Manželstvo – zbytočná inštitúcia ?

Štatisticky sa dnes rozvádza každé druhé manželstvo. Smutný a desivý fakt. A hrozí, že počet rozvodov by mal stále rásť. Čo sa s týmto faktom dá robiť? Je vôbec šanca na zvrat takejto (pre ľudskú spoločnosť nelichotivej) budúcnosti.? Kto je za toto zodpovedný?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Existuje množstvo definícii manželstva: filozofická, sociologická, psychologická, lekárska, právna či teologická. Hrozí tak nebezpečenstvo, že sa zamotáme do rôznych prístupov k samotnému manželstvu. Keď si ich tak človek zrovná a dá k sebe, zistí, že nejde ani tak o definíciu reálneho manželstva, ale skôr o vytýčenie ideálu manželstva, cieľ ku ktorému by manželstvo malo dospieť.

Napríklad teologický výklad: „Manželstvo je zväzok, povýšený na sviatosť, ktorým muž a žena medzi sebou vytvárajú najvnútornejšie spoločenstvo celého života, zamerané svojou prirodzenou povahou na prospech manželov a na splodenie a výchovu detí“. Ale ruku na srdce, ktorý začínajúci veriaci pár hneď po prijatí sviatosti je schopný so svojim partnerom (partnerkou) vytvárať „najvnútornejšie spoločenstvo“ vo všetkých životných situáciach?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Alebo právna definícia: „Manželstvo je rovnoprávny vzťah medzi mužom a ženou, slobodné a dobrovoľné životné spoločenstvo založené na monogamnom princípe, ktorého účelom je založenie rodiny a výchova detí a vznikajúci a zanikajúci len zákonom predpísaným spôsobom“. Akoby hlavným významom manželstva mala byť hŕba splodených sociálne zabezpečených detí.

Najčastejším dnešným dôvodom uzatvárania manželstva je čakanie zatiaľ nenarodeného spoločného potomka. Aby sa budúci pár vyhol sociálnym a právnym problémom (posudzovanie a ohováranie zo strany známych, susedov, rodiny; získanie daňových zvýhodnení, sociálnych príspevkov, ….) alebo možno z dôvodu sily tradície, je pár ochotný pred predstaviteľom obce či farnosti sľúbiť čokoľvek. Často krát tomu predchádza len chabá, formálna príprava. Tie „uvedomelejšie“ páry nepodliehajúce vplyvu tradicií, či vplyvu svojej rodiny a okolia do formálneho vzťahu s etiketou „manželstvo“ radšej nevstupujú.

SkryťVypnúť reklamu

Najčastejším dnešným dôvodom zrušenia manželstva je nesplnenie predstáv manželstva. Teda v podstate toho, čo bolo na začiatku vzťahu vzdialenou métou a dnes chýba sila takéto niečo realizovať. Páry si to zjednodušenie zabalia do škatuliek s názvom: „vzájomné nepochopenie“, „nenaplnený sex“, „vzájomné rozpory“, „týranie partnera“, „ochladenie citov“. Rozídu sa, aby opäť podobne nešťastným spôsobom a podobným výsledkom skúšali manželstvo s niekym iným.

V skutočnosti predsa manželstvo nemôže byť len továrňou na deti, sociálnou inštitúciou s dostatočne širokou posteľou a hrubou peňaženkou. Mám taký pocit, že niektoré páry žijúce „nadivoko“ v svojej podstate mnoho viac napĺňajú pravú podstatu manželstva. A tou by mala byť Cesta. Cesta dvoch spriaznených ľudí vytvárajúci ťažko deliteľný Celok, ochotných pozerať na svet rovnakými očami, robiť rozhodnutia sformované vzájomným kompromisom, vzájomne sa podopierajúcich pred pádom a spoločne sa radujúcich z každodenných víťazstiev. Je to radosť, keď sa ráno zobudíte pri niekom, kto Vás neustále fascinuje, priťahuje a inšpiruje.

SkryťVypnúť reklamu

A mám taký dojem, že vzťahy na divoko takmer túto Cestu napĺňajú. Na začiatku je silný vzájomný cit, snaha byť čo najviac spolu. Potom nastúpi strach, že to nemusí byť na celý život, že môže prísť niekto lepší, alebo strach, že sa súčasný partner/ka zmení k horšiemu. Napriek strachu si spoločne zariaďujú život. Berú si úvery a hypotéky, nakupujú nehnuteľnosť, auto, zariaďujú domácnosť, vzájomne sa delia o každodenné zážitky, chodia do spoločnosti, bavia sa, sexujú, plodia deti a starajú sa o ne ako tisíce iných párov, s tým rozdielom, že to úradne či cirkevne majú odobrené. Až na jeden detail. Akoby sa bránili vytvoriť Celok. Majú stále otvorené zadné dvierka. Skúste si manželstvo predstaviť ako gumenú dušu na bicykli. Aby taká duša spĺňala svoj účel, musí byť celistvá a bez akejkoľvek čo len malej dierky. A má len jedno miesto kam sa do nej dá doplniť chýbajúci tlak. A taký vzťah „nadivoko“ je ako duša s dvoma maličkými dierkami, s ktorých stále uniká vzduch. A ak sa chcete odviesť na bicykli s takouto dušou, budete každú chvíľu zastavovať a pumpovať ako šialený. Stojí Vás to viac energie ako to zalepiť dvoma fľakmi......

SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane „barikády“ stoja manželstvá, ktoré spĺňajú všetky zákonom a cirkvou stanovené predpoklady. Bývajú spolu, plodia deti, berú si pôžičky a zariaďujú sa. To všetko navonok. Ale vo vnútri toho vzťahu je cítiť chlad, vzájomné neporozumenie a často aj nechuť alebo rezignácia. Ak by som to mal prirovnať k tej bicyklovej duši, tak jej obal je pevný a bezchybný. Ale „šláfik“ na dofukovanie už pekne dlho nevidel pumpu a tak bicykel s takýmto kolesom stojí opretý o stenu a nikoho nikam nevezie. Keby to niekto skúsil, išlo by to sakramentsky ťažko a po pár metroch by rozdrápal nielen dušu, ale ešte aj celý plášť. Škoda by bola určite väčšia ako zobrať pumpu a poriadne to koleso dofúkať....

Spoločnosť ako taká sa márne snaží niečo v takýchto modeloch zmeniť. Dokonale sa tieto modely prispôsobili dobe a situácii, ktorá vládne v spoločnosti. Ak sa teda má niečo výrazne zmeniť, musí sa o to pričiniť aj celá spoločnosť.

Čo som tým všetkým chcel vlastne napísať? Jednoducho to, čo v dnešných manželstvách chýba. Dostatok vzduchu v bicyklovej duši bez dierok. Ten „vzduch“ sa nedá rukami uchopiť, ani očami vidieť, ani nosom zacítiť a nikdy nebude v akcii v supermarkete. Jeho získanie si nevyžaduje zlatú kreditku, ale otvoreného človeka a každodennú snahu. To, čo tým „vzduchom“ myslím, si už dosadí snáď každý sám.

Radovan Slávik

Radovan Slávik

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nikomu nevnucujem svoj názor. Mám holistický pohľad na svet. Pohľad iba z jednej strany je skreslený. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu