Najstaršie a najmladšie pútnické miesta Slovenska

Spoznajme spoločne pútnické poklady Slovenska: Skalku pri Trenčíne a Butkov.

Najstaršie a najmladšie pútnické miesta Slovenska
Dve unikátne pútnické miesta na Slovensku. (Zdroj: Radoslav Záhumenský)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Súčsťou článku sú aj videá, v ktorých sa dozviete množstvo ďalších zaujímavých informácií k obom miestam.

Najmladšie pútnické miesto na Slovensku - BUTKOV

Vypína sa na vysokom kopci Butkov na západnom okraji Strážovských vrchov pri Ladcoch. Krátko pred krížovou cestou môžeme vidieť Detviansky kríž. Potom už sme priamo na krížovej ceste, ktorej výstavba trvala asi 1,5 roka a jej dĺžka je okolo 900 m. Jednotlivé zastavenia spája kamenný múr, ktorý zároveň chráni cestu pred zosuvmi pôdy.

Po absolvovaní krížovej cesty nás uvíta najskôr Zvonica sv. Jána Pavla II. Na vytvorení tohto pútnického miesta má najväčší podiel vedenie Považskej cementárne Ladce, pre ktoré je vrch Butkov hlavným zdrojom vápenca na výrobu cementu. Prvým impulzom k vzniku pútnického miesta bola návšteva františkánskeho minoritu pátra, ktorý po modlitbe a požehnaní na vrchole žiadal, aby sa na hore postavil kríž. V roku 2013 tu už stál 12 metrov vysoký kríž, ktorý prišiel páter Vella požehnať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Miesto ponúka naozaj úchvatné výhľady na Považie.
Miesto ponúka naozaj úchvatné výhľady na Považie. (zdroj: Radoslav Záhumenský)

Nájdeme tu aj Kaplnku Božieho Milosrdenstva. Jej základný kameň z hrobu sv. sestry Faustíny. Projektoval ju architekt Milan Opálka z Terchovej. Svojím tvarom pripomína malú skalnú jaskyňu, v ktorej je oltár pre slávenie najsvätejšej obety svätej omše. V presbytériu kaplnky je reliéf milosrdného Ježiša. Na pravej strane kaplnky pri vchode sa nachádza reliéf Matky Božej rozväzujúcej uzly.

Kaplnka Božieho Milosrdenstva
Kaplnka Božieho Milosrdenstva (zdroj: Radoslav Záhumenský)

Lokalita ponúka naozaj neskutočné výhľady na Považie a okolie. Veľmi sa mi tu páčilo. Prostredie bolo upravené a je vidieť, že sa oň neustále starajú. Pekný dojem dotvárali aj kvety v okolí celého pútnického miesta. Kríž je vidieť aj z diaľnice, takže ak budete niekedy prechádzať okolo, určite musíte navštíviť aj toto miesto.

SkryťVypnúť reklamu

Najstaršie Pútnické miesto - SKALKA

Skalku pri Trenčíne tvoria dva objekty - malá a veľká skalka. Dostávame sa po stopách benediktínskych mníchov na najstaršie pútnické miesto na Slovensku.

Malá Skalka

Je duchovnou stanicou veriacich z celého Slovenska, ktorí ju navštevujú najmä počas konania tradičných pútí. Nachádza sa tu pútnický dom a románsky dvojvežový kostol zasvätený sv. Andrejovi – Svoradovi a sv. Beňadikovi.

Sem chodia tisícky pútnikov ročne.
Sem chodia tisícky pútnikov ročne. (zdroj: Radoslav Záhumenský)

Hlavný oltár zdobia sochy pustovníkov sv. Andreja-Svorada a Beňadika. Maľba svätcov na stene je dielom pátra Emila Prokopa z roku 1983. Nájdeme tu aj nápis ora et labora, ktorý v preklade znamená modli sa a pracuj.

Veľká Skalka

Životné príbehy sv. Andreja-Svorada a Benedikta sa viažu k Veľkej Skalke. Po príchode na toto miesto vás uchvátia ruiny starobylého kláštora a kostolík. Miesto je však známe aj vďaka jaskyni, ktorá bola domovom už spomínaných pustovníkov Svorada a Beňadika. Najstaršie písomné zmienky o jaskyni na území Slovenska sa vzťahujú práve k jaskyni na Skalke, a to z rokov 1220 a 1224. 

SkryťVypnúť reklamu
Unikátne pútnické miesto s jaskyňou.
Unikátne pútnické miesto s jaskyňou. (zdroj: Radoslav Záhumenský)

Obe miesta, či už Veľká alebo Malá Skalka sú výbornou voľbou pre každého, kto chce stráviť príjemný čas len kúsok ďalej od mestského ruchu a povinností. Rozhodne Vám odporúčam navštíviť obe tieto lokality.

Radoslav Záhumenský

Radoslav Záhumenský

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  1 949x

Som žiakom Gymnázia v Turzovke. Baví ma natáčanie a tvorba videí z cestovania po Slovensku, tiež rád propagujem turistické atrakcie na Kysuciach. K tvorbe videí som sa dostal vďaka otcovi, ktorý sa videám venuje už dlhšiu dobu. Videá, ktoré máme z Kysúc natáčame spoločne. Blogy uverejňujem práve o miestach, ktoré môžu byť známe ale i menej známe. Zoznam autorových rubrík:  Poznáte Horné Kysuce?Potulky SlovenskomSpoznajte Žilinský kraj

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

214 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu