Menej dostupné hypotéky majú stlmiť realitný trh

Hoci nedošlo k zvýšeniu základných úrokových sadzieb, sadzby na Slovensku idú nahor. Ako je to možné? Je to výsledok opatrenia NBS.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ak ste chceli dostať najvýhodnejšiu sadzbu pri kúpe nehnuteľnosti, museli ste mať aspoň 10% vlastných zdrojov na kúpu, to znamená LTV (loan to value)​ bolo 90%. Od marca by ste mali mať aspoň 20%. Ak ich nemáte, môžete si zobrať spotrebný úver, čo výrazne navýši vašu mesačnú splátku.

Jedna banka oznámila minulý týžden, že k sadzbám bude prirátavať prirážku 0,3% ak LTV bude v rozsahu 80% až 90%. Pri LTV vyššom bude prirážka 2%. Keď k tomu pridáme ožívenú infláciu v EU, je už naozaj otázkou času, kedy ECB pristúpi k zvýšeniu základných sadzieb. Ak sa tak stane, banky budú opäť nútené zvýšiť sadzby a nebude vôbec zvláštne, že budú poskytovať úvery so sadzbami 3-4%.

​Ďalšia banka ponúka úvery nad 80%​ LTV už len prémiovým klientom. To znamená s vysokým a stabilným disponibilným príjmom, pomer splátka vs. príjem nesmie presiahnuť 60%. Minimálna výška úveru musí byť aspoň 30 tisíc EUR.

​A do tretice iná banka láka na 3-ročnú fixáciu za 1,39% s garanciou jej zníženia v prípade zmeny sadzieb nadol. Marketing funguje úžasne, pretože takýto scenár je pravdepodobný asi tak, ako je pravdepodobné, že naše dôchodky budú rásť geometrickým radom.

Preto ak máte na predaj nehnuteľnosť, nečakajte a snažte sa ju predať ešte tento mesiac. Termín vysťahovania môžete dať aj na neskôr. Sú tu predávajúci, ktorí čakajú na váš byt. Ak naozaj potrebujete kúpiť byt, urobte to tiež čím skôr. Vaše šance na lacnú hypotéku sa môžu pretaviť na drahý úver. Vyberajte dlhšie fixácie. Tí, čo stále máte staré hypotéky nad 3%, máte ešte poslednú šancu na zníženie splátky, ak požiadate banku o prehodnotenie sadzby, prípadne refinanc ak sa banka nebude chcieť s vami dohodnúť na jej znížení.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


​Ostatné banky vyčkávajú. Ale tiež budú musieť vyhovieť opatreniu NBS. Ako to spravia, to ešte nevieme. Keby som mala krištáľovú guľu, poviem vám. Podmienky sa budú meniť zo dňa na deň a mať šikovného finančného agenta teraz príde vhod. Čo viem určite je, že tieto zmeny budú znamenať studenú sprchu pre prehriaty realitný trh.

Radka Vaníková

Radka Vaníková

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Matka, manželka, podnikateľka, to naozaj stačí, nie? Blog o tom, ako sa v dnešnom svete nezblázniť s užitočnými informáciami zo sveta osobných financií. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu