Bystrá nad Ružínom a Hornádske lúky

Písmo: A- | A+

Bystrá je vrchol neďaleko Košíc. Vedie na neho pomerne strmý chodník a veľa turistov tu nestretnete. preto skúšam tento vrchol trochu viac zviditeľniť.

Naša trasa začína v obci Malá Lodina, kde bude náš cieľ. Po zaparkovaní sa musíme vydať skoro dva kilometre po ceste k vlakovej stanici Ružín. Prichádza vlak, tak sme zvedaví, kto vystúpi. Niekoľko turistov sa objavuje, ale idú opačným smerom. My ideme po modrej značke na sever cez lúky okolo posledných chát v oblasti. Zakrátko vstupujeme do lesa a strmo stúpame. ŠIroká lesná cesta vedie monotónnym bukovým lesom. Musíme nastúpať skoro 500 metrov a prejsť len 4 km. Na ceste máme pár zákrut. Vrchol Bystrá je dlhý a lúčnatý. Objavujú sa tu lieskovce a jednotlivé stromy. Ďalej na lúke je rázcestník, kde si dávame dlhšiu prestávku a varíme si kávu.

Strmé stúpanie na Bystrú
Strmé stúpanie na Bystrú 
Lúka na Bystrej
Lúka na Bystrej 
Vrchol Bystrá
Vrchol Bystrá 

Doháňajú nás nejakí dvaja turisti v ktorých spoznávame kamarátov z nášho klubu. Náhodou si vyberajú rovnaký vrchol ako my. V dialke vidíme blížiaci sa dážď. Tak sa vydávame lesom k Hornádskym lúkam. Cesta mierne klesá a asi po 2 km sa objavuje začiatok lúk. Sú dlhé skoro kilometer. Stojí na nich uzavretá chata a ďalší rázcestník. Od neho schádzame dole do Malej Lodiny po spevnenej ceste lesom. Popri nás tečie neznačený potôčik. Je tu slušná strmina a už nás dobehol dážď. Pôvodná modrá značka schádza až do obce. Je tu však nové značenie, ktoré vedie priamo na asfaltku. Po jej krajnici prichádzame na začiatok Malej Lodiny.

Hornádske lúky
Hornádske lúky 
Hornádske lúky
Hornádske lúky 
Skryť Zatvoriť reklamu