Slovensko nezdochne

Predseda vlády dnes v spojení so Slovenskom vyslovil hrozbu, že „táto krajina zdochne“. Zdochnúť má podľa neho vtedy, keď nebudeme stavať niekoľkonásobne drahšie ako kdekoľvek inde v Európe, čiže keď z diaľnic namiesto partičky bratislavských zbohatlíkov budú mať úžitok len ľudia, ktorí tie diaľnice využívajú na cestovanie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (46)

Pred desiatimi rokmi sľúbil východu, že do roku 2010 bude hotová diaľnica do Košíc. A bol úspech iný, bol neúspech. Podarila sa mu však iná vec: kilometer diaľnic tu stojí viacnásobne viac, ako inde v EÚ. Priemerná cena za kilometer v Dánsku 6 mil. EUR, v Nemecku 8, v Česku 11, v Maďarsku 13. Dosť, že? D4/R7 dnes vychádza v priemere na 26 mil. EUR za kilometer, pri niektorých úsekoch dokonca za 40!

To môže vysvetľovať diskontom tridsaťročných peňazí koľko chce, to sa vysvetliť nedá.

Ale nejde teraz primárne o to, postaviť to treba. Už včera som hovoril, že hoci prioritou musí byť dokončenie D1 do Košíc a R2 na Hornej Nitre, ten obchvat hlavné mesto a jeho satelity súrne potrebujú. Viem to precítiť veľmi osobne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mňa totiž ráno nevozí vládna limuzína z Napoleonovho kopca na úrad vlády, ja si niekoľko dní v týždni šoférujem sám zo Šamorína a späť. Ja stojím o ôsmej ráno v kolóne v Dunajskej Lužnej, nie premiér, ktorý to má na Námestie Slobody za tri minúty na zadnom sedadle. Ja viem veľmi dobre, že tú R7 potrebujú čím skôr desaťtisíce ľudí.

Ide teraz najmä o to, že často a rád opakuje, že sa môže komukoľvek pozrieť do očí. Fakt komukoľvek? Aj ľuďom, ktorých Váhostav s Doprastavom dostali na mizinu? Ľuďom, ktorých nechal bez výplaty za robotu, vďaka ktorej tie diaľnice stoja? Ľuďom, ktorých „vládne“ firmy v reštrukturalizácii derú na kožu?

SkryťVypnúť reklamu

Kde sú peniaze za najdrahšie európske diaľnice, keď ich nevedia dostať ľudia, ktorí tie diaľnice postavili?

Áno, predseda vlády sa môže pokojne pozrieť do očí všetkým, ktorí sa s koženými kufríkmi motajú po chodbách úradu vlády alebo sa v plavkách presúšajú po palubách svojich jácht. Ale z ľudí v montérkach, ktorí im tie loďky odrobili, ani jednému jedinému.

Slovensko nikdy nezdochne. Ale bude sa trápiť vtedy, keď bude mať vládu, ktorá z peňazí bežných ľudí živí svojich najväčších a najsilnejších kamarátov. Dnes sa im chystá vybaviť rentu na ďalších 30 rokov.

Áno, musíme to postaviť čím skôr. Takže už len jednu poznámku: nedá sa v utorok pochváliť, že si na trhoch požičiavame za jedno percento a v stredu povedať, že na diaľnicu si požičiame za dvanásť. Dá, ale už nie všetkým, a už vôbec nie tým, ktorí nám tu tie diaľnice stavajú.

Radoslav Procházka

Radoslav Procházka

Bloger 
  • Počet článkov:  96
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zakladateľ Siete. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu