Štúdium s praxou ako základ pre Banskobystrický kraj

Máloktorá téma je dnes na Slovensku tak diskutovaná ako téma vzdelania.

Štúdium s praxou ako základ pre Banskobystrický kraj
(Zdroj: National Cancer Institute)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Na jednej strane je veľmi dobré, že vzdelávanie je v centre pozornosti, pretože komplexné problémy sa dajú efektívne a dobre vyriešiť iba po celospoločenskej diskusii. V rámci vzdelania by sme problémov našli hneď niekoľko. Za zmienku stojí spomenúť „odliv mozgov“ do zahraničia, mieru uplatnenia študentov po skončení štúdia, dlhoročné pod financovanie rezortu školstva či samotná úroveň kvality vzdelania.

Tieto problémy si môžeme ukázať aj na nasledujúcich príkladoch. Bývalý premiér Mikuláš Dzurinda nedávno v rozhovore spomenul, že na jednej z jeho návštev na školách sa spýtal študentov, koľkí plánujú ísť študovať vysokú školu do zahraničia. Podľa jeho slov sa dvihli ruky 4/5 študentov. Pozrime sa, ale aj na konkrétne dáta. Podľa údajov Ministerstva práce SR sa v Banskobystrickom kraji v roku 2019 uplatnilo vo svojom odbore vzdelania 33% všetkých študentov stredných škôl, zatiaľ čo celoslovensky to bolo 36%. Zo študentov stredných škôl, ktorí si nájdu prácu ostáva v kraji iba 64%. Raz, darmo, rezort školstva počas minulých vlád nebol vždy prioritou číslo jeden. Ak hocikto pochybuje o tomto výroku, tak si stačí pripomenúť, že na Ministerstve školstva jednu dobu pôsobil pán minister Plavčan, ktorý značne viac ďakoval za otázky ako sa snažil posunúť rezort na ďalšiu úroveň.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako posúvame školstvo vpred

Časy sa však menia a v rámci vzdelania sa za poslednú dobu urobilo množstvo dobrých krokov smerom dopredu. Prispel k tomu aj posledný minister školstva Branislav Gröhling so svojím tímom, s ktorým sa nám aj cez parlament podarilo presadiť reformu vzdelávania na úrovni základných, stredných a vysokých škôl. V Banskobystrickom kraji sa napríklad za posledné štyri roky investovalo až štvornásobne viac peňazí do kvalitnejšieho vzdelávania a technického vybavenia škôl oproti minulým volebným obdobiam. Samozrejme som si vedomí, že dokončením štúdia to nehasne, a preto už dnes existuje v každom okrese nášho kraja Regionálne centrum kariéry, ktoré prepájajú potreby firiem v oblasti personalistiky so strednými a základnými školami.

SkryťVypnúť reklamu

K dôležitým krokom vpred patrí aj systém duálneho vzdelávania, ktorý prepája zamestnávateľov so strednou školou a žiakmi. Podpora duálneho vzdelávania má hneď niekoľko výhod, ktoré sú kľúčové. Ako prvé je dôležité, že žiaci a študenti si teoretické vedomosti otestujú v praxi, spoznajú svoje silné a slabé stránky a ľahšie zistia, čo ich najviac baví. Pre zamestnávateľov je atraktívna možnosť „vychovať“ si budúcich zamestnancov už počas ich štúdia. Vďaka praxi si žiaci a študenti ľahšie vybudujú vzťah k zamestnávateľom a po ukončení štúdia môžu plynule prejsť do zamestnania, ktoré poznajú. Medzi ďalšie nepochybné výhody patrí fakt, že si študenti popri štúdiu môžu privyrobiť v rámci praxe. Som rád, že v našom kraji je do systému duálneho vzdelávania zapojených hneď niekoľko škôl napr. v Banskej Bystrici je to SOŠ Tajovského, SOŠ Pod Bánošom či SOŠ hotelových služieb a obchodu na Školskej ulici. Ak však chceme tento koncept rozvíjať, nemôžeme zaspať na vavrínoch.

SkryťVypnúť reklamu

Čo môžeme spraviť v najbližších rokoch?

Kvalitné vzdelanie je cestou k úspechu pre všetky vekové a sociálne skupiny. Vzdelaní a pracovití ľudia v spojení s podporou inštitúcií dokážu prilákať investície a vytvárať nové pracovné miesta v našom regióne. Aj to je cesta ako zabrániť hromadnému „odchodu mozgov“ z nášho kraja. Rozhodol som sa kandidovať na post poslanca Banskobystrického samosprávneho kraja, pretože chcem prispieť k ešte väčšiemu rozvoju duálneho vzdelávania na našich stredných školách, k vyššej podpore technického a materiálneho vybavenia škôl a pomôcť s prepojením školstva so zamestnanosťou. Ak budeme napomáhať k rozvoju investícií a pracovných možností, bude rásť aj životná úroveň v našom kraji. V strane Sloboda a Solidarita sa nám podarilo naštartovať výstavbu viacero priemyselných parkov, ako napr. v Rimavskej Sobote, vo Valalikoch a Sabinove. Podarilo sa nám prilákať investície ako Volvo a Bosch. V tejto práci je však potrebné pokračovať aj na krajskej úrovni. Verím v silu spolupráce a som presvedčený, že spoločne môžeme prispieť ku kvalitnejšiemu školstvu a lepším pracovným podmienkam v našom kraji.

Radovan Sloboda

Radovan Sloboda

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  31x

Srdcom športovec, ktorý chce aby sa vždy hralo fér. Poslanec Národnej rady SR za SaS, športový odborník, predseda TC BASELINE Banská Bystrica, člen Rady Slovenského tenisového zväzy, člen dozornej a rozhodcovskej komisie strany Sloboda a Solidarita. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

62 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

735 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Monika Nagyova

Monika Nagyova

280 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu