Norbert Pyco – muž, ktorý určí budúcnosť Slovenska.

Rodák z Kofoľčian, malebnej dedinky ležiacej na sútoku Gronu a Letorice. Už v detstve aktívna iskrička a vzorný pionier. Predseda SZM a neskôr aktívny člen KSS (červená knižka). Absolvent Právnickej fakulty Univerzity Kamenského v Bratislave (červený diplom).  Neskôr člen SDĽ (Strana Dobrých Ľudí). Úspešný agent SR pred Európskou komisiou pre práva obetí komunistického režimu. Absolvent viacerých špeciálnych študijných pobytov v Sovietskom zväze, Severnej Kórei, Mongolsku a na Kube. Autor množstva odborných článkov a ešte väčšieho množstva schválených zákonov. V roku 1999 „pôrodník v posledných voľbách najúspešnej politickej strany SME. V súčasnosti predseda vlády SR. Norbert Pyco. Pre denník SMER pripravil a upravil Karol Úhor.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (27)

Pán predseda vlády, pamätáte si ešte atmosféru v centrále SME po vyhlásení výsledkov posledných parlamentných volieb? Aký to bol pre vás a pre vašich „spolubojovníkov" pocit?

Pamätám si na tie chvíle veľmi dobre. Všetkým nám moc odľahlo, boli to pre nás moc ťažké dni. Moc sme v ten večer neoslavovali, vedeli sme, že už na druhý deň nás čaká kopec práce pre Slovensko. Avšak už podľa predvolebných prieskumov sme si boli takmer istí, že pre túto krajinu svitá na lepšie časy.

Tými lepšími časmi máte na mysli prevzatie politickej moci na Slovensku stranou SME?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Áno.

Aha, ehm. Tušili ste už vtedy, ako ťažko budú prebiehať rokovania o zložení vlády?

Áno, ale boli sme si istí, že sa nám podarí zložiť plne funkčnú vládu. Široký koaličný potenciál SME ponúkal množstvo alternatív. Len to musela byť tá najlepšia pre Slovensko.

Nakoniec ste vytvorili koalíciu s v zahraničí ťažko akceptovateľnou SHS! (Slovensko Hor Sa!) a Mažiarovou HZMS (Hnutie za Mažiarove Slovensko).

Nemali sme na výber. Slováci už dosť trpeli pod jarmom pravicových extrémistov Bryndzu a jeho nohsleda Mukloša. Tých vôbec nezaujímali obyčajní ľudia s ich každodennými problémami. Sľúbili im dvojnásobné platy, no vykašlali sa na nich a hájili záujmy hŕstky bohatých podnikateľov, ktorí im dopomohli k moci.

SkryťVypnúť reklamu

Ako?

To sme si ešte nie celkom istí, sme si tým ale stopercentne istí.

To si ale trochu protirečí...

Myslíte? Spýtajte sa teda obyčajného Slováka, aký je jeho názor.

Ale ja sa pýtam vás.

Veď aj ja som obyčajný Slovák. (Smiech)

...

Pán Pyco, v bulvárnych médiách uverejnili vašu fotografiu v intímnom objatí s vašim hovorcom. Aké je vaše stanovisko? Myslíte si, že je to správanie zhodujúce sa s morálnym kódexom verejného činiteľa?

Strana SME, ba celá súčasná vládna koalícia sa od začiatku svojho pôsobenia stáva terčom útokov médii. To nemá obdobu. Na koaličnej rade sme sa preto s pánom Psotom a pánom Mažiarom dohodli na koordinovanom postupe.

SkryťVypnúť reklamu

Akom?

To je tajné.

Neodpovedali ste na otázku.

Na ktorú?

Na tú o vašom hovorcovi.

Aha. To bola náhoda. V ten deň mi vytrhli zub a mal som strašné bolesti. Mal som za sebou aj dlhý a namáhavý let z Havany. Bolo to len upokojujúce a priateľské objatie nič viac.

A ten bozk?

Aj ten bol priateľský.

Ste považovaný za politika s negatívnym vzťahom k žurnalistom, rovnako ako pán Psota a pán Mažiar, ktorý dokonca niekoľko novinárov fyzicky napadol. Myslíte, že je náhoda?

Rešpektujem prácu novinárov. Je ťažká a mnohokrát nebezpečná. Nemyslím si však, že je fér, keď sa vláde darí, aby médiá zaujímalo len to, kto, kde a s kým. Alebo keď niekto vyhľadáva problémy tam kde nie sú, ako napríklad v našej koalícii.

SkryťVypnúť reklamu

Tvrdíte teda, že vzťahy vo vládnej koalícii sú bezproblémové? Minulosť nám ukázala, že koaličná spolupráca s pánom Mažiarom a pánom Psotom nebýva jednoduchá.

Sú to obaja skúsení politici a silné osobnosti. Ale vždy sa vieme dohodnúť, náš cieľ je totiž spoločný.

Aký?

Predsa úspešné Slovensko.

Pán Pyco, koruna láme historické rekordy, každý deň ohlasuje vstup na Slovensko nový investor, klesá nezamestnanosť. Vyzerá to tak, že Slovensko je naozaj na najlepšej ceste stať sa hospodárskym tigrom regiónu.

Je to tak. Už po sto dňoch od nástupu tejto vlády sa začali objavovať pozitívne signály o smerovaní Slovenska. Slovenskí voliči tak môžu vidieť, že sa rozhodli správne, keď, sa rozhodli dať nám svoju dôveru. Naopak, predošlej vláde dali jasný signál, že jej tzv. reformy nie sú pre nich akceptovateľné. Je dôležité, aby sme tento trend udržali, nie však za každú cenu. Musíme pamätať aj na našich sociálne slabších, na obete predošlej vlády.

Často ste obviňovaný z populizmu, považujete sám seba za populistu?

Samozrejme že nie! To je holý nezmysel. Som človek, ktorého jediným záujmom je záujem o úspešné napredovanie Slovenska. Spôsob, akým prezentujem svoje myšlienky a záujmy sa možno niekomu javí populistický, avšak, povedzme si, čo je vlastne populizmus?

A čo je teda podľa vás populizmus?

Populizmus je negatívny nástroj politického boja. Často ho využívajú takzvaní „ľudoví" politici, ktorí sa snažia prostredníctvom neustáleho omieľania zľudovelých tém ako korupcia v mocenských kruhoch, národnostná karta alebo „hra na city" sociálne a intelektuálne menej silných vrstiev obyvateľstva so slabým politickým prehľadom posilniť svoj voličský potenciál. Je to úbohé a trápne a je to bežný nástroj dychtivých politikov bažiacich po moci za každú cenu.

Z emailových otázok našich čitateľov sme vybrali jednu otázku, ktorú by som vám rád položil, je to možné?

Samozrejme, nech sa páči.

Stotožňuje sa podľa vás vízia úspešného napredovania Slovenska a rast jeho dôležitosti na politickej a ekonomickej mape Európy s víziami a odborným potenciálom trojkoalície SME, SHS! a HZMS?

Samozrejme. Slovensko jednoducho nemá inú možnosť!

Ďakujem za rozhovor.

Tento rozhovor sa mal pôvodne odohrať v bare People´s v Bratislave, ale na žiadosť pána Pyca sa uskutočnil v Pohostinstve „U Siptáka" v Podunajských Biskupiciach. Názory v ňom prezentované by sa mohli ale nemusia zhodovať s názormi redakcie. Podobnosť s akýmikoľvek osobami, živými alebo mŕtvymi je čisto náhodná.

Vlado Radosa

Vlado Radosa

Bloger 
  • Počet článkov:  45
  •  | 
  • Páči sa:  0x

píše, čo vidí Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu