Na Slovensku môžeme byť hrdí na mnohé prírodné krásy, úkazy, či svetové bohatstvo. Určite by som medzi ne zaradil aj naše turistické dedičstvo. Máme naozaj krásnu krajinu, ktorú navštevujú turisti z celého sveta. Aj keď dominantou sú naše veľhory Tatry, v každom regióne nájdeme miesta, ktoré svojím návštevníkom vyrazia dych.
Medzi najväčšie turistické bohatstvo Slovenska patrí aj turistické značenie. Pre mnohých sú turistické značky úplná samozrejmosť, ktorá vás sprevádza každou túrou, nie je tomu úplne tak. Mnohé krajiny s vysoko rozvinutým cestovným ruchom by mohli Slovensku turistické značenie závidieť, hoci sa používa už viac ako 130 rokov. Na Slovensku a v Českej republike majú turistické značky aj svoju STN normu, v ktorej je jasne definovaný tvar, farbu, veľkosť, či spôsob umiestňovania. Práve Slovenské a České turistické značky sú inšpiráciou pre mnohé krajiny, ktoré jednotný spôsob značenia trás nepoznajú.
Dá sa však zlepšiť tak prepracovaný systém svetovej úrovne s dlhou históriou a tradíciou, ktorý prežil 2 svetové vojny, zmeny režimov a mnohé vládne garnitúry? V strane Sloboda a Solidarita si myslíme, že áno.
Dostatočná právna ochrana značenia
V prvom rade aktuálne turistické značenie nepožíva takú mieru právnej ochrany, akú si zaslúži. Ktokoľvek môže značku ľahko namaľovať a priviesť neznalých návštevníkov do omylu a odísť s pomerne malým „trestom“. Podľa aktuálne znenia zákona o priestupkoch sa priestupku dopustí ten, kto úmyselne zničí, poškodí, znečistí alebo neoprávnene odstráni, zamení, pozmení, zakryje alebo premiestni turistickú značku alebo iné orientačné označenie. Za takéto chovanie môže byť dotyčnej osobe uložená pokuta do výšky 300€.
Zákon o turistických trasách, ktorý sme predložili do parlamentu, jasnejšie upravuje postihovanie osôb, ktoré trasy značkujú bez oprávnenia alebo ako vlastníci, nájomcovia či správcovia pozemku nechcú strpieť pohyb turistov a značenie trás a pod. Zároveň zákon ukladá každému návštevníkovi povinnosť správať sa tak, aby nepoškodzoval a neznečisťoval životného prostredie.
Vznikne jednotný turistický register
Procesy najlepšie fungujú, keď za ne zodpovedá konkrétna osoba. Rozhodli sme sa preto vytvoriť jednotný register, ktorý bude obsahovať popis turistických a náučných chodníkov, cyklotrás a bežeckých, lyžiarskych, vodných, jazdeckých a pútnických trás. Pri každej trase zapísanej v registri bude jasne určené, kde sa nachádza a kto je jej správca zodpovedný za jej funkčnosť.
Uľahčenie budovania nových trás
Turistické trasy využívajú návštevníci na rekreáciu, oddych, či spoznávanie krás Slovenska, ktoré by v čo najväčšej miere mali byť dostupné čo najširšej skupine ľudí. Trasy majú preto význam pre širokú verejnosť, národný turizmus, či rozvoj cestovného ruchu a dobrého mena Slovenska v zahraničí.
V novom zákone sme preto vytváranie, obnovu a zachovávanie siete turistických trás a značenia zadefinovali ako verejný záujem.

Rozumiem mnohým obavám ľudí, ktorí si myslia, že niečo, čo teraz funguje má zostať nedotknuté, aby sa to nepokazilo.
Na príprave tohto zákona sme spolu s poslankyňou Annou Zemanovou spolupracovali niekoľko mesiacov s tímom odborníkov z prostredia ministerstiev a štátnych orgánov, Národnej rady a organizácií v oblasti turizmu. Naším zámerom je zabezpečiť jasný právny rámec turistického značenia, zvýšiť právnu ochranu, nastaviť transparentné financovanie vzniku, obnovy a zachovania turistických trás, vytvoriť register všetkých trás, či jasne definovať práva a povinnosti návštevníkov, majiteľov pozemkov, správcov, či inštitúcii.
Aj keď dnes značenie funguje a je vo svete inšpiráciou, úlohou zákonodarcov je pripraviť sa aj na obdobie, kedy desiatky rokov jasné spôsoby, tradície a pravidlá platiť nemusia. Ako poslanec Národnej rady Slovenskej republiky budem preto pracovať na tom, aby bol tento zákon schválený.