Noví akcionári Váhostavu

Včera prezident republiky spomenul potrebu nájsť riešenie pre ľudí, ktorých Váhostav s Doprastavom dostali na kolená. Je to niekoľko tisíc ľudí. Sú dve veci, ktoré treba urobiť: (i) postarať sa o ľudí, ktorí tie diaľnice postavili a nedostali za to zaplatené a (ii) predísť tomu, aby sa to mohlo stať komukoľvek ďalšiemu. Tu je päť bodov, ktoré bude relatívne zložité napísať ako zákon, ale stojí to za to.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

1. 100%

Prvý sa týka reštrukturalizácie. Tá, ktorá prebieha vo vzťahu k Váhostavu a Doprastavu, je absurdne nespravodlivá. Úplne neprijateľným a morálne neudržateľným spôsobom preferuje veľké firmy na úkor malých veriteľov – tých, ktorí odviedli väčšinu skutočnej práce. Živnostník dostane zaplatených možno desať percent svojej roboty a tam to pre neho končí. Ak napríklad Váhostav vysúdi peniaze v Poľsku (tá šanca nie je zanedbateľná) alebo zarobí na ďalších verejných projektoch (tá šanca je mimoriadne vysoká), všetky takto získané peniaze už budú patriť iba jeho akcionárom – naopak tí, ktorým dnes dlhuje za prácu, zostanú stáť vonku na mraze. Účelom reštrukturalizácie pritom nesmie byť zbaviť veľké firmy ich dlhov voči malým, ale dať malým šancu na to, aby svoju robotu dostali zaplatenú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takže stopercentná záruka pre veriteľov. Nie desať percent, ani tridsať alebo päťdesiat, ale sto. Ako? V podobe podielu na firme: znamená to, že ak veriteľ nebude uspokojený v reštruktúre, výmenou za svoju pohľadávku si vezme podiel na dlžníckej firme, ktorá žije aj z verejného peňazí. V rozsahu, v akom veriteľ nebude mať uhradenú svoju pohľadávku a po dobu, dokým bude nebude splatená úplne celá, sa stáva podielnikom takejto firmy.

Podľa týchto pravidiel by Juraj Široký dostal do Váhostavu ako svojich partnerov veľmi šikovných a pracovitých ľudí. Takmer by sa dalo povedať, že mu tým robíme láskavosť, aj keď je pravda, že asi nikto z potenciálnych nových akcionárov nemá také blízke vzťahy s premiérom ako on.

SkryťVypnúť reklamu

A ktovie, možno nová akcionárska štruktúra pomôže zachrániť veľkolepé keltské sídlo na bratislavskom hrade pred jeho premenou na parkovisko. 

Podstatné je ale to, že z akýchkoľvek nových zárobkov Váhostavu alebo inej podobnej firmy budú mať úžitok aj tí, ktorých v minulosti nechal bez pláce.

2. Dobrovoľné poistenie cez garančný fond

Druhý bod spočíva v rozšírení možnosti zúčastniť sa na garančnom fonde zo zamestnancov na živnostníkov. Dnes sa toto poistenie vzťahuje na zamestnancov – ak ich zamestnávateľ stratí schopnosť vyplácať mzdy, Sociálna poisťovňa vyplatí nevyplatené mzdy do výšky troch priemerných platov, teda dnes asi 2500 eur. Nech majú možnosť sa dobrovoľne poistiť aj živnostníci, ktorí nemajú svojich vlastných zamestnancov. U nich tou poistnou udalosťou nebude predĺženie zamestnávateľa, ale obchodného partnera.

SkryťVypnúť reklamu

3. Podobná ochrana pre podobné vzťahy

Tretím bodom je rozšírenie skutkovej podstaty trestného činu nevyplatenia mzdy podľa § 214 Trestného zákona. Dnes platí, že, ten, kto nevyplatí svojmu zamestnancovi mzdu v deň jej splatnosti, hoci v tento deň mal peňažné prostriedky na jej výplatu, ktoré nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti, dopustí sa trestného činu. Vzťahy, ktoré majú rovnakú alebo podobnú podstatu a účel, si zaslúžia analogickú ochranu. Ak si občan úmyselne nesplní svoju daňovú alebo odvodovú povinnosť voči štátu, hrozí mu trestný postih. Ak firma alebo aj živnostník nevyplatí mzdu svojmu zamestnancovi, hoci tak mohol urobiť, je trestne zodpovedný. Ak ale úhradu za služby nevyplatí firma fyzickej osobe, ktorá nie je zamestnancom, ale živnostníkom, žiadny takýto postih jej nehrozí. Práve v rovnosti vzťahov sa nachádza dôvod, pre ktorý by fyzické osoby v postavení živnostníka mali mať nárok na rovnakú alebo aspoň podobnú ochranu.

SkryťVypnúť reklamu

V skratke, fyzická osoba, ktorej právnická osoba dlhuje peniaze, hoci má prostriedky na to, aby svoj dlh splatila, si zaslúži ochranu, hoci jej vzťah nie je pracovnoprávnym, ale obchodnoprávnym vzťahom.

4. Ochrana subdodávateľov

Štvrtým bodom je nový systém úhrady platieb zo strany verejného obstarávateľa a to tak, aby pri platbách nad istý objem prostriedkov – napríklad 50.000 EUR, ale je to na debatu – boli tieto verejným obstarávateľom vyplácané priamo subdodávateľovi. Tento systém podúčtov, ktorý chráni menších subdodávateľov pred manipuláciou zo strany veľkých firiem, začínajú úspešne skúšať vo Veľkej Británii.

5. Stop dotovaniu štátneho cash flow

Piatym bodom je veľmi naliehavý apel na využitie skráteného legislatívneho konania na zmenu zákona, podľa ktorej by sa DPH platila až po úhrade faktúry. Toto je dnes obrovský problém – tí najmenší a najzraniteľnejší podnikatelia de facto dotujú štát, starajú sa o jeho cash flow, jeho likviditu. Je to mimoriadne nespravodlivé a ubližuje to práve tým, ktorí si by skôr zaslúžili odmenu. V tomto štáte už sa skrátené legislatívne konanie použilo na hocičo, napríklad na obnovenie ministerstva. Ak je naliehavý dôvod ho použiť, tak práve teraz ho máme.

Dnes ale MF SR hovorí, že to predloží niekedy v lete, tak, aby to platilo od 1. januára 2016. To je úplne neprijateľné – nie je jednoducho možné, aby ľudia so štvortisícovými ministerskými platmi pre účely svojej predvolebnej kampane v januári 2016 obetovali tisícky živnostníkov a firiem a nechali ich ešte rok dotovať štát.

Uzavriem to:

Po prvé, stopercentná záruka pre veriteľov v reštruktúre: ak Váhostav alebo iné firmy chcú fungovať ďalej bez toho, aby zaplatili svoje dlhy, tak dovtedy, kým ich nezaplatia budú mať medzi akcionármi aj veriteľov, ktorých hodili cez palubu.

Po druhé, dobrovoľná účasť živnostníkov na garančnom fonde Sociálnej poisťovne.

Po tretie, rovnosť v ochrane podobných vzťahov: trestný čin nevyplatenia mzdy rozšírený o nevyplatenie úhrady za služby fyzickým osobám.

Po štvrté, priame platby subdodávateľom cez podúčty podľa britského modelu.

Po piate, skrátené legislatívne konanie na zmenu, podľa ktorej sa DPH bude platiť až po úhrade faktúry.

To máme áno hneď päťkrát.

Radoslav Procházka

Radoslav Procházka

Bloger 
  • Počet článkov:  96
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zakladateľ Siete. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

276 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu