Odpoveď nie je jednoduchá a tento článok ju určite neponúkne. Nepatrím medzi „oranžovú elitu" a s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy patriť nebudem. Nemám teda zdroje odkiaľ by som mohol získať takéto informácie a niekde v hĺbke srdca som za to aj rád. Čo, ale viem a môžem je naznačiť ako si môže Róbert Fico a SMER celkovo pripraviť cestu k ešte lepšej vláde a zrejme aj k ďalšiemu víťazstvu vo voľbách v roku 2016.
Vo štvrtok 15.marca priniesol denník SME reportáž o rokovaní Róberta Fica s delegáciami ostatných strán, ktoré sa dostali do parlamentu. Celkovo je táto správa dobre čitateľná a na prvý pohľad ponúka viacero zaujímavých informácií. Čo, ale nie je zvykom je to, že ponúka ešte viac informácií aj na druhý (a aj tretí) pohľad.
„Fico ponúkol opozícii dve kreslá podpredsedov parlamentu. Povedal, že predsedom parlamentu bude nominant Smeru Pavol Paška." Takto znie jedna z prvých viet tejto reportáže. SMER ako víťaz volieb obsadí aj pozíciu druhého najvyššieho ústavného činiteľa na Slovensku svojim človekom, ale opozícii ponúka nie jedno, ale dve kreslá podpredsedov parlamentu. Tento nečakane ústretový krok by mohol byť chápaný ako veľkorysosť zo strany nastupujúceho premiéra, ale podľa mňa má iný význam. Obsadenie postu jedného z podpredsedov NR SR je na Slovensku vecou politickej tradície. Je to symbol jednoty opozície a vládnucej strany (resp. strán) pri zodpovednosti za chod a spravovanie štátu. A práve v tomto sa ukazuje ďalší z dobrých, až brilantných odvážil by som sa povedať, krokov predsedu Fica. Signál, ktorý týmto krokom vysiela je jednoduchý: Hoci sa nám nepodarilo získať koaličného partnera, chceme verejnosti ukázať, že zjednocujeme politické strany pri zodpovednosti za Slovensko. Inak povedané - nechceme vyzerať, že vládneme iba my; chceme ukázať, že v tom sme všetci spolu. Takto bude možné vytvoriť obraz veľkorysého vládcu, ktorý rozdeľuje pozície aj svojim oponentom lebo má na srdci iba dobré záujmy štátu a národa. Veľmi múdre. Ale je tu aj druhá strana, fanúšikovia Hviezdnych vojen by ju pomenovali ako „temná strana". V opozícii sa nachádza 5 politických strán (KDH, OĽaNO, Most-Híd, SDKÚ-DS a SaS), ale majú k dispozícii iba 2 tieto významné posty. Preto nikoho nemôže prekvapiť, že sa trojica KDH-Most-OĽaNO háda o to, kto ich obsadí.
Takže v zásade tu máme prvý krok - vylepšiť si image ihneď po voľbách a zasiať prvé nezhody medzi opozíciu.
Ak by tento krok neuspel nič by sa nestalo, existujú aj iné prostriedky ako dosiahnuť požadovaný výsledok. Sloboda a Solidarita prostredníctvom svojho predsedu Richarda Sulíka „ponúkla Smeru svoje ekonomické riešenia výmenou za pomoc pri dekriminalizácii marihuany." Toľko opäť citát z reportáže SME. Dekriminalizácia marihuany by určite SMER nepoložila politicky „na lopatky" tak ako napr. KDH alebo SDKÚ. Takže ak Fico bude chcieť získať podporu pre niektoré zákony, potom mu stačí iba zahrať na túto zázračnú notu a SaS možno pribehne, aby získala 2 politické body (splnenie programu; poukázanie na vlastnú činnosť v opozícii). Neuvedomia si tým, že SMER takýmto krokom získa podstatne viac politických bodov.
Čo z tohto všetkého vyplýva? Iba jediné - Róbert Fico je excelentný politik a stratég. A preto si my všetci, ktorí budeme pozorovať jeho štvorročné pôsobenie i tí, ktorí s ním budú v NR SR určovať smerovanie (zaujímavá fráza, nie?) našej krajiny musíme dávať veľký pozor, aby sme mu nenahrávali zbytočne do kariet. Dokážeme to?