Načo mi je OSN?

KĽDR odsúdila dve novinárky a oznámila pokračovanie v testovaní nových zbraní. Irán sa si z úsmevom vyvíja ďalšie atómové bomby. V pásme Gazy si náboženské komunity nevedia prísť na meno, ... Ešteže sme v OSN – tá predsa zakročí. Pošle nejakú rezolúciu, ostro to všetko odsúdi a bude zrazu veľký poriadok a mier. Ako keď otecko urobí no-no-no nad svojim neposlušným deckom. Ale otecko si akosi nevšimol, že to dieťa mu už prerástlo cez hlavu a nad jeho rečičkami sa len arogantne usmieva.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

OSN - Organizácia spojených národov vznikla v roku 1945. Podľa podpísanej Charty OSN jej cieľom má byť zachovanie medzinárodného mieru a bezpečnosti a pre tento cieľ robiť účinné opatrenia, aby sa predišlo ohrozeniu mieru, odstránilo sa jeho ohrozenie a potlačil každý útočný čin alebo iné porušenia mieru, rozvíjať medzi národmi priateľské vzťahy založené na úcte k zásade rovnoprávnosti a sebaurčenia národov. A ešte množstvo krásne znejúcich cieľov. A realita?

Nechcem tu zľahčovať alebo spochybňovať význam tejto organizácie vo vývoji Európy po druhej svetovej vojne a v ére železnej opony. Chcem len poukázať na nezmyselnosť existencie tejto organizácie za posledných pár rokov. OSN má zhruba 189 členov. Medzi inými aj krajiny, ktoré sa správajú nie zrovna mierovo a nenásilne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ročné členské Slovenskej republiky je okolo 500 000 dolárov. Nezanedbateľná sumička za ochranu mieru a bezpečnosti pre Slovákov. Najmä keď si uvedomíme, že sme členmi NATO, EÚ a iných organizácii, ktoré omnoho kompetentnejšie plnia svoje ciele a programy. A často paralelne s OSN.

Najčastejšie počuť o OSN v súvislosti s vyhlasovaním rezolúcii, posielaním „mierových jednotiek“ do problémových oblastí a humanitárnou pomocou týmto oblastiam. Žiadna z dotknutých strán si z rezolúcii už nič nerobí, „mierové jednotky“ často len suplujú alebo dopĺňajú americké jednotky alebo jednotky NATO a humanitárnu pomoc dokážu bezproblémov zvládnuť aj iné nadnárodné organizácie (ako napr. Červený kríž).

SkryťVypnúť reklamu

Pýtam sa preto hypoteticky. Čo by sme stratili kedy sme z tejto organizácie vystúpili? Nič. Ušetrili by sme na členskom, o zachovanie mieru a bezpečnosti sa môžeme spoľahnúť na NATO, z ekonomických problémoch nás vyťahuje EÚ, humanitárnu pomoc nám dokážu preukázať hociktoré zo susedných krajín a takisto ju viem opätovať.

Načo je nám teda OSN?

Ak by mala OSN získať späť svoje dobré meno, kredit a význam, musí prejsť radikálnou zmenou. Prehodnotiť, či má význam zastrešovať niektoré krajiny, ktorých cieľom nie je práve mier a bezpečnosť ľudí, či potrebuje také množstvo bezpečnostných a iných rád, či nie je účinnejšie prestať používať diplomatické riešenia problémov formou nič nedávajúcich rezolúcii a nahradiť ich radikálnejšími nástrojmi. Ale nato potrebuje súhlas veľkej časti svojich členov a tí, ako zo skúsenosti vieme, sa dokážu dohodnúť len na veľmi plytkých záveroch. Tak držím palce.

Radovan Slávik

Radovan Slávik

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nikomu nevnucujem svoj názor. Mám holistický pohľad na svet. Pohľad iba z jednej strany je skreslený. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

319 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu