NASTAL ČAS

Posledné referendum nám ukázalo, že v našej krajine niečo smrdí. Aj vy cítite ten smrad, ako sa politici boja o svoju moc?  Ako sa boja, že o ňu prídu?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

 Posledné referendum nám ukázalo, že v našej krajine niečo smrdí. Aj vy cítite ten smrad, ako sa politici boja o svoju moc? Ako sa boja, že o ňu prídu? Aby o ňu neprišli, vytvorili si zákon a vsunuli ho dokonca do ústavy. V demokratických krajinách takýto zákon slúži občanom. Na Slovensku však slúži politikom, finančným skupinám a oligarchom. Áno, hádate správne. Je to zákon o referende.
 V článku 2 ústavy SR sa píše, že „ štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov, alebo PRIAMO “. Ako je to však v skutočnosti? Pri takomto nastavení ústavného zákona o referende je to nemožné. Chcete dôkaz? Z ôsmych referend, ktoré sa na Slovensku konali, bolo platné len jediné a aj to nebolo občianske. O vstupe Slovenska do EU. Jeho priebeh a výsledok je však viac ako pochybný. To znamená, že referendum je nefunkčné. Nastal čas zmeniť zákon o referende.
 Podľa ústavy SR má byť teda hlas občana rovný hlasu poslanca. Ale naši poslanci v strachu o svoje teplé miestečká schválili, že na iniciovanie referenda je treba vyzbierať 350 000 podpisov od občanov. Neviem, ako vám, ale mne táto matematika nesedí. Ak totiž máme približne 4,5 milióna oprávnených voličov a v parlamente 150 figúrok ovládaných finančnými skupinami, tak nám vyjde číslo 30 000 občanov. Takú váhu má teda hlas jedného poslanca. Nastal čas nastaviť počet podpisov od občanov na takúto úroveň a keďže ústava má predsa len inú váhu ako obyčajný zákon, v prípade návrhu na zmenu ústavy, by mal byť tento počet dvojnásobný, teda 60 000.
 Vo voľbách do európskeho parlamentu sa zúčastnilo 13% oprávnených voličov. Regionálnych volieb, volieb primátora, župana atď. sa pravidelne zúčastňuje okolo 20% oprávnených voličov. Všetky tieto voľby boli uznané za platné a legitímne. Stačí, ak sa ich zúčastní jediný občan. Vo všetkých voľbách teda platí nulové kvórum. Položili ste si otázku, prečo nie sú rovnaké podmienky aj v referende, keďže štátna moc pochádza od občana ? Všetko je to o strachu politikov z občanov. Argumentujú tým, že potom by v referende rozhodovala menšina v neprospech väčšiny. Nie je to pravda, toto sa deje práve pri súčasnom nastavení referenda, kde práve tzv. mlčiaca väčšina nevyjadrí svoj názor a v konečnom dôsledku je referendum neplatné. Pri nulovom kvóre by ľudia mali snahu vyjadriť svoj názor, lebo by vedeli, že ak nebudú hlasovať, tak ich názor môže byť prehlasovaný názorom opačným, keďže minimálna účasť nie je limitovaná. V konečnom dôsledku sa týmto spôsobom zvýši účasť. Súčasné nastavenie zákona o referende nie je správne aj preto, lebo na nesúhlasný hlas netreba vyvinúť žiadnu fyzickú námahu, stačí sa referenda nezúčastniť. Preto občania, ktorí sa referenda zúčastnili, sú znevýhodnení, lebo oni museli fyzickú námahu vynaložiť. V referende by mal byť rozhodujúci hlas tých, ktorí sa na ňom zúčastnia a prejavia svoju slobodnú vôľu. Nemalo by byť prihliadané na názor tých, ktorí sa ho nezúčastnia, ich názor by mal byť ignorovaný. Nesmie rozhodovať ignorujúca časť voličov o veciach, ku ktorým sa slobodne rozhodla nevyjadriť. Toto sa deje práve v súčasnosti. Politici tiež argumentujú veľmi častými referendami. Opäť zo strachu klamú. Pod hrozbou, že občania referendom zmenia nimi navrhované zákony, alebo dokonca že budú môcť odvolať samotných poslancov referendom, budú nútení robiť kvalitné zákony v prospech národa a k referendu tak vôbec nemusí prísť. Nastal čas nastaviť v referende nulové kvórum. Najvyšším zákonom je ústava a tá by mala byť občianska. Preto by ju mali možnosť meniť len občania a to referendom s kvórom 20%.
 V roku 1997 ústavný súd rozhodol, že o platnom výsledku referenda musí ešte hlasovať parlament. Parlament ale vôbec nemusí odhlasovať to, čo si občania schválili v referende. A to bez akýchkoľvek sankcií. To znamená, že referendum je nezáväzné. Toto je ďalší dôkaz, že tento nástroj priamej demokracie je nefunkčný a občania nemajú moc reálne, ale iba v ústave SR, z ktorej si politici urobili trhací kalendár. Nastal čas, aby sa zákon zmenil tak, že výsledky hlasovania musí byť vyhlásený ako zákon bez schvaľovania alebo hlasovania v parlamente.
 Dnes médiá informujú podľa príkazov finančných skupín, ktoré ich vlastnia. Občanom sa tak nedostávajú objektívne informácie, aby sa v referende mohli správne rozhodnúť. Ani verejnoprávnu RTVS ,za ktorú si platíme výpalné v podobe koncesionárskych poplatkov nemožno nazvať verejnoprávnou. O neobjektívne a nevyvážené informovanie v RTVS sa postarajú naši politici, ktorí zase slúžia finančným skupinám a oligarchom. A to bez akýchkoľvek sankcií. Takže každé referendum dopadne podľa toho, ako si to želajú oni a nie občania. Nastal čas zmeniť zákon tak, aby médiá informovali objektívne pod hrozbou prísnych sankcií.
 Nastal čas, aby sme naplnili článok 2 ústavy. Nastal čas, aby sme o sebe nenechali rozhodovať politikov. Nastal čas, aby sme si my občania zobrali moc prostredníctvom funkčného referenda !

A legislatívny návrh zákona o funkčnom referende je už na svete !
Novela zákonov o funkčnom referende:
https://drive.google.com/file/d/0B1hQMu3Im-ICRGtON1VuMXB4STQ/view
Novela ústavy o funkčnom referende:
https://drive.google.com/file/d/0B1hQMu3Im-ICeGZ2V3FsMEplQ0E/view
Prípomienkovať tieto zákony môžete na:
http://www.funkcnereferendum.sk
 

Radovan Hynek

Radovan Hynek

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som aktivista,zaujímajúci sa o veci verejné. Poukazujem na korupciu, klientelizmus, snažím sa u ostatných občanov tiež vzbudiť záujem o to,čo sa deje v našej krajine, lebo bez záujmu občanov sa korupcií bude dariť stále lepšie a lepšie a to práve na najvyšších miestach. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu