Prevziať zodpovednosť za celú vládu je veľké bremeno a na takýto krok musí byť človek nie len odhodlaný, ale aj pripravený. Prezident Peter Pellegrini okolo seba nemá dostatok skúsených ľudí, aby z nich vyskladal vládu. Odborníci na Slovensku nerastú na stromoch a Pellegrini nie je práve Čaputová, aby do jeho vlády boli ochotní stúpiť naozaj hodnotní ľudia.
Sám túto možnosť vylučuje. Plne si uvedomujem, že jeho ústa nie sú najdôveryhodnejší zdroj informácii, ale myslím si, že tomuto môžeme s pokojom veriť. Pustiť sa do skladania úradníckej vlády je odvážny krok, ktorý vyžaduje veľkú mieru osobného nasadenia a ochotu prevziať na seba obrovskú zodpovednosť. Prezident nie je práve odvážny, je pohodlný a lenivý a okolo zodpovednosti sa v živote ani nemihol.
Pellegríni je príliš nekonfliktný človek
Nie je to však preto, že by bol dobráčisko. Má proste rád svoj pokoj a vie, že ak chce, aby jeho tajomstvá zostali pochované, nemôže si moc vyskakovať. Okolo neho sú politický súputníci, ktorý to s nim ťahali dlhé roky a vedia o ňom priveľa. Určite viac, ako by sa mu to páčilo.
Vyskladať si úradnícku vládu v dobe, kedy:
Opozícia žiadna predčasné voľby
Fico si čoraz viac želá predčasné voľby
Andrej Danko sa zrejme nedostane do parlamentu
Odpadlíci od Hlasu a SNS majú spočítané dni v politike
Blíži sa obdobie kedy sa prejaví konsolidácia
By bol nanajvýš hlúpy a nerozumný ťah. Pellegrini by sa musel odhodlať na to ísť do otvoreného konfliktu s každým na politickej scéne a to aj s ľuďmi, ktorý by o ňom mali verejnosti čo povedať. To jednoducho nebude riskovať.
Predstava takejto miery nevraživosti a konfliktu je pre neho dostatočne demotivujúcim prvkom na to, aby nad niečím takým ani nerozmýšľal. On je rád za pekného, no keď do vás hádžu kamene z každej strany politického spektra, dlho si obraz krásy neudržíte.
Prezident by najradšej premiéra dobodal nožom zrady... ale len od chrbta
Peter Pellegrini čaká na príležitosť, aby mohol vraziť premiérovi nôž do chrbta. Nebuďme naivný a nenaleťme na Matovičoviádu, že oni svoj konflikt len predstierajú. Ich vzájomná nenávisť je autentická. Zatiaľ čo Fico rád otvorene kope do svojich oponentov aj spojencov, Pellegrini je z iného cesta.
Aby som použil hráčsku terminológiu: Fico je warrior, Pellegrini je rogue alebo assassin. On nemá rád otvorený konflikt a preto si počká na príležitosť vrážať ľuďom, ktorý mu nie sú po vôli nože do chrbta. Otvorene na niekoho zaútočí len veľmi zriedka a aj to sa na verejnosť dostane len málokedy.
Osobne predpokladám, že na takúto zákernosť zo strany prezidenta voči premiérovi si musíme počkať do predvolebnej kampane tesne pred volebným dňom, či už v riadnom termíne alebo predčasnom. Svojich zopár zaváraných sliviek vsadím skôr na tie predčasné.
Prezident je zodpovedný za úradnícku vládu a všetko padá na neho
Pellegrini našľapuje okolo každého prúseru extrémne opatrne. Jeho najsilnejšou zbraňou sú jamky a povesť slušniaka. Toto nemôže stratiť. On je človek, ktorý sa nedopúšťa veľkých chýb. Takto ho vidia jeho jadrový voliči.
Ak však vystavíte úradnícku vládu zašpineniu sa nevyhnete. Odrazu by nezodpovedal len za svoje výroky a za svoj obraz. Na jeho povesti by sa odrážal každý krok členov jeho vlády a to je nanajvýš nebezpečná hra. Keď vami lomcujú emócie je ťažké ovládať seba samého. Predstavte si, že by ste odrazu zodpovedali za každý krok šestnástich ďalších ľudí a celej obrovskej mašinérie, ktorá je v ich pozadí.
Tento tlak sa umocňuje, ak ste tú vládu presadili bez politickej dohody a proti vôli všetkých parlamentných strán, ktoré prešli legitímnymi voľbami. Takto presne to urobila Zuzana Čaputová a vláda s opozíciou na nej nenechali jednu nitku suchú. Obe strany sa po nej vozili, akoby to bola obyčajná spodina a nie prezidentka Slovenskej Republiky, ktorá dosiahla vo voľbách oveľa viac hlasov, ako ktokoľvek z nich (čo pochopiteľne vychádza zo samotnej podstaty oboch volieb).
Aj úradnícka vláda sa uchádza o dôveru parlamentu
Tak ako vláda, ktorá vychádza z výsledkov parlamentných volieb a teda jednotlivých nominantov dosadzujú strany, ktoré prešli voľbami, aj úradnícka vláda musí predložiť programové vyhlásenie a žiadať o jeho podporu v parlamente. Na niečo také sa jednoducho nezozbierajú hlasy. V prípade, že dôveru nezíska nemá legitimitu, ktorá by vychádzala z volieb a nemá ani legitimitu, ktorú by jej dal parlament. V skratke bola by to vláda, ktorá má mandát na kúrenie a svietenie.
Vláda bez dôvery v parlamente nepresadí ani jeden zákon a jej existencia je mrhanie času, peňazí a trpezlivosti voliča. Zobrať si zodpovednosť za takúto situáciu je krok, na ktorý sa prezident určite nepodujme.
Získať dôveru by bolo nemožné, aj keby sa prezident pokúsil o politickú dohodu. Andrej Danko má krvavé oči a nikdy by Pellegrinimu nepredal takúto moc do rúk. Róbert Fico si želá predčasné voľby, čo dokazuje to, že pomaly neprejde ani deň bez toho, aby ich spomenul. Takáto úradnícka vláda by bola v rozpore so širokou politickou vôľou.
Už za úradníckej vlády Zuzany Čaputovej sa ukázalo, že absencia vlády spúšťa v parlamente legislatívnu smršť. Poslanecké návrhy nepodliehajú medzirezortnému pripomienkovému konaniu a tak sa stáva, že prechádzajú úplné nezmysli. Vláda má za úlohu predkladať rozsiahle reformy a odborne spracované zákony. Ak sa tak nedeje, niektorí v sebaveriaci poslanci predkladajú výplody svojich divokých myšlienkových pochodov.
Úlohou úradníckej vlády je priviesť Slovensko k predčasným voľbám
Toto je ďalší bod, prečo by bol takýto krok zo strany prezidenta úplne zbytočným krokom. Ak sa nájde politická vôľa na predčasné voľby a u Fica sa určite nájde, tak je úradnícka vláda celkom zbytočný medzikrok, ktorý len oddiali nevyhnutné.
Zmysel to má len vtedy, ak je aktuálna vláda v rozklade, nie je kompletná (čo do počtov) a jednoducho nemá silu alebo stratila dôveru parlamentu. Ak ale dokáže vláda relatívne fungovať, nie je potrebné ju nahrádzať.
Zuzana Čaputová presadila úradnícku vládu práve preto, že tá Hegerová bola nestabilná a minister po ministrovi utekal. Nebola teda kompletná, nemala dôveru a jednoducho nebola schopná doslúžiť. Do predčasných volieb krajinu musela priviesť iná alternatíva. Vtedy malo zmysel, aby prezidentka vstúpila na scénu a uplatnila svoje ústavné právomoci.
Pellegrini je prezident na 10 rokov
Aspoň v to dúfa.
Pravdou však je, že aktuálna koalícia a spriatelené strany (poprípade hodnotovo blízke strany) musia postaviť spoločného kandidáta na prezidenta, inak nemajú šancu obsadiť prezidentský palác. Pellegrini má šancu získať ďalší päťročný prezidentský mandát ak voči nemu nebude alternatíva pre voličov iných strán ako je Hlas.
To dosiahne jedine tým, že bude voči premiérovi Ficovi submisívny. Ak by sa pokúsil o presadenie svojej vlády, Fico by ho zožral zaživa a Pellegrini by mohol zabudnúť na druhé volebné obdobie. Bez podpory Fica to nepôjde a preto si nemôže dovoliť robiť mu napriek.
Záverom
Úradnícka vláda, ktorú by skladal prezident je v aktuálnom parlamente a pri aktuálnom pomere síl jednoducho neschodná. Takáto vláda by bola proti vôli všetkých strán a Pellegrini prosto nemá odhodlanie, odvahu ani politickú silu na to, aby si presadil svoje.
Okre toho, aj keby takéto niečo Fico požehnal, stále by to bolo v rozpore s jeho náturou. Niesť zodpovednosť za úradnícku vládu je pre lenivého prezidenta veľmi nepohodlné. Pellegrini sa vyžíva v honore, ktorý mu ponúka jeho funkcia. Má rád cestovanie a fotenie sa s významnými predstaviteľmi partnerských štátov. Preto odišiel z parlamentnej politiky. Nechce vykonávať ťažkú politickú prácu.
Nechce sa zašpiniť konfliktami a problémami ktoré by to prinieslo. Treba si uvedomiť, že sa blíži obdobie, kedy ľudia začnú výrazne pociťovať ficolizáciu (Ficovu konsolidáciu). Všetky zlostné oči sa budú upierať na vládu a pozerať sa na to, ako ich životnú situáciu vyrieši.
Pretlačenie úradníckej vlády by navyše defacto znamenalo vyslovenie otvorenej nedôvery voči Ficovi a jeho schopnosti priviesť krajinu k predčasným voľbám. Niečo také by nezostalo bez tvrdej a krutej politickej odpovede.
Pellegrini by sa odrazu stal terčom a boxovacím panákom opozície aj koalície. To by mu nutne uberalo na podpore verejnosti a pripravilo by ho to o spojenectvá, ktoré mu zabezpečia druhé volebné obdobie. Nie. Nestane sa to. Čakajú nás predčasné voľby, ktoré budú podľa môjho názoru vyhlásené ešte tento rok. Možno skôr, ako si myslíme. Dovedie nás k nim však vláda Róberta Fica v aktuálnom zložení.