Realitná bublina na vrchole?

Kupujete nový byt, sťahujete sa? Pár rád, čo sa deje a bude diať na realitnom a finančnom trhu tento rok.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Postoj Európskej centrálnej banky zostáva nemenný. Úrokové sadzby zmrazené na 0%. Tlačenie peňazí do obehu vo výške 80 miliárd EUR mesačne. Od marca sa predpokladá zníženie na 60 miliárd. Ako to ovplyvňuje Slovákov, ktorí si chcú vyriešiť otázku bývania? Lacné úvery umožňujú nákup nehnuteľností a na Slovensku spôsobujú ošiaľ. Vysoký dopyt vyhnal ceny nahor. Dá sa argumentovať, že je to prirodzená trhová reakcia. Kupujúci sa neraz dostávajú do situácie rýchlo sa rozhodnúť o kúpe a priplatiť viac. Inak im byt vyfúkne niekto iný. Platí to hlavne pri starších bytoch, kde ceny presahujú úrovne z roku 2008.

​Na situáciu reaguje NBS svojim opatrením z decembra v platnosti 1. 1. 2017. O čo vlastne ide? NBS chce pri poskytovaní úverov nastaviť nové limity, ktoré majú ochrániť dlžníkov v budúcnosti z prípadnej neschopnosti splácať hypotéku alebo kúpy predraženej nehnuteľnosti. Uvádzam najmarkantnejšie zmeny, ktoré môžu mať vplyv na kúpu:

1. Zmena v metodike výpočtu ukazovateľa schopnosti splácať úver - bude platiť od 1.3. 2017

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od marca pri vyhodnocovaní žiadosti bude banke do výdavkov strhávať klientovi viac z jeho čistého príjmu.

​Príklad: 4-členná rodina s príjmom 1300 EUR v čistom má akceptovaný príjem na splátku vo výške 800 EUR, po novom to bude len 640 EUR.


2. Určovanie limitov pre ukazovateľ zabezpečenia (loan to value - LTV) - v platnosti

Úvery s viac ako 80% LTV nesmú presiahnuť 40% zo všetkých úverov.
​Príklad: 4-členná rodina plánuje kúpiť byt za 80 tis. EUR, má vlastné zdroje vo výške 10 tis. EUR. Banka im zamietla úver lebo LTV predstavuje 70 tis./80 tis.= 87,5%. Rodina potrebuje ešte 6 tis. EUR.


3. Podmienky oceňovania založenej nehnuteľnosti - v platnosti

SkryťVypnúť reklamu

​Banka ackeptuje znalecký posudok nie starší ako 3 roky. Spravidla sa cena nehnuteľností určí tak, že sa porovná cena stanovená so znalcom s cenou na základe interného ocenenia a vyberie sa nižšia.

​Banka musí prehodnocovať cenu založenej nehnuteľnosti:

  • aspoň raz za 3 roky

  • ​ak dôjde k podstatným zmenám trhových podmienok alebo ak sú predpoklady, že hodnota mohla klesnúť

  • ​po skolaudovaní nehnuteľnosti, ak počas výstavby došlo k významnej zmenu oproti projektu.

Príklad: Rodina predložila banke znalecký posudok vo výške 80 tis. EUR, ale interný znalec ju ocenil na 70 tis. EUR, a z tohto titulu vie banka poskytnúť len 80% zo 70 tis. EUR, teda 56 tis. EUR.


Odporúčanie:
​Ak chcete tento rok kupovať nehnuteľnosť, vybavte si úver vopred, t. j. podajte žiadosť tak, aby vám ju banka schválila do marca. Bude vyhodnocovať len vaše príjmy a výdavky, vybrať nehnuteľnosť si môžete aj neskôr, čerpanie úveru môže nastať aj o 6 mesiacov, resp. 18 mesiacov. Snažte sa vybrať dlhšiu fixáciu úrok. sadzby. Úrokové sadzby sú na dne. SLSP a Unicredit už dokonca zvýšili sadzby na 5-ročných fixáciách. Lepšie to už nebude.

SkryťVypnúť reklamu

Ak chcete investovať voľné zdroje do kúpy nehnuteľnosti, váš čas už vypršal. Tento rok praje predávajúcim.

Veľa šťastia!

Radka Vaníková

Radka Vaníková

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Matka, manželka, podnikateľka, to naozaj stačí, nie? Blog o tom, ako sa v dnešnom svete nezblázniť s užitočnými informáciami zo sveta osobných financií. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu