Vyjadrovať sa exaktne znamená, že sa vyjadrujem presne, resp. moje vyjadrenia sú založené na faktoch. Ak by som povedal, že 2 + 2 = 4, tak mi dáte za pravdu. Ak poviem, že 2 + 2 = 5, tak poviete, že klamem. Ale sú vyjadrenia, ktoré už nie sú tak jasné. Vidíme to v médiách, keď je politikom či verejne činným ľuďom odkazované, že sú to kontroverzné osoby, extrémisti či fašisti.
Ale skúsim lepšie príklady. Napríklad, ak Róbert Fico ide do Moskvy, tak podľa vyjadrenia opozície ťahá našu krajinu na východ, robí hanbu, podporuje masového vraha, spochybňuje naše členstvo v EU, atď. To sú vyjadrenia, ktoré nie sú exaktné. Nedajú sa len tak ľahko dokázať, či vyvrátiť. Majú však v sebe emotívnu zložku a keďže nie sú jednoznačne vyvrátiteľné, veľa ľudí si ich osvojí.
Skúsim ešte jedno vyjadrenie: verím vede. Ak si neuvedomujete nezmyselnosť tohto výrazu, tak skúsim ešte absurdnejší: verím slnku. Teraz už by to malo byť jasnejšie. Veriť môžete informácii, človeku, atď. Vedecké poznatky môžu byť len niekým interpretované a to pravdivo alebo nepravdivo, či už účelovo alebo neúmyselne.
Nedávno jeden politik povedal novinárke, že šíri nenávisť. Len tak na okraj, média a politici obvykle nenávisť nešíria, ale v ľuďoch vyvolávajú. Daná novinárka veľmi chytro odpovedala, nech to dokáže. Veľmi pekný príklad toho, čo nie je exaktné. Média radi obviňujú určitých ľudí, že šíria nenávisť. Ale zakúsiť si vlastnú medicínu, to odmietajú. Asi majú novinári dobré kurzy na to, kedy sa nenávisť šíri a kedy na ňu nie sú dôkazy.
Toto sú príklady jednej z foriem manipulácie ľudí. Pozor na ne.
A čo by ste povedali na výraz: stojíme na správnej strane dejín?