Fiona, kde si?

Toto sa mi dnes stalo v parlamente a bolo mi z toho chvíľu takmer do plaču. Ide o voľbu kandidátov na sudcov disciplinárneho súdu. Národná rada ponúkne Súdnej rade tucet, z ktorého Súdna rada vyberie polovicu. Návrhy môžu podať jednotliví poslanci, Ústavnoprávny výbor ich preskúma a ak sú v súlade so zákonom, predloží ich plénu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (59)

Ústavnoprávnemu výboru bol predložený zoznam 21 kandidátov, na ktorom boli uvedení v poradí podľa navrhovateľov. Keď som k tomu na výbore otvoril rozpravu, neprihlásil sa do nej nikto. Nikto. Následne bolo uznesenie, vrátane zoznamu, schválené trinástimi hlasmi z trinástich (vrátane 6 zo 6 za SMER-SD). Keď to prišlo do pléna, otvoril k tomu rozpravu predsedajúci, so žiadnou námietkou sa opäť neprihlásil ani jeden jediný poslanec. Deň po (neúspešnom) hlasovaní sa opoziční poslanci rozkričali, že sa im to poradie nepáči, a to vrátane toho pána poslanca, ktorý na výbore hlasoval za.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po pánovi poslancovi Paškovi a pánovi podpredsedovi Ficovi, ktorým procedurálne návrhy neprešli, sa so svojim vlastným prihlásil aj kolega Kaliňák, s dovetkom, že trvá na tom, aby sa o tom hlasovalo. Návrh prešiel, jeho približný obsah nájdete napríklad tu: http://www.sme.sk/c/5604184/narodna-rada-schvalila-kalinakovu-recesiu.html. Ide o návrh, ktorý sa technicky nedá vykonať a ktorého obsah úplne odporuje základným princípom tajného hlasovania. Ale to sú zbytočne vážne výhrady, ten návrh bol myslený ako recesia a ja som sa - ako taký starý suchár, ktorý nerozumie srande a myslí si, že na zábavu na úrovni polepšovne pre deti do 10 rokov by nemalo slúžiť plénum, ale, ak už, tak priľahlý poslanecký salónik - som sa tohto hlasovania práve preto odmietol zúčastniť.

Skryť Vypnúť reklamu

Nejde mi ani tak o to, že sa tam v sále rozdrapovali poslanci, ktorí keď mali možnosť to poradie namietnuť, nepovedali nič a niektorí z nich ho dokonca sami schválili vlastnými hlasmi. Veď nech. Ani o to, že taký "veselý" návrh vôbec padol. Ale o to, že keď to 65-imi hlasmi prešlo, tá kopa (kopa = päť tuctov) poslancov SMERu sa pustila do takého úprimne zlovoľného chechotu, z ktorého ma mrazilo. Pochopil som totiž, že miera môjho politického cynizmu a dešpektu k poslaneckému mandátu je prohibitívne nízka, že dokým tam budem chodiť ako do plateného zamestnania, v ktorom mám odviesť čo najlepšiu prácu, budem za čudáka, že stavovskou povinnosťou poslanca je robiť zle "tým druhým". Ak ste videli Shreka štvorku, skúste si predstaviť, ako sa tváril Martinko Klingáč, keď mu vyšlo niektoré z tých jeho svinstiev; alebo si predstavte zlé deväťročné ešte-decko, ako sa baví na tom, že sa mu podarilo spolužiaka v novej školskej uniforme potknúť tak, že si ju komplet zafúľal v blate. A vynásobte si to šiestimi desiatkami, šesťdesiat klingáčov naživo, niektorí z nich sa v tom chechotavom natriasaní nevedeli zastaviť dlhé minúty, taká prča tam tuším ešte ani nebola.

Skryť Vypnúť reklamu

Iste, že som príliš útlocitný a nemám sa čo ponosovať, do parlamentu sa nechodí za robotou, ale za politikou a politika je, keď sa vám toho druhého podarí kopnúť do gúľ, dámy odpustia. Takéto fňukanie je úplne mimo misu už aj preto, že medzi tými 65-imi boli aj hlasy z koalície, sranda predsa musí byť. Píšem to len ako verejné priznanie môjho nového mentálneho stavu: pochopil som, že je zbytočné až škodlivé snažiť sa o ústretovosť a noblesu - sú to komparatívne nevýhody nielen na zastávkach MHD v čase dopravnej špičky, ale aj v rokovacej sále Národnej rady Slovenskej republiky v čase, keď zasadá.

Skryť Vypnúť reklamu

Vedel som aj pred dnešným rokovacím dňom, že slušnosť je na Slovensku považovaná za slabosť. Nevedel som len, že strata akýchkoľvek zábran je taká zábava.

A v tom poslednom záchvate slabosti, tvorenej úsilím byť slušný a spravodlivý bez ohľadu na to, ako veľmi sa to neoplatí, hlásim, že v podstate mali smeráci pravdu, to poradie malo byť podľa abecedy.

Radoslav Procházka

Radoslav Procházka

Bloger 
  • Počet článkov:  96
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zakladateľ Siete. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu