Afganistan - nevyhrala zbabelosť ale špionáž

Písmo: A- | A+

Z každej strany počujeme, že sa afgánska armáda vzdala, vystrašená utiekla z pozícií, že vojaci nebojovali a že vyhrala zbabelosť. Z istého pohľadu to tak vyzerá. Je tu ale jeden problém – rýchlosť obsadenia Afganistanu.

Ako je možné, že v priebehu 10 dní bleskovo, na motorkách s kalašnikovmi obsadia chlapci z hôr celý Afganistan a ovládnu viac než 300 tisícovú armádu? Žeby spôsobili až taký veľký úľak v mysliach afganskej armády? Pochybujem. Ani najodvážnejší mudžahedínsky stratég by neriskoval stret s tak silným protivníkom a neriskoval by bitku bez toho, aby mal šancu že vyhrá. Charakter gerilová vojny nie je o odvahe v otvorenej konforntácii. Tá môže prísť len za podmienok, že je tu takmer 100% istota výhry. Preto tento bleskový postup talibanu bol možný len vďaka spolupráci s veliteľmi a vojakmi afganskej armády. A musel sa pripravovať minimálne niekoľko mesiacov, či rokov vopred. To v dôsledku znamená, že talibanskí špióni, agenti atď. boli priamo infiltrovaní v štátnych ozbrojených zložkách. Išlo tu o vojnovú špionážnu hru, schopnosť získať si na svoju stranu nepriateľské ozbrojené sily, než o ich zbabelosť. To že USA a NATO tvrdia, že sú na vine afgánski vojaci, ktorí utiekli z bojiska je len snahou dostať sa z dosť nepríjemnej situácie. A tou je, že boli milým vyjadrením „okabátení“ talibancami a teda nepriateľmi. Jednoducho namyslené a celkom zaslepené tajné služby NATO nevideli dosť dobre, čo sa im v afgánskych jednotkách deje. Za celé obdobie posledných rokov nebolo schopné NATO zistiť, že v jednotkách ANA operujú v tak rozsiahlej miere talibanskí bojovníci. Viem si živo predstaviť, ako celkom naivný americký dôstojník objaví priateľstvo k afgánskemu dôstojníkovi, ktorý je talibanec zatiaľ, čo ten sa s ním zahráva ako mačka s myšou. A náš yenkee ho ešte na znak priateľstva ponúkne nefalšovanou whiskey.

Američania ani zložky NATO si Afganistan nezaslúžia.  Za 20 rokov pôsobenia tam nepochopili myslenie ani povahu afgáncov. Už Alexander Veľký pri dobývaní pochopil dvojtvaré správanie miestnych obyvateľov, preto ich zásadne nenasadzoval do kľúčových fáz bojov.

Od týchto dní sa bude písať nová história stredného východu a geopolitického rozloženia síl vo svete. Dôležité je povedať – aj keď by sme akokoľvek chceli aby to bolo ináč - že sa tam nič významné nestane. US sa budú snažiť udržať vplyv v afganistane, preto budú financovať afganistan tak ako doteraz. Rovnako pobežia rôzne programy z NATO a EÚ, pretože je EÚ slabá a nemá vôľu byť tvrdá. Výhrady voči porušovaniu ľudských práv zostanú len v rámci slovných floskúl. Afgansky režim sa udrží, pretože nájde podporu v hlavne v Rusku, ktoré má vynikajúci inštinkt na silných partnerov a dokáže - ako v prípade Sýrie - poskytnúť know how na potlačenie politickej opozície. Zároveň tým vytvorí zábranu na potenciálny nárast fundamentálnych síl, doma. V regióne sa posilní vplyv Číny. V afganskej spoločnosti bude napätie. Talibanski vodcovia budú musieť lavírovať medzi udržaním krajiny, ktorá bude závislá od vzdelaných a liberálnejšie zmýšľajúcich obyvateľoch a právom šaríja a fundamentalistickým skupín v radoch  nevzdelaných bojovníkov. Ale to talibovia zvládnu, lebo hru na dve strany majú v krvi.

Skryť Zatvoriť reklamu