Program SaS – konečne!

Program SaS bol ako Yeti. Veľa sa o ňom hovorilo, ale málokto ho videl. :-)Po dlhom čakaní je konečne na svete a všetci majú možnosť posúdiť jeho kvalitu, či blízkosť svojim predstavám.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Keďže odvodový bonus sa už diskutoval dosť a ešte sa bude, načrtnem zopár tém z iných oblastí.

Boj proti korupcii
Korupcia je vec, ktorá čoraz ostrejšie rozožiera náš štát zvnútra. Objavuje sa hlavne pri štátnom obstarávaní a predajoch rôznych licencií, kvót a majetku.
Program teda navrhuje zákaz uzatvárania zmlúv v tejto oblasti, ktoré by boli utajené (ako pri predaji Slovenských telekomunikácií) alebo by obsahovali neprimerane vysoké sankcie pre štát (ako v prípade Tiposu).
Ďalej je treba zaviesť verejné elektronické vestníky povinne informujúce o každom obstarávaní vopred a poskytujúce info aj o priebehu a záveroch obstarávania - takto to funguje napríklad v susednom Rakúsku. Obstarávateľ nebude môcť vyradiť ponuku „kvôli nízkej cene" (ako v prípade mýta) a obstarávať „v časovej núdzi", ak nepôjde o výnimočný prípad napríklad živelnej pohromy.
Spolu s ďalšími opatreniami a tiež zúžením imunity politikov smeruje program hlavne k prevencii. Najlepšie je odstrániť korupčné činy, ktoré sa ešte nestali. Lebo keď už je čin spáchaný je neskutočne náročné ho napraviť a potrestať vinníkov. Títo majú zväčša pokojný spánok aj vďaka imunite.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Oddelenie cirkvi od štátu
Presnejšie ide o to zmeniť spôsob financovania zo súčasného, ktorý zaviedli komunisti, aby cirkev ovládli, na ten zvyčajný vo vyspelejšom svete. Konkrétne formou asignácie dane.
Je jasné, že toto je záležitosť, kde bude musieť byť dosiahnutý konsenzus so subjektmi, ktorých sa to týka. Takisto je dôležité prechodné obdobie, napríklad 10 rokov s postupným znižovaním príspevku štátu. Reforma bude tiež spravená tak, aby budúci dobrovoľný prispievateľ neplatil viac daní ako dovtedy. T.j. najprv sa zníži sadzba dane (napríklad z 19% na 18%) a následne sa bude dať asignovať cirkvi časť do výšky 1 percenta.
Cirkev, ak bude úspešná, môže takto v skutočnosti získať aj viac peňazí ako pred reformou. Všetko bude záležať od jej vzťahu s veriacimi.

SkryťVypnúť reklamu

Rómske osady alias Sociálne Odkázané Spoločenstvá
Doteraz si väčšina politikov zatvárala pred týmto problémom oči a súčasná vláda definitívne hodila cez palubu aj ľudí, čo žijú v okolí osád v neustálom ohrození svojho majetku a života.
Táto časť programu sa venuje výlučne asociálnej časti rómskej populácie. Ak údaje neklamú, týka sa to 150 tisíc z celkového počtu 380 tisíc Rómov. Títo žijú v 620 osadách v podmienkach, ktoré sú hlboko pod štandardom väčšiny európskych krajín. Pracovne sa v programe nazývajú SOS - Sociálne Odkázané Spoločenstvá.
Program zahŕňa napríklad tieto opatrenia:
Kompetentná inštitúcia (tzv. splnomocnenec vlády pre rómske komunity):
- Dostane reálne právomoci a presunie sa pod ministerstvo sociálnych vecí
- Úrad sa bude po novom venovať čisto riešeniu nápravy problému „Sociálne Odkázaných Spoločenstiev" a výkon jeho činností sa presunie z Bratislavy priamo do oblastí s najvyššou frekvenciou osád.
Bezpečnosť:
- Zavedenie nepretržitých hliadok v SOS osadách na zamedzenie kriminálnej činnosti jednak v osade a jednak v okolí (je treba nastoliť bezpečnosť ohrozovaných spoluobčanov).
Školská dochádzka a dávky:
- Znižovanie prídavkov na deti s počtom absencií v škole (niekde to už zaviedli obce, ale nie je to vyriešené celoštátne).

SkryťVypnúť reklamu

Program sa tiež zaoberá zmenami vo financovaní vedy
Ponúka posun od ťažkopádneho súčasného systému smerom ku grantovému, pričom prizvaní do komisie na výber projektov by mali byť vo veľkej miere renomovaní zahraniční vedci. Takto sa zabezpečí životaschopný a cielený výskum oproti súčasnému financovaniu molochov s otáznymi výsledkami.

Ešte dodám, že program bol písaný tak, aby neobsahoval všeobecné frázy, ale konkrétne veci a plány ich dosiahnutia.

Celý program je k dispozícii tu.
Každý nech si zhodnotí, či je pre neho sklamaním alebo prínosom. Takisto je možnosť program pripomienkovať. Tu je kontakt na vedúcich tímov, s ktorými sa dá komunikovať.

SkryťVypnúť reklamu

Pozn.: Autor blogu je členom SaS

Jozef Rajtar

Jozef Rajtar

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Autor sa rád zapája do diskusií na rôzne témy a myslí si, že keď je človek o niečom presvedčený, mal by to aj vyjadriť. Zakladajúci člen strany Sloboda a Solidarita. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
SkryťZatvoriť reklamu