Keď sa raz Sergej a Medveď nevrátia domov.

Keď v poslednom čase čítam články o staručkých ruských bombardéroch Tupolev 95 víriacich vrtuľami medzinárodný vzdušný priestor v tesnom susedstve krajín NATO, podvedome sa modlím, aby kapitánom štandartne 7 - člennej posádky nebol Sergej Koljupov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)
Obrázok blogu

 

Sergej Koljupov je dobrý človek a miluje svoju vlasť. A miluje aj Vladimíra Putina a má dobrú pamäť. Stále si veľmi dobre pamätá na tvrdý výcvik v stredisku pre elitných pilotov strategických bombardérov a najmä na to, kto bol vtedy vo všetkých dokumentoch a rozkazoch označovaný ako potenciálny cieľ. Ešte v roku 1997 boli pri cvičných útokoch jeho elitnej letky súradnice všetkých fiktívnych cieľov na území USA a členských krajín NATO.

Jeho bombardér je schopný niesť na palube jadrové bomby a doručiť ich do vzdialenosti 15.000 km. Do služby bol uvedený pred viac ako päťdesiatimi (!) rokmi. Jeho systémy boli odvtedy mnoho krát modernizované, ale v podstate je to mastodont. Sergej má však k nemu hlboký vzťah; miluje tento stroj, symbol starej éry, tej veľkej éry, kedy jeho vlasť - Veľká Rus - určovala chod dejín.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už vtedy bol - a doteraz je - presvedčeným komunistom. Jeho svet sa takmer zrútil po príchode Gorbačova, toho hajzla s fľakom na hlave, ktorý navždy pochoval veľkosť a hrdosť jeho vlasti. Ešte raz prišla nádej, no tancujúci ožran Jeľcin zmaril vtedy všetky šance na návrat starého poriadku. Sergej rezignoval a sústredil sa na prácu. Lietaniu venoval všetok svoj čas, a pohltilo ho natoľko, že si jedného dňa po návrate zo služby našiel na kuchynskom stole ufňukaný a ospravedlňujúci list od svojej ženy Ženi a v skriniach chýbali jej veci. O to lepšie. Deti nemali, varila ako z pomsty a bola škaredá sťa kýbeľ hadov. Nebude mu chýbať. 

SkryťVypnúť reklamu

A potom prišiel Vladimír Putin. Pevne uchopil do rúk opraty a železnou päsťou rozdrvil na prach všetkých, ktorých Sergej z duše nenávidel. Arogantných mafiánov, slizkých podnikateľov v mercedesoch, zapredancov Západu, feťákov a Čečencov. Postavil Rusko opäť na nohy a vrátil ho na mapu svetových veľmocí. Sergejovi svitla nádej a dychtivo hltal novinové články a reportáže o ráznych krokoch ruského prezidenta. V kokpite mal jeho fotku v maskáčovej uniforme s celou ich letkou počas jeho poslednej návštevy základne v auguste 2007. Pán prezident sa vtedy pri príhovore pilotom vyjadril nekompromisne a jasne; svet musí pochopiť, že Rusko je veľmoc a veľmocou zostane. A v prvej línii budú stáť piloti strategických bombardérov.

SkryťVypnúť reklamu

Odvtedy je Sergej ako skúsený pilot nasadzovaný na diaľkové lety v medzinárodných vzdušných priestoroch. Už viackrát prišiel do kontaktu so stíhačkami NATO, to keď už bol naozaj blízko vzdušnému priestoru ich krajín. Salutovali mu z kokpitov stíhačiek, mladí nadutí hajzlíci. Nikdy im neodzdravil. Tajne sníval o tom, že v tej chvíli dostane rozkaz vypustiť svoj náklad; predstavoval si, ako sa zasekáva uvoľňovací mechanizmus bômb a on sa po vzore japonských kamikadze vrhá na svoj cieľ. V ústrety smrti. Sergej Koljupov je dobrý človek a miluje svoju vlasť.

No a mňa tak minule napadlo, čo sa stane, keď to Sergejovi naozaj cvakne. Keď sa vo vzduchu rozhodne, že bolo dosť ponižovania jeho vlasti, že bolo dosť nadvlády Západu, dosť McDonaldov, Coca-Coly a hip - hopu. A zvrhne svoj náklad. Alebo jednoducho navigačné prístroje na jeho tridsaťsedemročnej 4 - vrtuľovej láske vypovedajú službu a Medveď - to je všeobecne používaná prezývka Tupolevu - 95 - sa ocitne na cudzom území. A stíhačky NATO možno v ten deň nebudú brať zajatcov.

SkryťVypnúť reklamu

Toto všetko sú samozrejme len konštrukcie, to je bez debaty. Studená vojna je dávno za nami a Sergej v skutočnosti možno ani neexistuje. No neverím, že nik navôkol sem - tam nezačuje z tej krajiny na východ od nás podivné mručanie. Akoby sa prebúdzalo veľké hnedé chlpaté zviera.

No a teraz povedzte pravdu: nemáte aj vy strach, čo sa stane, keď sa raz Sergej a Medveď nevrátia domov?

foto: www.aerospaceweb.org 

Vlado Radosa

Vlado Radosa

Bloger 
  • Počet článkov:  45
  •  | 
  • Páči sa:  0x

píše, čo vidí Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu