Agent Klaus a kurací triumf Európskej Únie

Nedávno mal Klaus v Európskom parlamente prejav, v ktorom vyzdvihol myšlienku založenia EÚ a jej význam. Zároveň napomenul jej súčasné, podľa neho nie celkom  správne, smerovanie (písal som o tom tu). Veľká časť europoslancov ho vybučala a hromadne opustila sálu.Mašinéria Európskej Únie sa pritom v praxi úporne snaží dokázať správnosť jeho slov. Blížia sa voľby do Európskeho parlamentu a keďže záujem európskeho obyvateľstva o ne konštantne klesá (priemerná účasť sa odhaduje na max. 30%, na Slovensku max. 15%), rozhodli sa múdri euroúradníci spraviť kampaň a ľudí k voľbám pritiahnuť. Ako najväčšie lákadlo a triumf všetkých snáh EÚ vytiahli... označovanie balených kurčiat!!!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Billboard EU
Billboard EU 

Pôvodná myšlienka vzniku Európskej Únie bola o niečom úplne inom. Prostredníctvom voľného obchodu a následných silných obchodných väzieb a prosperity udržiavať mier medzi európskymi národmi. Odstraňovanie bariér vo vzájomnom obchode sa ešte zďaleka neskončilo, napríklad niektoré krajiny si stále uplatňujú rôzne výnimky, hlavne čo sa týka voľného pohybu práce, dnešná EÚ sa však zväčša zaoberá niečím úplne iným.

V protiklade s pôvodnou myšlienkou, v Európskej Únii sa začali vytvárať bariéry umelé - byrokratické a navyše sa začal deformovať trh dotáciami.
Dotácie do poľnohospodárstva spôsobujú to, že u nás dostanete napríklad španielske rajčiny, ktorých dovoz by bol normálne nerentabilný. Tieto umelé deformácie spôsobujú oslabovanie férovej súťaže, keďže domáci pestovatelia majú potom problém, ktorý by inak nemali.
Poľnodotácie sa ospravedlňujú tým, že robia EÚ sebestačnejšou, čo je dobré najmä v krízových časoch. Naozaj? Keď je kríza, je nedostatok, hlavne energie na prepravu. Ak na Slovensku jeme umelo dotované potraviny odinakiaľ, v krízových časoch sa ich dodávka preruší a my za ne nemáme náhradu, keďže doma sa prestali pestovať. Dotácie takto spôsobujú problémy aj za normálnych okolností a obrovské problémy za záťažových okolností. Samozrejme niekto na tom dobre zarobí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Oslabovanie prirodzených mechanizmov trhu je pravý opak podstaty základov Európskej Únie. Byrokratom a dnešnej generácii politikov už pôvodné hodnoty nič nehovoria (česť výnimkám), snažia sa prerozdeľovať, lebo z toho vyplýva ich moc a vytvárať bariéry, lebo potom môžu rozhodovať.
Keď na to niekto poukáže, ako Klaus alebo Ganley, je automaticky označovaný za nepriateľa a rozbíjača EÚ a agenta tajných služieb (CIA, KGB a podobne, fantázii sa medze nekladú a kritici si pri tvorivosti ani nevšimli, že ruská tajná služba už dávno nie je KGB). Podobnosť s nálepkovaním z iného režimu je „čisto náhodná".
Súčasní kapitáni EÚ chcú mať spoločenstvo, s ktorým budú narábať ako so svojou hračkou, kde na pokyn bude vykonávaná ich vôľa. Realita ich nezaujíma. Demokracia ich nezaujíma.
Keď majú obyvateľom EÚ ukázať, čo najlepšie dosiahli a prečo má projekt EÚ opodstatnenie, tak výhody voľného pohybu a obchodu, prosperita a následný mier medzi európskymi štátmi ich nezaujímajú. Ako symbol najväčšieho úspechu vytasia znormovanie označení balených kurčiat. Je to presný obraz ich byrokratickej posadnutosti a politickej neschopnosti. Keď niekto povie, že sa mu súčasné smerovanie nepáči, je označený ako reakcionár. Chceme však takmer 500 miliónové spoločenstvo štátov, ktorého najhlavnejším cieľom je znormovanie nálepiek na kurčatách a podobné "základné" historicko-civilizačné výzvy typu normovanie tvaru ovocia a zeleniny?

SkryťVypnúť reklamu

A preto sú aj voľby do Európskeho parlamentu dôležité. Nie preto, aby sme sa v nich vyjadrili, ako presne budeme (a to jednotne) označovať kurčatá. Ale preto, aby sme eurobyrokratom a politikom pripomenuli, prečo vlastne EÚ vznikla a na akých princípoch stojí!
Na Slovensku sú eurovoľby už 6. júna tohto roka.

Jozef Rajtar

Jozef Rajtar

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Autor sa rád zapája do diskusií na rôzne témy a myslí si, že keď je človek o niečom presvedčený, mal by to aj vyjadriť. Zakladajúci člen strany Sloboda a Solidarita. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
SkryťZatvoriť reklamu