Aj tieto slová zazneli na otvorení znovuzrodeného židovského cintorína v obci Vinodol v okrese Nitra, ktorý sa zároveň stal aj pamätníkom židovským spoluobčanom z okolitých dedín, ktorí boli cez II. Svetovú vojnu deportovaní a z ktorých sa domov vrátili len traja.
Predniesol ich miestny aktivista Vlado Špánik - dôchodca, ktorý doslova spod zeme vykopal starý Židovský cintorín, pochádzajúci ešte z 19. storočia. Nebol na to však sám. Tých cca 1000 hodín, desiatky sobôt a poobedných brigád s ním odpracovali aj domáci chalani – Rómovia. Bez nároku na odmenu, bez toho, aby im niekto niečo sľúbil. Obyčajní, násťroční, ničím zvláštny. Presne takí, akých je v našich dedinách, mestách či na perifériách tisíce. Ich spolupráca začala náhodne a dnes sa Vlado Špánik priznal, že dlho neveril že to vydržia, ale tiež s rešpektom dodáva, „nakoniec to dali“. O holokauste toho veľa nevedeli, ale počas brigád bolo na nenápadné hodiny dejepisu času dosť. Neučili sa však len oni. Ako opäť vraví Vlado Špánik:„ to že sa na obnove cintorína podieľala aj rómska mládež, ma nesmierne teší, lebo pomôže odstraňovať predsudky voči Rómom. Mňa osobne táto skúsenosť veľmi obohatila o schopnosť lepšej komunikácie s nimi“.




Tento cintorín povstal z prachu a ja som presvedčený, že jeho význam nie je len v pripomenutí si pamiatky odvlečených do fašistických lágrov, ale aj v tom, že vďaka nemu sa obyčajným chalanom - Rómom otvoril nový svet. Nie kvôli tomu, že boli na recepcii u veľvyslancov, že o nich písali Reuters a viaceré naše média, alebo že sa stali finalistami RomaSpirit 2022. Ale najmä preto, že im jeden dôchodca dal šancu a ukázal, že sú rovnocennými. Že nie sú iní a že ak budú sami chcieť, môžu dokázať veľké veci. Presne tak, ako ostatní mladí ľudia. Neviem ako to s chalanmi dopadne. Neviem na aké školy pôjdu, či sa im podarí žiť „bežný“ život, ale viem, že im bolo ukázané, že na to majú.
Vlado im dal spolu s cintorínom nádej. Na úctu spoločnosti, na úctu samých k seba. A nádej aj nám, že keď docvakajú foťáky vážených hostí, tak sa ich príbeh neskončí.
Ak sa chcete o tomto príbehu dozvedieť viac, nech sa páči Podcast NitránskeReči s Vladom Špánikom: https://www.youtube.com/watch?v=9LYXYvluWv0&t=222s