Čínsky drak, alebo bohyňa Aténa

To, aký bude svet po koronakríze ukáže, aká silná je naša túžba uchovať si hodnoty, ktoré pokladáme za  samozrejmosť a nutnosť. Či dáme prednosť obchodu a zisku, alebo túžbe  po slobode a demokracii.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 Čínsky drak, alebo bohyňa Aténa

 Zatiaľ čo väčšina štátov ešte stále bojuje s koronavírom, internetoví konšpirátori a ich mecenáši už formujú postpandemický svet. Ak použiť zbraň proti nepriateľovi, tak najlepšie v čase, ak ho trápia iné problémy. Čoraz častejšie sa tak kryštalizuje a reštauruje konflikt medzi liberálnou demokraciou a autokraciou, systémami, ktorých animozita je z času na čas zakrytá biznisom a obchodnými vzťahmi. Pre niekoho je dôležité ideologické prvenstvo, pre iného biznis, či priateľské a vyvážené vzťahy. Z tejto triády vzťahov má ideológia vedená duchovnou silou, vždy mocenské ambície.
 Čína sa už dlhodobo snaží ekonomicky zaujať investorov západu a za masívnej podpory štátu chce vzbudiť obdiv a údiv nad stáročiami spiacim drakom, ktorý sa prebúdza, aby ukázal svetu moc a silu novej veľmoci. Západných investorov láka obchod a zisk, ale Číne ide o iné. Strategické, geopolitické a nacionalistické záujmy chcú spochybniť funkčnosť západnej demokracii a vytvoriť si čo najviac provincií typu Hongkong. No zatiaľ, čo pred pandémiou si Hongkončania ubránili svoju zdanlivú autonómiu a stratégiu jedného štátu a dvoch systémov, po koronakríze, už môže byť všetko inak. Číňania pochopili, že zlomiť sebavedomých Hongkončanov, ktorí zažili výhody slobodného a demokratického sveta silou, je veľmi ťažké, rozhodne nie tak jednoduché, ako zlomiť vôľu Tibeťanov a Ujgurov, ktorých skúsenosť so slobodou nikdy nebola vžitá a samozrejmá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Čínska diplomacia svoj ideologický boj začala biznisom a politikou ekonomickej hegemónie. Už roky sa snaží vzbudiť obdiv zvyšku sveta svojimi megastavbami. Chce mať najvyšší a najdlhší most, najvyššiu stavbu, najrýchlejší vlak, najväčší štadión či najveľkolepejšie olympijské hry. V ničom nechce byť druhá, a ak je, rýchlo to chce zmeniť. Ich mamonárstvo má však jediný cieľ. Vyhrať ideologický boj. Ukázať, že kapitalistický komunizmus pod záštitou zdanlivého bohatstva – HDP na obyvateľa je v Číne stále na úrovni Alžírska – má väčšie právo na usporiadanie sveta, ako stáročiami budovaná a vybojovaná túžba ľudí po slobode a demokracii. Ukázalo sa však, že to nestačí. Pochopila, že uspieť nemôže tlakov z vonku, ale z vnútra. A Covid-19 jej prišiel pri najmenšej náhode vhod. Ak chcete vyhrať boj, nestačí vám silná túžba a je jedno ako je podfarbená, ideologicky, nacionalisticky či imperialisticky. Potrebujete dobré zbrane. No dnes už otvorená konvenčná vojna nikomu neprospeje. V najlepšom prípade by poškodila každého. Ukázať silu môžete i tak, že ukážete slabosť súpera. A v dnešnom hybridnom svete je to o to ľahšie. Súčasné technológie sú oázou úspechu v informačnej vojne. Ak sú informácie dostatočne cielené, manipulované a sofisticky zavádzajúce, neminú sa účinku. Väčšina populácie – i čitateľsky gramotnej – je náchylná uchýliť sa k jednoduchej a zreteľnej schéme vnímania reality. Hľadať hlbšie súvislosti, racionálne paralely a historické kontexty v súčasnej dobe je časovo i emočne náročné, tak prečo nie vsadiť na priamosť „originálnosť“ a jednoduchosť. I tu platí Occamova britva, žiaľ nesprávne. Ako príklad môže pomôcť čínska a ruská pomoc zdravotníckych pomôcok pandémiou umierajúcemu Španielsku a Taliansku. Neúčinnosť ochranných rúšok bola dostatočne nahradená propagandou internacionálnej pomoci. Kto už bude riešiť odkiaľ vírus pochádza, kto zatajoval jeho výskyt a kto zahmlieval jeho nebezpečnosť. Dôležitý je efekt emocionality, ten vždy zaberie. Opäť, žiaľ.
 To, čo otvorenú a liberálnu demokraciu vynieslo na výslnie – okrem iného i pluralita názorov – ju teraz v krízových momentoch vystavilo veľkej skúške. Aký bude svet po koronakríze ukáže, aký silný je náš apetít po materiálnom pohodlí a ziskuchtivosti, alebo aká silná je túžba po hodnotách, ktoré sa stali každodennou súčasťou nášho života. Či dokážeme uchrániť myšlienky otcov a tvorcov demokracie a odovzdať ich ďalšej generácie, či dokážeme ustáť informačný tlak a kybernetické útoky v dezinformačnej propagande a či si do budúcnosti nenecháme ušliapať našu demokraciu čínskymi „turistami“. 

Radúz Burčák

Radúz Burčák

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  622x

Učiteľ, ktorý má rád všetko, čo ho obohatí. Zvlášť prírodu, turistiku, ale hlavne zaujímavé knihy a nové poznatky. To najúžasnejšie zo všetkého je vedieť prečo sme tu. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

143 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

232 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,079 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu