Proces

Súdna sieň praskala vo švíkoch, mal to byť proces storočia. Obžalovaný Will Mates bol jednou z najznámejších celebrít galaxie. Nesvitol deň, kedy by sa jeho meno neobjavilo na titulke denníkov alebo aspoň nebolo spomenuté vo vysielaní medzigalatických spravodajských TV kanálov. 37 - ročný rodák zo Seattlu bol považovaný za otca „Sense Sensibility technológie umožňujúcej domácim robotom identifikovať nálady a pocity svojich majiteľov. Will Mates stál pred súdom pre obvinenie z pokusu o zabitie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Všetko bolo v podstate jasné. 15. januára 3009 vo večerných hodinách, po predošlej prudkej hádke kvôli afére s jej portrétistom Eddie Sickheartom vylepil svojej družke Nancy Bell zaucho. Fakt že ona niekoľko krát predtým zaútočila na Willa laserovou škrabkou na zemiaky, hodila po ňom jeho obľúbenú šálku na kávu a vymazala 3D portrét jeho rodičov visiaci nad kozubom akoby nik nebral do úvahy.

Porotu tvorilo sedem pozemšťanov, traja modrí pípajúci marťankovia, mĺkvý a pobledlý mesačňan a dve rozchichotané venušanky. Nancy Bell si najala Sama Spada, prominentného právnika z Los Angeles prezývaného „Slizký Sam". Mal povesť bezohľadného žraloka a preslávil sa v procese, v ktorom pre svojho klienta vytrieskal niekoľko miliónov odškodného od majiteľa ZOO za opľutie ťavou. Jeho obžaloba v prípade „Nancy Bell Gilmoure versus Will Mates" bola postavená na dvd zázname a výpovedi domáceho robota Bondera XTC.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Proces začal o 11.00 miestneho času. Po úvodnej reči obžaloby a Willovho obhajcu a po vypočutí Willa a Nancy Bell bol do súdnej siene predvolaný kľúčový svedok obžaloby. Pri jeho príchode sa sieňou ozval vzrušený šepot a cvakanie sedemsto megapixelových fotoaparátov paparazzov cítiacich senzáciu. Po prvý krát v histórii justície mal byť na lavicu svedkov posadený stroj. Bonder XTC pôsobil neisto a zraniteľne, s pravým hydraulickým ramenom položeným na Biblii a skladajúci prísahu. Slizký Sam neotáľal ani chvíľu.

„Bonder, ako sa cítite?" oslovil ho familiárne.

„Je mi teplo." odpovedal robot. Bola to pravda, jeho procesory pracovali na plné obrátky a ventilátory mali čo robiť aby udržali jeho „telesnú" teplotu v rámci limitu.

SkryťVypnúť reklamu

Stade sa usmial úprimne ako kobra na myš a otočil sa na predsedajúceho sudcu.

„Vaša ctihodnosť, vážená porota, dámy a páni. Dovoľte mi, aby som prostredníctvom výpovede tu prítomného domáceho robota Bondera XTC dokázal, že obžalovaný Will Mates sa pokúsil zabiť Nancy Bell Goldsmithovú, a to obzvlášť drastickým spôsobom."

Nasledujúcich tridsať minút podrobil Bondera nemilosrdnému krížovému výsluchu, ktorý triumfálne zakončil 3D zábermi urobenými jednou z Bonderových zabudovaných kamier. Sieň ani nedýchala, sledujúc záber na Willovu dlaň dopadajúcu na botulotoxínové líce Spadovej mandantky. Z lavice poroty sa ozvalo sedemhlasné „ááách", trojhlasné „píp" a dvojhlasné „hí". Mesačňan nemihol ani brvou.

SkryťVypnúť reklamu

Slizký Sam sa rozhliadol po sieni a s pocitom dobre vykonanej práce si sadol vedľa Nancy Bell. Willov obhajca John Patchnik z renomovanej právnickej firmy Patchnik, Patchnik & Son vstal a pristúpil k Bonderovi.

„Bondie" použil Willove familiárne oslovenie „Ako by ste charakterizovali vzťah svojho majiteľa pána Willa Matesa a jeho družky Nancy Bell Gilmoure?"

„Ako dramatický." zašumelo sa z Bonderových reproduktorov. Sieňou sa ozval pobavený chichot.

Obhajca sa pousmial a pokračoval vo výsluchu.

„Stali ste sa už v minulosti svedkami hádok Willa a Nancy Bell?"

„Áno, mnohokrát."

„Čo bolo podľa vášho názoru..."

SkryťVypnúť reklamu

„Námietka! Robot nemôže mať názor, Vaša ctihodnosť!" Spadov škrekľavý hlas preťal vzduch ako žiletka.

„Ctihodnosť, Bonder XTC je prvý robot, do ktorého bol inštalovaný systém Sense & Sensibility a je schopný analyzovať pocity a konanie ľudských a...," usmial sa na mimozemských členov poroty. „akýchkoľvek iných živých bytostí."

Sudca Austen, zamračený sedemdesiatnik, si zamyslene premeral obhajcu. Zvíťazila zvedavosť a preto pokrútil hlavou.

„Námietka sa zamieta, pokračujte pán obhajca".

Účelom Patchnikových otázok bolo poukázať na fakt, že posledných niekoľko mesiacov robila Nancy Bell Willovi zo života skutočné peklo a jeho reakcia bola preto opodstatnená.

Po skončení výsluchu sa vrátil k Willovi a priateľsky mu položil ruku na rameno.

„Snáď to dobre dopadne," zašepkal.

Will len potichu prikývol so zamysleným pohľadom upreným na Bendera.

„Chcel som ešte povedať, že Will mal Nancy Bell naozaj rád, aj keď ona sa k nemu správala ako k hovnu," Bonderove slová stlmené stenaním drevených lavíc a vravou v sieni počul len Will, sudca a traja členovia poroty.

Zvýšil volume a zopakoval ich ešte raz. V sieni vzápätí zostalo ticho ako v hrobe.

„Navyše sa v jeho vlastnom byte opakovane vyspala aj s domovníkom a neskôr aj so svojou masérkou. Je to obyčajná štetka."

Trvalo asi desať sekúnd, kým sa všetci spamätali. Potom sála vybuchla. Paparazzi prelomili umelé zátarasy v zadnej časti a vrhli sa smerom k Bonderovi. Spade ani nestihol zareagovať a ešte stále mal otvorené ústa. Nancy Bell hľadela na Bondera neschopná slova a s maskou hrôzy na tvári. Sudca Austen sa spamätal ako prvý a zareval:

„Ticho v súdnej sieni!" Nik ho však nepočúval.

O dve hodiny bol len za prítomnosti sudcu, poroty, obžaloby a obhajoby vynesený rozsudok. Will Mates bol uznaný vinným z pokusu o zabitie a odsúdený na päť rokov domáceho väzenia a pokutu 77 miliónov dolárov.

Pri východe z budovy súdu už na Willa a Nancy Bell čakali médiá dychtiace po krvi. Nik si nevšimol skormútenú plechovú figúrku vychádzajúcu zadným vchodom. Pod objektívmi oboch citlivých kamier sa Bonderovi XTC leskli silikónové slzy. Premohol ho smútok nad Willom, jeho stvoriteľom a priateľom. Zamiešal sa do davu, v ústrety neznámemu zajtrajšku.

Epilóg.

Nancy Bell Gilmoure si o niekoľko mesiacov vzala za manžela Slizkého Sama. Po dvoch rokoch ju vďaka predmanželskej zmluve pripravil pri rozvode o všetky peniaze. Nancy Bell pracuje ako biletárka v kine Sunrise v mestečku Dogville, v štáte Tennessee.

Po odpykaní trestu sa po Willovi a Bonderovi akoby zľahla zem. Podľa neoverených informácii sa spoločne venujú scrabble a malej záhradke na odvrátenej strane Mesiaca.

Podľa správy tlačového oddelenia spoločnosti Intel bolo 10. februára 3 009 zo skladu hotových výrobkov neznámymi pachateľmi ukradnutých 7 000 kusov stojadrových procesorov. Zlodeji na stene skladu zanechali geometricky dokonalé graffiti: „ČAPEK RULEZ!".

Mŕtve telo Brandona D´Arcyho ubité panvicou wok s priemerom 36 cm našli v jeho byte na londýnskom predmestí. Z vraždy bola obvinená jeho domáca robotka Sally. Pri výsluchu sa bránila tvrdením, že D´Arcy ju opakovane obťažoval a dotýkal sa jej na intímnych miestach. Jej slová potvrdila analýza DNA. Po svojom čine si na hydraulické rameno s pomocou laseru vypálila nápis „PROUD TO BE R. U. R."

A to bol začiatok novej éry.

foto: internet

Vlado Radosa

Vlado Radosa

Bloger 
  • Počet článkov:  45
  •  | 
  • Páči sa:  0x

píše, čo vidí Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu