Bystrický kšeft desaťročia alebo usvedčili tunelári samých seba?

Spoplatnenie parkovania nie je nikdy populárnym krokom. Oveľa ťažšie sa však jeho zavedenie zdôvodňuje vtedy, keď zasahuje prokurátor a mnohé otázky ostávajú bez jasnej odpovede. Aká je skutočná suma poplatkov za parkovanie, ktorá sa ročne vyberie v Banskej Bystrici? Prečo mesto nevyberá poplatky priamo? Prečo mestská spoločnosť MBB zverila parkovanie spoločnosť EEI?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Zrátal som parkovacie miesta V Banskej Bystrici, vyšiel mi približný počet: 1300. Predpokladajme, že z jedného miesta sa vyberie za jeden deň poplatok dve až tri eurá. Soboty, kedy sa parkovné v Bystrici vyberá tiež, počítať nebudem.
Takže 1300 miest vynásobme 2-3€ x 5 dní v týždni x 52 týždňov = 676 000 až 1 014 000 EUR ročne.
Presná suma nie je známa, pretože spoločnosť vyberajúca parkovné si neplní svoj zákonnú povinnosť a nezverejňuje účtovné doklady predpísaným spôsobom vo verejných listinách. O dôvodoch takého konania nebudem radšej špekulovať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vraj moje výpočty nie sú správne. Nuž, aj keby som znížil vypočítanú sumu o 30 až 40%, stále mi vychádza čiastka v státisícoch eur, o ktoré takýmto spôsobom ročne prichádza mestská kasa.
A tak sme sa s kolegami Mirom Ivanom a Braňom Bosákom pozreli na uzatvorené zmluvy a verejné listiny.
Podľa výročnej správy mestskej spoločnosti MBB za rok 2012 je ročný príjem z parkovného 217 000 €. Toto je čiastka, ktorú dostala spoločnosť MBB v roku 2012 od firmy EEI, ktorá parkovné na území Banskej Bystrice vyberá. Z týchto 217 000 € ide do pokladnice mesta Banská Bystrica “smiešnych” 40 000 €. Podľa mojich odhadov sa však výnos z parkovného pohybuje niekde medzi šesťsto tisícmi až miliónom eur ročne. Dobrý biznis, čo poviete? Bohužiaľ, nie pre Bystricu.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujal aj dátum uzatvorenia zmluvy medzi MBB a spoločnosťou EEI, ktorá parkovné vyberá: 11.august 2010. Tri mesiace pred termínom komunálnych volieb. S účinnosťou od 1.1.2011 na dobu trvania 15 rokov! Pekné dedičstvo pre nové vedenie mesta. Bolo sa treba poistiť? Veď čo keby súdruhov už Bystričania nezvolili? Zmluvu bolo treba rýchlo podpísať a zbytočne nediskutovať!

Predseda predstavenstva akciovej spoločnosti MBB Ľubomír Bobák sa v médiách vyjadril, že v rokoch 2007-2010, teda v období , keď poplatky vyberala samotná mestská spoločnosť, výber dosiahol sumu 300 000 €. Prečo potom predstavitelia MBB označujú môj odhad za nesprávny? Keď vezmeme do úvahy, že podľa vtedy platného cenníka sa parkovné vyberalo v sumách cca o 50% nižších, tak Ľubomír Bobák vlastne sám priznáva, že pri dnešných cenách by mesto vybralo minimálne 600 000 € ročne. Keď si to dosadíme do podpísanej zmluvy v konkrétnych číslach to znamená, že za 15 rokov príde mestský rozpočet minimálne o 6 000 000 € !!! (600 000 je súčasný výnos podľa mojich najskromnejších odhadov, ale aj podľa Bobáka – mínus 200 000, ktoré idú do MBB x 15 rokov)
Ľubomír Bobák obhajuje „výhodnosť“ zmluvy medzi MBB a EEI pochybným argumentom, že počas prvých piatich rokov odovzdá zmluvný partner EEI spoločnosti MBB parkovací dom za 2,5 milióna eur. Text zmluvy o preinvestovaní 2,5 mil € je nasledovný:

SkryťVypnúť reklamu

Dnes máme koniec roka 2013, teda tretí rok fungovania zmluvného vzťahu a o parkovacom dome ani slychu. Okrem toho o parkovacom dome nie je v zmluve ani zmienka. Vágne zmluvné ustanovenia nič negarantujú, keďže zmluva neuvádza žiadne sankcie. V zmluve nenájdete žiadny časový harmonogram a už vôbec nie pokutu, ak by zmluvný partner záväzok nedodržal. Jednoducho: táto zmluva mestu negarantuje NIČ. Zaujímavé, všakže?
Milí Bystričania, možno si myslíte, že sa vás výber parkovného netýka, pretože zaplatíte a jedno vám je komu. To je ale omyl. Keď nie sú peniaze v mestskej kase, jazdíme po rozbitých cestách, pre nedostatok peňazí sa rušia školy, niet peňazí na kultúru, na šport a tak to ide ďalej…

SkryťVypnúť reklamu

To najpodstatnejšie na celej veci sú dva súčasné protesty prokurátora proti rozhodnutiam mestského zastupiteľstva, ktoré boli vydané na základe iniciatívy Braňa Bosáka. Zjednodušene povedané, prokurátor označil výber parkovného iným subjektom ako mestom za nezákonný. Tento fakt by mal zaujímať nielen obyvateľov Banskej Bystrice, ale týka sa aj ďalších slovenských miest.

Pri tejto príležitosti vyzývam primátora mesta ako aj poslancov mestského zastupiteľstva, aby chránili záujmy Banskej Bystrice a zmenili stav, kedy významná časť výnosu z parkovného tečie do vrecka súkromnej spoločnosti.
Zároveň vyzývam primátora mesta aby podnikol kroky smerujúce k odvolaniu osôb z funkcií zodpovedných za tento stav – predstavenstvo a dozornú radu mestskej spoločnosti MBB. Títo ľudia neobhajujú záujmy obyvateľov Banskej Bystrice a sú zodpovední za to, že za roky 2011 – 2013 prišlo mesto o výnos z parkovného vo výške približne 1 200 000 €.

Radovan Sloboda

Radovan Sloboda

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  28x

Srdcom športovec, ktorý chce aby sa vždy hralo fér. Poslanec Národnej rady SR za SaS, športový odborník, predseda TC BASELINE Banská Bystrica, člen Rady Slovenského tenisového zväzy, člen dozornej a rozhodcovskej komisie strany Sloboda a Solidarita. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu