Čerešenka, Rankovské skaly a hnedé opály

Čo majú spoločné tieto tri pojmy? Na prvého mája sa koná bozkávanie pod čerešnou. U nás volíme stretnutie pri Čerešenke, čo je rozhľadňa neďaleko Košíc. Zvyšok sú už témy na turistické výlety.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Kamarátka organizuje stretnutie nielen párov pri Čerešenke. Táto rozhľadňa sa nachádza za obcou Chrastné na lúke a je obľúbeným miestom pre cyklistov. Parkujeme v dedine a robíme si viac než kilometrovú prechádzku k rozhľadni. Vyfotíme sa ako potvrdenie účasti, vystúpame na tri poschodia vyhliadky a podebatujeme s vedúcou akcie. Už sa blížia ďalší cykloturisti, tak sme lúčime a pokračujeme ďalej do Herlian.

Obrázok blogu

Hneď na začiatku Herlian je pomerne veľké parkovisko. Teraz je takmer prázdne, nakoľko hlásili dosť zlé počasie. Už nejaký čas prší, ale citíme sa na to, aby sme vystúpali na Rankovské skaly. Hneď vedľa je gejzír, ale nie je aktívny. Na parkovisku hneď začína zelená značka, po ktorej vchádzame do lesa. Jar je už pekne vidieť. Les je čisto listnatý, dominuje tu buk a cesta je široká. Takto ideme až po asfaltovú cestu. Trochu po nej ideme a opäť sa craciame do lesa, kde pokračujeme v stúpaní. Nebo je zatiahnuté, trochu prší, ale les dážď dobre tlmí. Miestami sa striedajú brezy s bukmi. ŠIrokovou pohodlnou cestou sa po niekoľkých kilometroch dostávame až k rázcestiu pod Rankovskými skalami. Už len asi pol kilometra s malým stúpaním a sme na skalách. Je ich tu niekoľko, ale až tá posledná má tabuľu s označením ako vyhliadka. Je tu aj stôl a vrcholová kniha. S nami prichádza ešte jedna dvojica, ktorá sa snaží postávať pri kraji strmého zrazu. Ale počasie nepraje a dosť fúka. Tak si dopriavame obed keď tu sa objavujú dvaja naši turistickí kamaráti. Dozvedeli sa, že som vymyslel súťaž pre turistov a dnes je prvý deň výstupu. Náhoda sa stretla s náhodou tak sme sa stretli na prvom zo štrnástich vrcholov. Kvôli počasiu sa nezdržiavame a rovnakou cestou schádzame dole. Po pohodlnej ceste s mierným klesaním sa dostávame dole oveľa rýchlejšie. Len blato a hustý dážď trochu otravuje.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Rankovské skaly
Rankovské skaly 
Vyhľad z upršaných Rankovských skál
Vyhľad z upršaných Rankovských skál 
Dobili sme Rankovské skaly
Dobili sme Rankovské skaly 

Keď sa dostávame na asfaltovú cestu, nevraciame sa ešte do Herlian. Ideme opačným smerom a onedlho klesáme od cesty dole lesom. Po ďalšom pol kilometri plného blata prekračujeme Svinický potok a prichádzame k jednej keške, ktorá je venovaná nálezisku hnedých opálov. Pomotáme sa v oblasti potoka a svahov a nachádzame viacero takýchto opálov. Cenu veľkú nemajú, nám však radosť urobili. Späť sa vraciame rovnako do Herlian. Takto sme spojili výstup na Rankovské skaly s Vyšnokamenickými opálmi.

Opály pri Svinickom potoku
Opály pri Svinickom potoku 
Radoslav Medzihradský

Radoslav Medzihradský

Bloger 
  • Počet článkov:  62
  •  | 
  • Páči sa:  18x

Vyštudoval som IT odbor a momentálne pracujem ako senior web developer.Vo voľnom čase sa rád venujem bojovým športom a výkonnostnej turistike. Organizujem výlety pre turistický klub KVT Košičan a som klasifikátorom KST pre Košice.Rád tiež varím, pestujem citrusy a niekedy štepím stromy.Ohľadne spoločnosti ma hlavne zaujíma budúcnosť Slovenska a dôchodková reforma. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

59 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

727 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu