Prečo vláda žalovala EK? Kvôli vlastným kšeftom!

V otázkach energetiky a emisií (žaloba na EK + InterBlue Group) sa slovenská vláda správa pohŕdavo k jednému ústavnému ustanoveniu. Je to presne to ustanovenie, na ktoré sa členovia tej istej vlády veľmi radi odvolávali a odvolávajú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu

Ústava SR - Tretia hlava, Prvý oddiel, článok 55, odsek 1: "Hospodárstvo Slovenskej republiky sa zakladá na princípoch sociálne a ekologicky orientovanej trhovej ekonomiky". 
To je ten článok z Ústavy, na ktorý sa pán Fico veľmi rád odvoláva, hlavne pri kritizovaní reformných krokov predošlej vlády. Sem tam sa tohoto ústavného odkazu chytili aj kreatúry od Mečiara, či Slotu. Na programovej konferencii SMERu z 11. 5. 2009 sa toto ustanovenie opäť spomína a dokonca sa kladie na rovnakú dôležitostnú úroveň, ako orientácia hospodárstva SR na trhovú ekonomiku. Vždy sa ale, samozrejme, používa len tá časť o sociálnom štáte. To, že má byť rovnako ekologický, ako je sociálny, sa potláča do úzadia.

Na začiatku februára roku 2007 podala Ficova vláda žalobu na Európsku komisiu za to, že si dovolila neakceptovať návrh SR na pridelenie emisných kvót 41 miliónov ton oxidu uhličitého. Fico vtedy niekoľkokrát verejne klamal, keď vyhlasoval, že EK nám kvótu znížila. Nebola to, samozrejme pravda, lebo ona nám ju ponechala na pôvodnej úrovni - cca 31 miliónov ton, z ktorých sme v tých rokoch dokázali minúť len cca 25. Budiž. 
Ja osobne som bol vtedy rozčarovaný z toho, ako môže štát v ktorom chcem prežiť celý život žalovať niekoho za to, že nám nedovolí to tu celé zasviniť tak, ako by sme si predstavovali. Vari nie sme ekologicky orientovaní? Iba sociálne? Lebo SMER - sociálna demokracia? Predsa v tej ústavnej vete je medzi "sociálne" a "ekologicky" spojka "a". Teda oba parametre majú mať rovnakú váhu, nie len ten jeden, ktorý sa dobre predáva v krčmách.... Proste zase som raz pohorel na vlastnej naivite, mysliac si, že politici s právnickým vzdelaním nebudú zo zákonov vyťahovať len tie pasáže, ktoré sa im hodia. 
Uzavrel som to tak, že Ficova vláda zase raz poslúžila svojím mecenášom z priemyselných impérií Širokého, Klubu 500, resp. iných Jahnátkových spriaznených firiem, aby nemuseli viac investovať do ochrany životného prostredia.

Docvaklo mi až tohto roku, po prepuknutí kauzy emisie. Ficova vláda riskovala meno nášho štátu na medzinárodných súdnych dvoroch nie preto, aby pomohla hospodárstvu, exportu a následne zvyšovaniu životnej úrovne. Vôbec nie. Dôvod bol oveľa priamočiarejší: S emisiami sa dobre kšeftuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď sa k moci dostane banda právnikov, čo právo chápe iba ako nástroj na získavanie peňazí a moci a dáte je do rúk čudnú komoditu ako emisie, buďte si istí, že táto klika urobí všetko pre to, aby z toho ukradla čo najviac pre seba. Je to presne tá banda právnikov, čo z koša zákonov vyťahuje zámerne len tie ustanovenia, vety, slová a spojky, ktoré sa im hodia a kašlú na to, že nad všetkými zákonmi neustále visí jedno slovo - spravodlivosť. Oni sa tým predsa nezaoberajú, nie sú totiž skutoční politici a právnici. Sú to tzv. "vybavovači".

Viem, že nepíšem nič nové. Že zlodejstvo sa s vládou Roberta Fica spája silnejšie, ako Rómeo s Júliou. Len som chcel poukázať na to, že Ficovo obľúbené ústavné ustanovenie ho dnes dobehlo.

Ľubo Randjak

Ľubo Randjak

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ráno nerád vstávam. Ale inak to ide. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

320 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
INESS

INESS

108 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu