Vek nevinnosti na oltár Boha slávy.

K napísaniu tohto blogu ma podnietil dokument o detských súťažiach miss a talentov v júesej. Detských znamená naozaj detských. Sú to súťaže, do ktorých rodičia prihlasujú svoje ratolesti, aby vyhrali titul miss, prípadne sa stali speváckou, tanečnou alebo hereckou hviezdou. Súťaže prebiehajú podľa rovnakého scenára ako ich verzie pre dospelých, no s jedným veľkým rozdielom. Namiesto krásnych žien alebo mladých speváckych talentov na pódium vychádzajú deti. Vlastne, nie tak celkom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)
Obrázok blogu

Na pódium vychádzajú malé zrúdky. Útle telíčka napasované do plaviek alebo obtiahnutých tričkotov, Niektoré s profesionálne zvládnutou chôdzou, iné trošku neisto kráčajú v lodičkách na vysokých podpätkoch, s natupírovanými vlasmi a ovešané šperkami. Za potlesku rozvášneného davu predvádzajú naučené gesta, tanečné a spevácke čísla. Spotený a na všetko odhodlaný moderátor ktorému siahajú tak po opasok im žoviálne kladie vopred pripravené otázky a oni nadšene odpovedajú podľa dobre pripraveného scenára.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V tvárach majú jeden a ten istý výraz. Podobný, akým vás uchvátil Jack Nicholson v úlohe Jokera v Burtonovom Batmanovi. Groteskná grimasa nasadená okamžite po vyjdení na pódium, no namiesto Jokerovho šialeného fanatizmu, v očiach týchto malých nevinných monštier nájdete len prázdnotu. Možno s prímesou strachu, to keď si spomenú na mamičkine a oteckove veľké očakávania. Tí investovali stovky dolárov do leteniek, vizážistov a garderóby. Narúžované pery, hrubá vrstva mejkapu, polmetrové mihalnice - fraška je dokonalá. Sklamanie z neúspechu a premárnenej šance na výhru a vstupenku do sveta šoubiznisu - to je tá najmenšia cena, ktorú nevinné obete zaplatia. Tou najvyššou je strata toho najčistejšieho, čo deti v sebe nesú, strata nevinnosti. Na oltár, pod ktorým sa k všemocnému bohu slávy modlia ich rodičia tak kladú niečo, čo im už nikdy nebude vrátené.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by vás pri pohľade na rozžiarené tváre a týchto malých víťazov a víťaziek napadne, že sú vlastne šťastní, uvedomte si, ako asi bude vyzerať ich budúcnosť. Ich detstvo a mladosť v svete dospelých, bez prirodzeného kontaktu so svojimi vrstovníkmi, sú im nenávratne ukradnuté. Cítite to pri pohľade na ich strnulé tváre, neprirodzené držanie tela, niektoré pri vystúpeniach vyzerajú ako obete pedofila, ktorý si ich vystúpenia nakrúca na video, aby ho potom mohol speňažiť na webe. Tvrdé slová, no nie pre nič za nič. Nie je totiž náhodou, že práve účastníci týchto detských šou sa často stávajú obeťami zvrhlíkov. Túžba ich rodičov, ktorí sú za toto všetko plne zodpovední im tak namiesto slávy prinášajú doživotnú traumu. A táto cena je priveľká. Keď nabudúce uvidíte podobnú reláciu, alebo zábery z takejto akcie a bude vám pri pohľade na tieto obete svojich rodičov zvierať žalúdok alebo vás bude napínať na vracanie, možno sa s vďakou pomodlíte, že ste nič podobné nezažili vy alebo nedajbože vaše deti na vlastnej koži.

SkryťVypnúť reklamu

To, že si nechávame do hláv namiesto Ježiška importovať Santa Clausa, veľkonočnú šibačku raz vystrieda hľadanie vajec a Sviatok Sv. Cyrila a Medoda nahradíme Dňom vďakyvzdania nás raz možno naozaj čaká. Ale to je skôr len také moje šťuchnutie pod rebrá. Ak by sme však raz zneužili naše deti pre niečo také, ako sa deje na vyššie popísaných úchylných podujatiach, to by už bolo skôr na kopanec do riti.

Apropo, že si z nich sami Američania vedia vystreliť svedčí vydarený film režisérskeho dua Dayton & Faris - Little Miss Sunshine. Odporúčam.

Vlado Radosa

Vlado Radosa

Bloger 
  • Počet článkov:  45
  •  | 
  • Páči sa:  0x

píše, čo vidí Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu