Hurban Zemko Marec

O Milanovi Zemkovi občas prednášam prvákom na trnavskej právnickej fakulte, v rámci výučby formy štátu, konkrétne štátne zriadenie - zložený štát - spôsob vzniku. Má to svoj dôvod, ale počkajte si naň, prosím.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Odišiel totiž človek, ktorý dejiny nielen skúmal a hodnotil; on tie moderné slovenské dejiny bezprostredne ovplyvňoval. A viac, ako sa všeobecne vie.

V článku v SME bolo spomenuté, že sa spolu s Františkom Mikloškom podieľal na príprave vyhlásenia nášho parlamentu k odsunu karpatských Nemcov. Vplyv tejto ospravedlňujúcej deklarácie na medzinárodno-politický goodwill Slovenska dodnes nie je docenený. Aj, hoci nielen, vďaka nej sme - aspoň podľa môjho skromného názoru a zároveň informácií z diplomatického zákulisia vonku - po vzniku republiky ustáli tlak maďarskej strany pri našom prijímaní za člena Rady Európy. O niektorých veciach sa ani nepatrí, ani nedá hovoriť úplne všetko, ale Mikloško so Zemkom výrazne pomohli medzinárodnej akceptácii Slovenskej republiky v čase, keď od nej bola závislá vyslovene existenčne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Milan Zemko však ovplyvnil budúci vývoj Slovenska ešte priamejšie a to je práve dôvod, pre ktorý ho na jednej prednáške za semester vždy spomeniem. Mnohí moji voliči boli v tom čase ešte príliš mladí, aby si to pamätali, ale oddá sa si to pripomenúť: tzv. milovská zmluva medzi SNR a ČNR mala položiť základy novej federácie, po pithartovsky tzv. dvojdomku. Schvaľovať ju mali predsedníctva oboch národných rád. Kým sa k tomu dostala tá česká, neprešlo to v tej slovenskej a vtedajšej parlamentnej väčšine chýbal práve hlas Milana Zemka, ktorý s obsahom zmluvy nesúhlasil. (Chýbali aj štyri hlasy KDH z tzv. Klepáčovho krídla, ale s tými sa ani nepočítalo a zmluva neprešla o jeden hlas.) Zvyšok sú dnes už naozaj dejiny, ktoré poznáte. Ak nie, tak Matica slovenská vám ich už vysvetlila, keď Václava Klausa ocenila za zásluhy o slovenskú štátnosť. Či za čo.

SkryťVypnúť reklamu

Dvadsať rokov sme sa s Milanom Zemkom stretávali na rôznych odborných podujatiach a až minulý rok sme mali možnosť porozprávať sa chvíľu vo dvojici. Bol to mimoriadne vzdelaný a inteligentný človek; takých si tu väčšinou uctíme, až keď je neskoro, ak vôbec.

Tu je môj skromný, asi dosť netypický hold jeho pamiatke.

Radoslav Procházka

Radoslav Procházka

Bloger 
  • Počet článkov:  96
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zakladateľ Siete. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu