Nie je veľa krajov, ktoré by sa mohli pochváliť takým množstvom prírodných krás alebo kultúrnych a historických pamiatok, ako práve ten Banskobystrický. Mnohí z nás sa pravidelne vyberú na Kráľovú hoľu či do Nízkych tatier, aby si užili dychberúce výhľady. Nadšenci histórie si prídu na svoje v múzeu SNP alebo v najstaršej mincovni v Európe. Banskobystrický kraj je prístupný takmer každému športu, či už ide o tie letné, ako cyklistika, tenis, futbal, korčule alebo aj tie zimné ako lyžovanie, biatlon, hokej a ďalšie. Teší ma, že cestovný ruch v našom kraji dokáže zamestnávať tisícky ľudí.
Ako však nakopnúť cestovný ruch po pandémií?
Práve po dvoch ťažkých rokoch pandémie, ktoré poznačili aj oblasť turistického ruchu, je dôležité tieto možnosti nášho kraja pripomínať a propagovať. Úlohou samospráv na čele s Banskobystrickým samosprávnym krajom je vytvoriť podmienky na to, aby sa v kraji cestovnému ruchu darilo. Preto je nevyhnutné podporovať podnikateľské prostredie v oblasti cestovného ruchu, stavať a obnovovať cesty k turisticky zaujímavým miestam a hlavne propagovať krásy nášho kraja. Veľmi pozitívne vítam krok súčasného vedenia župy, spustiť web https://zahoramizadolami.sk/, kde sa dá dovolenka v našom kraji naplánovať na jednom mieste. Rozvoj cestovného ruchu a turizmu totiž dokáže okrem príjemného zážitku podporiť zvýšenie príjmov a taktiež pomôže otvoriť ďalšie pracovné príležitosti pre obyvateľov nášho kraja. A to je veľmi dôležité. Všetko to samozrejme začína pri budovaní základnej infraštruktúry. Ani tie najlepšie a najkrajšie pamiatky nebudú navštevované ak k nim neumožníme primeraný prístup. Zoberme si ako príklad výstavbu cesty, záchytného parkoviska alebo vybudovanie novej zastávky hromadnej dopravy v blízkosti turistickej cesty, ktorá vedie k prírodnej pamiatke. Takáto infraštruktúra okrem toho, že zlepšuje dostupnosť pamiatky a zároveň zvyšuje jej návštevnosť, tak pomáha naplniť podniky a ubytovacie zariadenia v jej blízkosti. Ľudia majú príjemné služby, podnikatelia a obyvatelia prácu, v kraji rastie životná úroveň. Je to win-win-win situácia.
Osobne ma veľmi teší, že sa za posledné obdobie, aj napriek spomínanej pandémii, podarilo urobiť v oblasti cestovného ruchu veľa dobrej roboty. Štátne financovanie na podporu cestovného ruchu sa zvýšilo o takmer 800 tisíc EUR oproti predošlému obdobiu. Samotné čerpanie dostupných prostriedkov stúplo z 35% pred rokom 2018 na 80% v roku 2020. Celkovo sa do rozvoja cestovného ruchu a turizmu v našom kraji za posledné roky investovalo vyše 4 miliónov eur.
Verím v silu spolupráce
Samozrejme nemôžeme zaspať na vavrínoch a myslieť si, že cestovnému ruchu sa bude dariť samo od seba. Na túto dobre odvedenú prácu je potrebné nadviazať aj v ďalšom období, lebo ak sa o svoju záhradu nestaráme, rýchlo spustne a vyschne. Banskobystrický samosprávny kraj sa musí pozerať na cestovný ruch komplexne a poskytnúť víziu jeho rozvoja. Aj preto som sa rozhodol kandidovať na pozíciu poslanca BBSK, aby som prispel svojimi skúsenosťami a nápadmi. Už teraz sú v príprave konkrétne plány na ďalšie investície do rozvoja a zveľadenia cestovného ruchu. Za zmienku stojí napríklad plánovaná výstavba cyklocesty priamo až na Kráľovu hoľu, Vodácky kemp v Žiari nad Hronom alebo až kilometrový “zip line” ponad Skalku. V neposlednom rade sa chcem zamerať na väčšiu propagáciu pamiatok a krás nášho kraja v rámci Slovenska. Reklama alebo propagácia rôznych podujatí sú určite skvelými nástrojmi ako pritiahnuť ľudí do nášho kraja no nič sa nevyrovná šíreniu pozitívnych zážitkov priamo od turistov a návštevníkov, ktorí už mali možnosť užiť si krásy nášho regiónu.
Ako som spomínal aj v úvode, Banskobystrický kraj je obdarený množstvom historických, prírodných, kultúrnych a iných možností trávenia voľného času ako aj výbornou polohou priamo v srdci Slovenska. Aj z týchto dôvodov by nášmu kraju nemalo brániť nič v tom, aby sa za pomoci dobrého manažovania a plánovania nestal jedným z prednostných miest, kde chcú ľudia a rodiny žiť, podnikať a tráviť svoj voľný čas či oddychovať.