EÚ dotácie – cesta do pekiel!

Sem-tam sa na Slovensku spomenie termín eurodotácie a to spravidla v jednom dychu s termínom korupcia. U nás je korupcia bežná vec a tak si na to ľudia postupne zvykli. V súčasnosti nám hrozí pozastavenie ich prílivu (pričom termín 'nám' je veľmi otázny), kvôli kauze s nástenkovým tendrom. Bulharsku už dotácie stopnuté boli. Všemocná a dokonalá Európska Únia v rámci svojho štandardu kauzu vyšetrila a rieši ju. Je s EÚ všetko v takom poriadku, ako si v rámci nášho vzdialeného obrazu predstavujeme? Ako je to celkovo s eurodotáciami?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Európska únia vyhlasuje, že dotáciami podporujú regionálnu konkurencieschopnosť či vzdelávanie. Podľa výsledkov sa pod týmto termínom rozumie zrejme predháňanie sa a vynaliezavosť chytrákov a zlodejov. O spôsobe používania dotácií vo východnej Európe sa radšej ani nebudem zmieňovať, preskočím hneď na západ.

Exotika ako sa patrí
€ 24 miliónov bolo vyčlenených v priebehu siedmych rokov na renováciu a vylepšovanie hotelov, vrátane budovania bazénov, na karibskom ostrove Guadalope patriacom Francúzsku.
Je minimálne na zváženie, či má EÚ dotovať zábavu pre ľudí s vyššími príjmami, ale tým to nekončí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zalyžujeme si za peniaze EÚ?
Dánsky podnikateľ dostal € 100 000 na podporu výstavby lyžiarskej zjazdovky na dánskom ostrove Bornholm. Na tomto ostrove nie sú žiadne kopce, ani tam pravidelne nepadá sneh! Príjemca dotácie, Ole Harild, to okomentoval slovami: „Nikdy by som si nemyslel, že oni (bruselskí byrokrati) by podporili takú očividnú hlúposť." Za európske peniaze vyznačil trať a kúpil snežné delo a lyže na požičiavanie. „Zjazdovka" bola otvorená len jeden deň.

EÚ potrebuje konkurencieschopnú Mafiu
€ 800 miliónmi sponzorovala EÚ modernizáciu železničných tratí v južnom Taliansku. Keď bol projekt ukončený, 50% siete bolo elektrifikovanej. Oproti stavu predtým, „niečo pod 50%", to bol určite pokrok. 75% siete zostalo navyše bez obojstrannej trate. Nepodarilo sa vyšetriť, kam presne peniaze zmizli, ale najväčším podozrivým zostáva talianska mafia.
Nuž čo, keď Corrado Catani je mŕtvy. Krstný otec je s EÚ určite spokojný.

SkryťVypnúť reklamu

La dolce vita
Ak zostaneme v Taliansku, máme tu ďalší príklad podpory vzdelávania. € 1 280 000 bolo vyčlenených pre program na výber modeliek do televíznych šou. Výberové konanie obsahovalo spievanie, tancovanie a recitovanie. Hlavným kritériom bola krása a súčasťou výberu promenáda v minisukni a podprsenke.
Príslušný euroúradník si určite nenechal ujsť výsledky takéhoto školenia...

Španielsko je ešte sladšie
Prečo iba kĺzať po povrchu, treba ísť viac do hĺbky. Bývalý starosta mestečka Chirivel si nechal vyplatiť € 54 tisíc na kúpu pozemku pre jazdeckú školu. Nakoniec to však skončilo zriadením „baru s hosteskami". Totižto potom, čo nedostal licenciu na pôvodný zámer, farmu prenajal. Získať licenciu na bordel sa ukázalo ľahšie.
Nuž, bolo by zaujímavé vedieť, či si to euroúradníci boli osobne skontrolovať a či sa im predsa len podarilo si „zajazdiť".

SkryťVypnúť reklamu

Aj Európska komisia rada upratuje
Až € 44 miliónov fondov išlo v rokoch 2003 až 2007 na upratovacie práce prostredníctvom fiktívne vyhotovených faktúr na belgického kontraktora čistiacich služieb. Napriek informáciám od úradníkov, že išlo o desiatky miliónov euro, hovorca komisie verejne vyhlásil, že ročný rozpočet bol len € 500 tisíc.

A tak ďalej
Plytvanie a korupcia je bežným javom aj v jednotlivých výboroch (to sú poradné orgány), pričom tieto výbory nedosahujú žiadne merateľné výsledky a sú potrebné asi ako slepé črevo pre človeka. Nezodpovedá tomu samozrejme ich nákladnosť, napríklad len „Výbor regiónov" stojí ročne až € 140 miliónov (cca 4 a štvrť miliardy SKK). O tomto a ďalších početných aférach sa môžete po anglicky dočítať napríklad tu.
Samostatnou kapitolou by pritom boli dotácie do poľnohospodárstva.

SkryťVypnúť reklamu

Východiská
Dá sa namietať, že síce sa kvantum peňazí rozhádže, ale predsa len si nejaké nájdu cestu na miesto určenia a pomôžu v zaostalom regióne. Lenže, tie peniaze neboli len tak natlačené - boli vybrané od niekoho, kto si to sakra odmakal. Keďže najviac prispieva Nemecko, boli vybrané hlavne od nemeckých pracujúcich a podnikov. Tí platia vysoké dane na to, aby ich potom nejaký úradník bez hmotnej alebo trestnej zodpovednosti rozhádzal. Z nedostatku zodpovednosti vyplýva aj nedostatočná kontrola. Aj naším „nástenkovým tendrom" sa začala komisia zaoberať až potom, ako bola urgovaná zo Slovenska. Je ilúziou si myslieť, že keď si niečo nevyriešime doma, vyrieši to za nás nejaká dokonalá vyššia sila.

Čo s tým?
Je pochopiteľné, že EÚ ako celok potrebuje kvalitnú infraštruktúru, veď cesty a pošty, ako svoju prioritu, budovala aj Rímska ríša, a to pod heslom „bez spojenia niet velenia". Treba ale dotácie naozaj zredukovať na nevyhnutné minimum a prísne strážiť ich použitie. Potom sa bude dať za menej postaviť viac a väčšinu prostriedkov nechať u tých, čo ich vyprodukovali. Tí vedia tieto prostriedky najefektívnejšie použiť a keď im zostane viac, spravia to najrozumnejšie, čo môžu. Po vybudovanej infraštruktúre prídu do zaostalejších regiónov, kde spravia investíciu dlhodobo prinášajúcu prospech v podobe zamestnanosti a daní pre región. Na rozdiel od dotácií, ktoré jednorázovo pomáhajú iba niekoľkým vyvoleným!

A pozor! Do rozpočtu EÚ prispieva aj Slovensko, pričom tento rok dáme eurobyrokratom € 670 miliónov z našich daní...

Jozef Rajtar

Jozef Rajtar

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Autor sa rád zapája do diskusií na rôzne témy a myslí si, že keď je človek o niečom presvedčený, mal by to aj vyjadriť. Zakladajúci člen strany Sloboda a Solidarita. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu