Interrupcie – triezvo a jasne

V niektorých kruhoch na Slovensku rezonuje otázka aborcií veľmi silno. Súčasný právny stav povoľuje aborcie všeobecne do 12 týždňov, potom do 24 týždňov (šesť mesiacov), ak je plod geneticky poškodený a neobmedzene ak je ohrozený život matky, alebo ohrozené zdravie a zdravý vývoj plodu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

Často sa v súvislosti s programom strany Sloboda a Solidarita diskutuje práve otázka potratov. Čo hovoria základné tézy, na základe ktorých sa každý budúci člen SaS rozhodoval, či stranu podporí?
iv. Ponechať 12/24 týždňové pravidlo pri interrupciách. Možnosť uplatniť
výhradu svedomia pre lekárov.

Inými slovami ponechať súčasný právny stav. Výhradu svedomia lekárov v tejto oblasti jednoznačne zachovať. Pridám k druhej časti aj svoj osobný názor: Väčšina gynekológov ide túto prácu robiť, aby privádzali deti na svet. Ak sa im teda bridí „prerušiť tehotenstvo", musia mať plné právo to nevykonávať. Isteže, nemocnica musí mať náhradu. Aby sa napríklad nestalo aj to, že život matky je v ohrození a bez interrupcie by umrela.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Médiá píšu, že kampaň k eurovoľbám je nudná. Správy o vládnom rozkrádaní sú tu ako na bežiacom páse a údajne nahí politici u nás chýbajú. Snažia sa teda nudu spestriť. Veď všetko sa dá podať tak, aby to vyzeralo zaujímavo. Napríklad zákonné 24-týždňové pravidlo pri interrupciách sa dá podať bez kontextu (že je to v prípade geneticky extrémne poškodenom plode) a tak to môže vyzerať, akoby niekomu nevadili akékoľvek aborcie v šiestom mesiaci.

Tak vyznieva aj rozhovor s Jánom Oravcom, ktorý bol zverejnený na Sme. Ako náznak vysvetlenia toho, že hlavne rozhovor napriamo môže vyznieť skresľujúco, si stačí pozrieť aj nasledovnú, uvoľneným spôsobom podanú námietku:
...
Akože nie? Snáď by mala vedieť identifikovať chyby a pomenovať dôsledky.
Vy ste novinár, pri ktorom sa nedostanem k slovu. Túto moju sťažnosť tam prepíšte. Napíšem aj sťažnosť na vedenie SME. (smiech).
...

SkryťVypnúť reklamu

Podľa vlastného vysvetlenia Jána Oravca sa snažil vyjadriť presvedčenie, že je vždy lepšie, keď matka vie posúdiť škodlivosť potratu sama, a podľa toho rozhodnúť, než keby jej to nakazoval zákon. Pričom zákony necháva na iných. To je zrejmé aj z tejto odpovede:
Aký máte postoj k interrupciám? Existujú tu silné snahy sprísniť súčasnú legislatívnu úpravu.
Ak by na to došlo v europarlamente, môj postoj by bol jasný - je to otázka, ktorá tam nepatrí. Ide totiž o vec, ktorú by si mali riešiť jednotlivé krajiny, nie Brusel. Doma by som sa postavil proti snahám sprísňovať súčasnú podobu legislatívy."

Posúďte si to teda sami, nebudem svoj súd nikomu vnucovať.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalej chcem ešte k tejto téme povedať nasledovné. Nie je správne hovoriť, že niekto je za potraty, ak je proti ich zakazovaniu (pod 3 mesiace). Zakazovanie v tejto oblasti nič nerieši, len to presunie do zahraničia, do stodôl (mafia sa môže tešiť na zisky) a na rôzne pradávne ľudové metódy ako „skákanie po sene" a iné, o ktorých radšej ani nepíšem.
Reálny, poctivý a zodpovedný prístup je urobiť všetko preto, aby sa potratom predchádzalo. Keď bude dobrá sexuálna výchova, správne používaná aktikoncepcia a ďalší premyslený sled krokov, tak bude ubúdať potratov (pod 3 mesiace - schválne píšem túto vsuvku) bez ohľadu na to, či budú kompletne zakázané alebo nie.
Prečo mám pocit, že to druhé je zanedbávané? A to napriek tomu, že práve to je bytostne dôležité a účinné, nie zákazy.
Odfajknúť si zákaz a ísť si s dobrým pocitom po svojom je predsa jednoduché.

SkryťVypnúť reklamu

Na záver vyberiem z jednoznačného stanoviska SaS k tejto téme:
„Liberál, neliberál, matka nemá čo rozhodovať o živote dieťaťa, ktoré má 7 či 9 mesiacov. Dieťa je v tejto fáze schopné samo žiť a interrupcia v takomto štádiu tehotenstva je vraždou."

Plne sa s touto vetou stotožňujem.

Jozef Rajtar

Jozef Rajtar

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Autor sa rád zapája do diskusií na rôzne témy a myslí si, že keď je človek o niečom presvedčený, mal by to aj vyjadriť. Zakladajúci člen strany Sloboda a Solidarita. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu