1. The IT crowd
Myslím, že každá jedna replika, každá minúta je vynikajúca a vtipná. Dej sa odohráva hlavne v suteréne v IT priestoroch veľkej spoločnosti. Hlavní predstavitelia sú Roy (Ch. O´ Dowd), Moss (R. Ayoade), ktorí predstavujú it geekov a Jen (K. Parkinson), ktorá počítačom vôbec nerozumie, na čom je postavených veľa vtipných scén. Ich skvelým šéfom je Denholm (Ch. Morris), ktorý „vhodne“ urobí z Jen šéfku IT oddelenia.
Prvá séria má veľa skvelých momentov od samotného príchodu Jen, cez meranie stresu, až po Mossove „Because she is dead!“ a návštevu tety Irmy. Druhá séria sa začína geniálnou časťou o gay muzikále, pokračuje „odchodom“ Denholma, ktorý je nahradený svojím synom Douglasom (M. Berry). Douglasa by som nazval „Chuckom Norrisom sitcomu“, lebo jeho repliky a scény (príchod na pohreb) sa dajú púšťať stále dokola. Ale to platí o množstve scén všetkých hlavných predstaviteľov, hlavne o dialógoch Roya a Mossa. Nespočet vtipných momentov je aj vo zvyšných dvoch sériach, kde popri hlavných predstaviteľoch exceluje aj Douglas. Samozrejme časť, keď Jen predstavuje Internet, reakcia na Friendface, protipirátska reklama. Čo ja som osobne vypozoroval, je, že Jen vždy keď sa ocitne v neriešiteľnej situácii, zakričí „TAXI!“.
Seriál ma dokopy 4 série po 6 častí, pričom ostatná je z minulého roku. Režíroval G. Linehan.
2. Black Books
Bernard Black (Dylan Moran) je majiteľ kníhkupectva, ale o zisk z kníh mu až tak nejde. Jeho hlavnou činnosťou je popíjanie vína, fajčenie a cynický pohľad na svet. Do jeho obchodu pribudne pomocník Manny (Bill Bailey) znudený prácou účtovníka. Treťou do party je Fran (T. Greig) ich suseda a majiteľka vedľajšieho obchodu. Pitie vína tiež radí medzi svoje obľúbené aktivity a tak je kamarátka s Bernardom.
Aj v tomto sitcome má prsty G. Linehan. Na seriáli sa autorsky podieľal aj Dylan Moran, známy írsky stand-up komik. Oplatí sa pozrieť aj jeho stand-up veci (Like, Totally; Monster), ktoré sú sčasti podobné s tým čo hrá v Black Books. Tak isto Bailey populárny stand-up komik (dokonca so šou Tinselworm vypredal Wembley, čo nie málo). Obaja sú teda zárukou skvelých výkonov a vtipu, čo dokazujú v celom seriáli. Tento seriál, resp. humor sa mi zdá možno ešte viac „britskejší“ ako IT crowd. Neviem prečo, ale aj tu má každá séria 6 častí (dokopy 3 série), z každej časti by sa dalo vybrať pár výborných citátov.
Linky na vtipné vzorky (nevedel som si poradiť so zákazom embedu):
http://www.youtube.com/watch?v=B3tFEoWNv50
http://www.youtube.com/watch?v=U9J7n5snvyE
3. The Office
Skvelá vec, tak ako aj predošlé seriály nie je najnovšia. Rok 2001 Ricky Gervais, prišiel do BBC s nápadom nového druhu sitcomu. Tzv. fiktívneho dokumentu, zaujímavého spôsobu, pri ktorom dokumentaristi akože zaznamenávajú každodenný život v kancelárii papierenskej firmy, a pritom predstavitelia sú si viac menej vedomí prítomnosti kamery. Druhou nezvyčajnou vecou je neprítomnosť „smiechovej stopy“. Z významných ocenení získalo The Office ako prvý britský seriál Zlatý glóbus, tak isto ako Gervais za svoju rolu v ňom.
The Office zobrazuje bežný život v kancelárii s nebežným šéfom. David Brent (Ricky Gervais) sa snaží svojim podriadeným vytvárať vtipnú atmosféru svojími vtipmi, ktoré sú skoro vždy veľmi trápne. Ako celá jeho postava, on si to však absolútne neuvedomuje. Jeho podriadení sa len silia do úsmevu, ak vôbec. Na prvé pozretie mi napríklad neprišli všetky jeho repliky a správanie vtipné. Ale potom som si púšťal viaceré scény niekoľkokrát a sú veľmi zábavné. Hlavne časť "Training" prvej série je brilantná. Osobne sa mi ešte vtipnejšia ako hlavný predstaviteľ zdala interakcia Tima Canterburyho (Martin Freeman) a Garetha Keenana (Mackenzie Crook). Tim je znudený z práce v kancelárii, často naťahuje Garetha, ktorý je bývalý vojak (territorial army), všetko berie úplne vážne a je pravou rukou šéfa. Tim má na rozdiel od svojho šéfa vtipný humor a počas oboch sérii (opäť po 6 častí) sa snaží o vzťah s Dawn Tinsley (Lucy Davis).
Pri The Office platí možno ešte trochu viac ako pri predchádzajúcich dvoch, že ak diváka prvá časť úplne nenadchne, treba pozrieť ešte aspoň jednu dve časti a som si istý, neskôr to každého dostane.
</p> <p>Na Britských ostrovoch toho vzniklo ešte oveľa viac, čo sa komediálneho žánru týka. Výborny je (aj keď nie primárne komediálny) seriál Shameless. Určite sa oplatí pozrieť aj klasiku Little Britain, alebo The league of gentlemen (aj keď to sa už aj mne zdá silná káva).</p>
Z kvalitných britských seriálov by som ešte odporučil Shameless, aj keď ten nie je primárne komediálny. Výborné sitcomy sú Little Britain alebo The league of gentlemen.