Rozhovor: Emily D. Beňová

Emily D. Beňová je slovenská spisovateľka, ktorá sa venuje romantickej, erotickej a fantasy literatúre. Ako autorka si prešla prekážkami, vypočula si mnohé odmietnutia a dnes patrí k najobľúbenejším spisovateľkám zo Slovenska.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Rozhovor s Emily bol naozaj zábavný a príjemný. Je nesmierne pozitívna, veselá a láska k literatúre z nej priam srší. Jej knihy sú na policiach a nočných stolíkoch nejedného z nás a u mnohých sa stávajú najobľúbenejšími knižnými titulmi.

Býva v malebnej dedinke, kde spolu so svojím manželom vychovávajú svoje dcéry. K úlohe manželky a matky pribudli aj povinnosti ohľadom propagácie svojich kníh. Často je pozývaná na besedy do knižníc a kníhkupectiev. Je skutočne plodnou autorkou, ktorá sa na internete stretáva s veľmi pozitívnymi ohlasmi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pokúšala sa debutovať fantasy knižnou sériou, podľa vydavateľstiev to však vtedy nebolo v móde a preto sa pokúsila preraziť erotickou literatúrou. Z pokusu sa stal úspech, ktorý ani sama nečakala a jej rukopis sa v krátkej dobe premenil na jej prvé knižné dieťa.

Aj v tomto článku pre vás pridám odkazy na martinus.sk, kde si budete môcť knihy od tejto slovenskej autorky zadovážiť.

Autorka Emily Beňová má na svojom konte peknú zbierku veľmi obľúbených kníh.
Autorka Emily Beňová má na svojom konte peknú zbierku veľmi obľúbených kníh. (zdroj: Zdroj: google.com)

Kedy si začala s písaním a čo bolo tvoje prvé dielo, na ktoré si pamätáš?

S písaním som začala už veľmi dávno. Dá sa povedať, že píšem od kedy som sa písať naučila. Začínala som skladaním básni, neskôr krátkych poviedok, až som sa dopracovala k písaniu príbehov. Môj úplne prvý príbeh bol, keď som mala trinásť. Vtedy som písala o Lunetiku. Dodnes si spomínam, ako veľmi som sa z toho príbehu tešila.

SkryťVypnúť reklamu

Ako si sa dostala k romantickej a erotickej literatúre?

K romantike mám veľmi blízko. Ja sama som nenapraviteľná romantička, čo čitateľ z mojich kníh môže vycítiť. Začať písať erotiku bola v mojom živote výzva. Začalo sa to nevinne. Pôvodne som autorkou romantickej fantasy, no keďže moje fantasy päť rokov odmietali, rozhodla som sa skúsiť niečo nové. Bolo to niečo, čo v tej dobe fičalo.

Písanie eroticko-romantickej série bolo pôvodne len pokusom. Neplánovala som to posielať vydavateľovi. Bol to len taký pokus, či to vôbec dokážem. Až na naliehanie mojej sestry, ktorej sa príbeh páčil, som to riskla a urobila som dobre. Prvá časť bola do pol roka vydaná.

SkryťVypnúť reklamu
Kniha dotyk túžby je preložená aj Českého jazyka.
Kniha dotyk túžby je preložená aj Českého jazyka. (zdroj: Zdroj: google.com)

Čo je tvojím zdrojom inšpirácie?

Život samotný a fantázia. Viac sa však spolieham práve na svoju fantáziu. Rada si vymýšľam, tvorím a pretavujem fiktívne postavy do reálneho sveta.

Prečo práve fantasy?

Lákalo ma už od malička. Milujem vedomie, že môžem fantazírovať a nedržia ma pri tom na uzde pomyselné hranice reality. Rada vstupujem do svetov, ktoré sú magické a plné prekvapivých okamihov.

Tvoja séria Temní anjeli zožala veľký úspech. Plánuješ potešiť čitateľov niečím podobným?

Áno, plánujem. Nebude to síce tento rok, no milovníci TA sa dočkajú nezávislého pokračovania série. Mnohým týmto splním želanie.

SkryťVypnúť reklamu

Ako si sa dostala k upírom? Prečo práve takýto námet?

Prišlo to po pozretí filmu Interview s upírom. Vtedy ma to tak akosi naštartovalo a ja som sa do upírov zamilovala. Nepíšem však iba o nich, hoci je mi tento žáner veľmi blízky. Píšem aj o anjeloch a démonoch, ale to je už o inej sérii.

Si spisovateľkou už nejaký ten čas, aké je to tu na Slovensku? Sú tu vytvorené dostatočne dobré podmienky na to, aby sa tým človek mohol živiť?

Slovensko je maličká krajina a je naozaj ťažké presadiť sa, nie je to však nemožné. Niekoľkým jedincom sa to podarilo a preto to nevidím negatívne. Práve naopak. Verím, že ak človek veľmi chce a vynaloží dostatok úsilia, môže sa zaradiť medzi tých „vyvolených“, ktorí sa písaním dokážu uživiť. Určite za svoje sny treba bojovať a nevzdávať sa.

Preložiť knihu do cudzieho jazyka a propagovať ju v zahraničí je veľká vec, ktorá sa nesplní každému. Tebe sa to podarilo. Ako sa tvojej knižke darí v Čechách?

To ešte neviem. Kniha vyšla vo Februári a zatiaľ sa ku mne nedostali predajné čísla, no držím jej palce. Snáď zaujme čitateľov za hranicami aspoň tak, ako zaujala tých našich u nás doma.

V súčasnosti sa blíži vydanie tvojej novej knihy, ktorou začneš úplne novú sériu. Kedy sa jej tvoji čitatelia a čitateľky dočkajú?

Vydanie je naplánované na November, obdobie tesne pred Vianocami, takže sa pomaly pustíme do korekcií a neskôr do tlače. Už sa na to veľmi teším, aj keď viem, že ma to bude stáť veľa úsilia a času.

Na čo sa môžeme v novej sérii tešiť?

Nerada by som prezradila dej takto zavčasu, ale prezradím, že pôjde o príbeh, kde hlavná hrdinka dostane šancu začať odznova.

Viem, že si pomohla viacerým začínajúcim autorom v prvých krokoch k vydaniu knihy. Čo bolo pre teba motiváciou pomôcť im?

Je to pravda. Motivovala ma vlastná skúsenosť. Teda lepšie povedané: ľahostajnosť okolia. Keď som začínala, nebol nik, kto by mi pomohol. Väčšina ľudí sa mi len otočila chrbtom, preto boli začiatky veľmi ťažké. Práve toto bol zlom, ktorý ma naviedol k úmyslu pomáhať iným autorom k vydaniu ich diel. Viem, aké ťažké je, ak je človek sám a okolie ho len odbíja. Preto som sa rozhodla, že ak to bude v mojich silách, veľmi rada začínajúcim autorom pomôžem.

Patrí tvoj manžel medzi tvojich čitateľov?

Kdeže! Raz, keď som mu navrhla, aby si niektorú z mojich kníh prečítal, povedal, že on si počká na sfilmovanie. Haha.

Knižná séria Temní anjeli sa stala najpopulárnejšou fantasy od Slovenskej autorky.
Knižná séria Temní anjeli sa stala najpopulárnejšou fantasy od Slovenskej autorky. (zdroj: Zdroj: google.com)

Zrejme poznáš aj iných autorov. Sú vzťahy priateľské alebo sa ti stalo, že si cítila aj napätie a neprajnosť?

Áno, poznám veľa autorov. Našťastie som v kontakte s autormi, ktorí sú skvelí a priateľskí. Avšak, mala som už aj tú česť... alebo skôr smolu... spoznať aj tých, ktorí sa mi nie raz snažili podkopnúť nohy. Som veľmi citlivý človek a takáto rana pod pás sa ma veľmi dotkla, no zároveň ma to posilnilo.

Na ktorú zo svojich kníh si najviac hrdá?

Som hrdá na všetky svoje papierové deti. Mojou srdcovkou je však práve séria Temní anjeli. Možno preto, že som tú sériu písala ešte ako devätnásť ročná. Bola to moja prvá vážna kniha.

Píšeš príbehy, ktoré sa odohrávajú v zahraničí. Pri čítaní tvojich prác má čitateľ pocit, akoby tam s postavou bol. Navštívila si všetky tie miesta, o ktorých píšeš?

Žiaľ nie. Tie miesta som navštívila len na mape a vlastne vďaka svojim knihám a postavám v nich na tých miestach žijem. Aspoň takto si plním svoj veľký cestovateľský sen.

K akému autorovi by si sa prirovnala?

K žiadnemu. Som sama sebou a dúfam, že nemám dvojníka. Haha.

A máš nejaký spisovateľský vzor?

Milujem knihy Janky Pronskej. Dá sa povedať, že je tak trochu mojím vzorom. Aj keď neplánujem písať historické romány, jej štýl písania je mi veľmi blízky.

Písanie a publikovanie vlastných kníh bolo nepochybne veľkým snom. Teraz, keď si si ho splnila, aký máš ďalší sen?

Prvým snom, bolo vydať knihu. Stalo sa. Druhým, aby sa niektorá z mojich kníh aj preložila. Aj to sa mi splnilo. Tretím snom, asi najväčším, je vidieť niektorú moju knihu sfilmovanú. Vlastne by som takto splnila sen a môjmu manželovi, ktorý by sa už nemal na čo vyhovárať.

Fantasy knihy od Emily si získali množstvo čitateľov
Fantasy knihy od Emily si získali množstvo čitateľov (zdroj: Zdroj: google.com)

Dal som možnosť aj tvojim fanúšikom, aby sa ťa niečo spýtali. Ozvalo sa mi ich veľa cez mail, aj sociálnu sieť. Niektoré som vybral: Ján by sa ťa rád spýtal, či má on, ako muž, šancu vydať erotickú knihu alebo je to len ženské teritórium?

Na začiatok by som sa chcela poďakovať všetkým, čo sa rozhodli položiť mi otázku.

Určite to nie je len ženský revír, no napadá ma otázka, pre aké publiku by písal? Pre ženské? Alebo mužské? Takto je mi zaťažko odpovedať, no ak by to bola dobre napísaná kniha, určite by ňou vedel zaujať.

Veľmi peknú otázku ti kladie Erika, ktorú zaujíma, či je Emily tvoje pravé meno alebo pseudonym?

Emily je pseudonym, ale má blízko k môjmu pravému menu. Volám sa Emília.

Lucka napísala: „Dobrý deň, rozmýšľam, že do vydavateľstva pošlem svoj rukopis, ale bojím sa kritiky. Chcela by som sa pani Beňovej spýtať, ako sa ona vyrovnáva s kritikou, ak vôbec nejakú dostáva.“

Milá Lucka, aj Vám ďakujem za otázku. Občas dostanem kritiku aj ja a klamala by som, ak by som napísala, že sa ma nedotkne. Vždy ma zraní, no zároveň ma nasmeruje a posilní. Musíme si uvedomiť, že nie každému sa páči to isté. Nie nadarmo sa hovorí: „sto ľudí, sto chutí“. Takto je to vo všetkom a vždy. Určite sa nebojte a skúste svoje šťastie. Nemáte čo stratiť, len získať.

Veľa tvojich čitateľov zaujíma, či vychádzaš pri písaní erotickej literatúry aj z vlastných skúseností?

Ak by som nemala čo-to „odžité“ a vyskúšané, určite by som sa do písania erotiky nemohla pustiť. V knihách je však aj veľmi veľa predstáv a fantázie. Túto otázku často dostávam aj na besedách.

A na záver: Zuzka sa pýta, či aj čítaš nejakú erotickú literatúru.

Áno, čítam a veľmi rada. Dúfam, že to neznie divne. Haha.

Po rozhovore s Emily som ostal vo veľmi dobrej nálade. Je to energická a veselá žena, ktorá vie svojou charizmou zlepšiť deň. Ako spisovateľka má čo ponúknuť širokému spektru čitateľov. Od nadšencov pre fantasy, cez obdivovateľov upírov, až po romantikov a milovníkov erotiky.

Uvádzam odkazy na jej diela. Určite stoja za prečítanie a naozaj mnohí nájdu niečo, čo ich zaujme zo širokého repertoáru jej diel:

E-knihy

Temní anjeli: Posolstvo, kniha prvá 

https://www.martinus.sk/?uItem=275524&z=JHUEQ4&utm_source=z%3DJHUEQ4&utm_medium=url&utm_campaign=partner

Temní anjeli: Prenasledovaná, kniha druhá 

https://www.martinus.sk/?uItem=298754&z=JHUEQ4&utm_source=z%3DJHUEQ4&utm_medium=url&utm_campaign=partner

Temní anjeli: Oslobodená, kniha tretia

https://www.martinus.sk/?uItem=298753&z=JHUEQ4&utm_source=z%3DJHUEQ4&utm_medium=url&utm_campaign=partner

Navždy mojou

https://www.martinus.sk/?uItem=603151&z=JHUEQ4&utm_source=z%3DJHUEQ4&utm_medium=url&utm_campaign=partner

Dotyk túžby 

https://www.martinus.sk/?uItem=280470&z=JHUEQ4&utm_source=z%3DJHUEQ4&utm_medium=url&utm_campaign=partner

V objatí gentlemana, kniha prvá 

https://www.martinus.sk/?uItem=236451&z=JHUEQ4&utm_source=z%3DJHUEQ4&utm_medium=url&utm_campaign=partner

V objatí nepriateľa, kniha druhá

https://www.martinus.sk/?uItem=249700&z=JHUEQ4&utm_source=z%3DJHUEQ4&utm_medium=url&utm_campaign=partner

V objatí milenca, kniha tretia

https://www.martinus.sk/?uItem=265119&z=JHUEQ4&utm_source=z%3DJHUEQ4&utm_medium=url&utm_campaign=partner

V objatí manžela, kniha štvrtá

https://www.martinus.sk/?uItem=310584&z=JHUEQ4&utm_source=z%3DJHUEQ4&utm_medium=url&utm_campaign=partner

Tlačená forma

Temní anjeli: Posolstvo, kniha prvá 

https://www.martinus.sk/?uItem=272176&z=JHUEQ4&utm_source=z%3DJHUEQ4&utm_medium=url&utm_campaign=partner

Temní anjeli: Prenasledovaná, kniha druhá 

https://www.martinus.sk/?uItem=311360&z=JHUEQ4&utm_source=z%3DJHUEQ4&utm_medium=url&utm_campaign=partner

Temní anjeli: Oslobodená, kniha tretia

https://www.martinus.sk/?uItem=311359&z=JHUEQ4&utm_source=z%3DJHUEQ4&utm_medium=url&utm_campaign=partner

Navždy mojou

https://www.martinus.sk/?uItem=465999&z=JHUEQ4&utm_source=z%3DJHUEQ4&utm_medium=url&utm_campaign=partner

Dotyk túžby 

https://www.martinus.sk/?uItem=278597&z=JHUEQ4&utm_source=z%3DJHUEQ4&utm_medium=url&utm_campaign=partner

Dotek touhy (česká verzia Dotyku túžby)

https://www.martinus.sk/?uItem=534735&z=JHUEQ4&utm_source=z%3DJHUEQ4&utm_medium=url&utm_campaign=partner

V objatí gentlemana, kniha prvá 

https://www.martinus.sk/?uItem=268095&z=JHUEQ4&utm_source=z%3DJHUEQ4&utm_medium=url&utm_campaign=partner

V objatí manžela, kniha štvrtá

https://www.martinus.sk/?uItem=309393&z=JHUEQ4&utm_source=z%3DJHUEQ4&utm_medium=url&utm_campaign=partner

V objatí gentlemana, nepriateľa, milenca (1,2,3)

https://www.martinus.sk/?uItem=442469&z=JHUEQ4&utm_source=z%3DJHUEQ4&utm_medium=url&utm_campaign=partner

Radovan Čipka

Radovan Čipka

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V tomto blogu by som sa rád zameral predovšetkým na niekoľko oblastí, napr.: literatúra. Rád by som priniesol rozhovory so slovenskými spisovateľmi a recenzie na ich diela. Sám sa venujem písaniu fantasy literatúry a písanie ako také ma viac-menej sprevádza celý život, aj v mojej práci. Okrem iného sa chcem zamerať na články z prostredia forenznej psychológie a pozrieť sa na príbehy viac aj menej známych sériových vrahov. Zlo je súčasť sveta a súčasť ľudského charakteru, ktorá priťahuje pozornosť ľudí a vo veľkej miere zaujíma aj mňa. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu