byta znižovanie kúpnej ceny týchto bytov bude zvyšovať počty sociálneslabších občanov neschopných splácať náklady na rekonštrukcie. Chátraniepanelákov sa stalo vážnym sociálnym problémom väčšiny členských krajín EÚ.Kritický je vzrast kriminality nakoľko obyvateľmi sa stávajú chudobnejšía menej vzdelanejší.

Skryť Vypnúť reklamu

U nás a aj v okolitých krajinách sa zanedbávaúdržba. Za niektoré chyby nemôžu ani samotní majitelia budov. Totiž panely savyrábali na rôznych miestach, pracovalo na nich mnoho kvalitatívne rozdielnychmontážnych čiat. Stavalo sa za všetkých možných poveternostných podmienoka počas celého roku. Rozdiely v kvalite sú veľké. V Bratislavepadlo už niekoľko balkónov a v Košiciach obvodový plášť. Náklady naúdržbu sú vysoké a bežná rodina ich nedokáže zvládnuť. Musíme sa pretospoliehať na pomoc štátu a zdrojov Európskej únie.

Vynára sa otázka, či treba investovať do opravy, alebo dodemontáže a následnej výstavby nových budov. Byty v panelákoch sú preväčšinu obyvateľov stále dostupnejšie ako nové byty, alebo rodinné domy. Ak sanebude investovať do starých panelových bytov, začnú padať paneláky ako domčekyz karát. Tak ako pred niekoľkými rokmi v Talianskej Foggii, kdenaviac zabilo 26 ľudí. Dôvod – zanedbaná údržba.

Štefan Rábek

Štefan Rábek

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Realista - človek, ktorý má správny odstup od svojich ideálov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu