Fundamentálna analýza čínskej akcie ALIBABA

Čínsky akciový trh pokračuje v krvácaní v roku 2024 vzhľadom na pretrvávajúce negatívne makroekonomické výsledky Číny.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Rok 2023 nám priniesol prudký rast amerických ako aj európskych akciových indexov, ktoré výrazne prekonali odhady investičných analytikov, hoci sa hovorilo o príchode recesie, ale predsa jeden veľký trh z pohľadu ekonomickej sily výrazne zaostával a tým bol čínsky akciový trh reprezentovaný indexom Hang Seng, ktorý za rok 2023 odpísal až 15,4 %.

 

Obrázok blogu

Obrázok blogu


Zdroj:Investing.com, S&P Global

Tomuto pádu na čínskom trhu predchádzala koncom roka 2022 udalosť s názvom EVERGRANDE, kedy najväčší čínsky developer rovnomenný ako EVERGRANDE sa dostal do finančných ťažkostí hlavne kvôli interne zlému manažovaniu rizika, kedy developer zo záloh na kúpu nových bytov začal budovať nové objekty, ktoré si nenašli svojho majiteľa  a dôsledkom toho boli tzv. Čínske mestá duchov, kde chýbala populácia v nových developerských projektoch. Zaujímavosťou je, že práve koncom januára bola súdom v Hongkongu vyhlásená nútená likvidácia Spoločnosti EVERGRANDE, ktorej dlh je vyšší ako ročné HDP Slovenska (cca 100 mld EUR ročne) a celkové aktíva Spoločnosti nepostačujú pokryť pasíva vo výške nad 300 mld. USD, to znamená, že veritelia nebudú uspokojení v plnej výške, napočudovanie túto informáciu zatiaľ trhy absorbovali bez šokov, ale je pravda, že táto skutočnosť už bola reflektovaná v súčasnom ocenení Hongkonskej burzy, ktorá sa za rok 2023 prepadla až o takmer 30 % a za január 2024 približne o 6 %. Pre porovnanie, aj náš donedávna najväčší developer na slovenskom trhu spoločnosť HB REAVIS reagovala na plánovaný prudký rast úrokových sadzieb z úverov odchodom zo slovenského trhu už v novembri 2022 a ponechala si len developerské aktivity v zahraničí (západná Európa), kde dopyt a obsadenosť komerčných nehnuteľností je vyššia ako na Slovensku, kým na Slovensku si ponechala len správcovskú vetvu. Okrem prehratia trhu s komerčnými nehnuteľnosťami protivetrom pre rast akcií v Číne bol dlhotrvajúci spor s Amerikou, ktorý vyústil do obchodných vojen a obmedzeniu vývozu čipov z USA do Číny a práve tieto produkty hrajú kľúčovú rolu v čínskych IT firmách ako aj EV výrobcov (elektromobily). Všetky tieto faktory spolu s deflačnými tlakmi vyústili do roztvárania nožníc hospodárskeho rastu medzi USA a Čínou, pretože kým HDP reálne rástlo v USA za rok 2022 o 2%, v Číne to bolo len o 3 %, tzv. spomaľovanie rastu Číny je možné vidieť na obrázku nižšie:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 

Obrázok blogu

Zdroj: https://statisticstimes.com/economy/united-states-vs-china-economy.php

Keďže v podstate všetky druhy aktív okrem ropy, dlhopisov a čínskeho akciového trhu rástli v roku 2023, zameriame sa práve na fundamentálnu analýzu jedného akciového titulu kótovaného aj v USA prostredníctvom ADR (Amerických depozitných certifikátov) certifikátov a to bude Alibaba Group Holding Limited (BABA). Tento akcioví titul debutoval v mojom povedomí v roku 2014, kedy som v septembri osobne sledoval jedno z najväčších IPO na svete prostredníctvom online prenosov z Bloomberg TV. Upozorňujem, že túto investičnú analýzu nepovažujte za investičné odporučenie a berte na vedomie, že investícia do ADR certifikátov nesie signifikantné riziko aj vzhľadom na vymožiteľnosť pohľadávok spojených s držbou cenného papiera. Len pre zaujímavosť emitent ADR akciového titulu s tickerom BABA je registrovaný na Kajmanských ostrovoch, ktoré sa považujú za daňový raj a údajne najviac sa podieľajú na daňových únikoch.

SkryťVypnúť reklamu

Obrázok blogu

Zdroj:Tradingview s tickerom CHINA EVERGRANDE GROUP (3333.HK)

 

Na grafe je viditeľné, že akcie Spoločnosti EVERGRANDE GROUP (3333.HK) od leta 2023 sa prepadli o vyše 90 % a smerujú k nule.

V dobe písania tohto článku v polovici januára 2024 už sú známe hlavné makroekonomické ukazovatele Číny ako HDP za Q4 2023 a rok 2023 ako aj ukazovateľ priemyselnej výroby a maloobchodných predajov:

Obrázok blogu

Obrázok blogu



Zdroj:https://www.xtb.com/sk/trhove-analyzy/makroekonomicky-kalendar

Mnohí investori nazývajú tento akciový titul aj ako Čínsky Amazon vzhľadom na jej primárne pôsobenie v sektore e-commerce, ale v skutočnosti obchodné modely týchto firiem sú odlišné a možno aj to stojí za výrazným zaostávaním ALIBABY za americkým Amazonom, čo sa týka výnosu z akcie za posledných 10 rokov, dole na grafe je možné vidieť, že kým spoločnosť Amazon (AMZN) rástla za posledných 10 rokov o vyše 852 %, analyzovaná akcia ALIBABA (BABA) padla o takmer 22 %. Kým ALIBABA ako akcia je vystavená približne 80 % voči čínskemu trhu a ponúka hlavne B2B* riešenia, Spoločnosť AMAZON ponúka skôr B2C** riešenia a je medzinárodná, čiže aj koeficient Beta, ktorý meria mieru systematického rizika je vyšší (Beta AMZN má 1.14, kým BABA len 0.47), lebo hýbe sa podobne ako index S&P 500.

SkryťVypnúť reklamu

Obrázok blogu


Zdroj: finance.yahoo.com

*B2B – transakcie medzi podnikmi v oblasti nákupu tovaru/výrobkov/služieb

**B2C – transakcie medzi podnikmi a spotrebiteľmi v oblasti nákupu tovaru/výrobkov/služieb

Najväčšie riziko v súvislosti s ALIBABOU (BABOU) vnímam regulačné a geopolitické riziko, lebo akékoľvek obchodné vojny s USA prípadne geopolitické riziko so susedným Taiwanom, by mohli spôsobiť ešte ďalší pokles už tejto prepadnutej akcie. Dávam na vedomie, že už tento rok 2024 v januári sa konali prezidentské voľby v Taiwane, ktoré vyhral súčasný viceprezident vlády Laj, ktorý predstavuje demokraciu, ale bohužiaľ musí odolávať tlakom zo strany Čínskej vlády, ktorá je komunistická. To sú aj hlavné dôvody prečo čínske akcie predstavujú pre bežných investorov výrazne väčšie riziko aj napriek ich výborným ukazovateľom na mikroekonomickej úrovni. Donedávna v súvislosti s BABOU sme mali prítomné aj riziko spojené s kvalitou manažmentu firmy tohto holdingu a celé to začalo kauzou únosu zakladateľa tejto momentálne 8. najväčšej čínskej firmy podľa trhovej kapitalizácie ako aj výnosov.

SkryťVypnúť reklamu

Poďme sa ale spoločne pozrieť, prečo považujem momentálne ticker BABA (ALIBABA GROUP) zaujímavý na nákup:

·        Výnosy spoločnosti rástli o 9 % na medziročnej báze ku 30.09.2023

·        Spoločnosť reportovala nárast ziskovej marže, keďže nastal nárast prevádzkového zisku o 34 %, teda viac ako nárast tržieb, čo je signálom optimalizácie alebo zlepšenia nákladovosti firmy

·        Spoločnosť je podhodnotená (t.j. vnútorná hodnota akcie je vyššia ako trhová hodnota)

·        P/E ukazovateľ kumulatívne za posledných 12 mesiacov dosiahol iba hodnotu 9.76, čo je výrazne pod P/E celým Hongkonským indexom

·        Alibaba v Septembri 2023 vymenila na pozícii CEO Daniela Zhenga práve Eddiem Wu, ktorý by mohol pozdvihnúť trhovú hodnotu firmy

·        P/S ukazovateľ je na úrovni 1.49

Obrázok blogu

Zdroj: https://www.gurufocus.com/economic_indicators/5732/pe-ratio-ttm-for-the-hang-seng-index

V nasledujúcej časti sa pozrieme na odvetvovú analýzu E-commerce odvetvia, kde pôsobí Spoločnosť ALIBABA popri americkom gigantovi AMAZON a ostatných čínskych hráčov ako sú JD.COM a Pinduoduo. Vybral som si do analýzy 5 pomerových ukazovateľov vychádzajúcich tak z účtovných výkazov akými sú súvaha, výkaz ziskov a strát ako aj cash-flow. Pri každom z týchto pomerových ukazovateľov priradíme rovnakú váhu, pretože hrajú rovnako dôležitú rolu pri posudzovaní potenciálu rastu akcií, kedy sme určili poradie spoločnosti v rámci skupiny a práve Spoločnosť ALIBABA skončila s celkovým súčtom poradí na druhom mieste s dosiahnutými 9 bodmi, tesne za čínskym konkurentom JD.COM a s prehľadným náskokom pred firmami ako PINDUODUO a AMAZON.

 

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Source:28th Jan 2024 based on finance.yahoo.com

 

Kým v predchádzajúcej odvetvovej analýze sme pracovali s ukazovateľmi z nedávnej minulosti, ktorá samozrejme negarantuje rovnaké správanie v budúcnosti a podáva len relačné vzťahy, preto sa radšej zamerajme aj na budúce ukazovatele vývoja voľných peňažných tokov a ich vhodným diskontovaním do súčasnosti, aby sme zistili vnútornú hodnotu akcie Spoločnosti Alibaba. Vychádzajme z aktuálnej ceny k 5.februáru 2024, ktorá je 74.63 USD. V tabuľke nižšie vychádzame z predpokladaného priemerného ročného rastu tržieb v rozhraní od 1.0 % až do 3.0 %, čiže zvolíme si strednú hodnotu a teda 2.0 %. Použijeme 5-ročný DCF model, kde ako priemernú váženú cenu celkového kapitálu určíme strednú hodnotu na úrovni 10.3 %. Budúce rastové sadzby pre tržby sú určené podľa Wall Street odhadov, samozrejme tam existuje určitá dávka neistoty. Následne projekčne vypočítame ročné odhady čistých ziskov (Net profit), ktoré v ďalšom kroku využijeme prevádzkového zisku pred odpočítaním úrokov, daní, amortizácie a odpisov, ktorý sa nazýva EBITDA, z ktorého po zohľadnení daní, CAPEXOV (dlhodbých investícií), ktoré sa odpisujú, dostaneme až tzv. voľný cash-flow (FCF). Použitím tohto modelu sa dostávame k súčasnej hodnote voľného cash-flow (FCF), ktorý je na úrovni 1 784 503 CNY (čínskych juanov). Ak pripočítame k tomu FCF projektovanú hodnotu na úrovni 665 170 CNY, dostávame sa k ukazovateľu hodnoty celého podniku ako celku (tzv. Enterprise value). Od celkovej podnikovej hodnoty odrátame súčasnú hodnotu čistého dlhu a vydelíme počtom emitovaných akcií v obehu (2 578 000 kusov) dostaneme vnútornú hodnotu akcie na hodnote 980 CNY, čo je pri súčasnom FX kurze približne 137 USD.

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Zdroj: https://valueinvesting.io/BABA/valuation/dcf-growth-exit-5y

 

Vnútorná hodnota akcie na 137 USD predstavuje oproti súčasnej úrovni na 74.63 USD k 5.februáru potenciál rastu 82.9 %, čo znamená, že Spoločnosť BABA je výrazne podhodnotená. V rámci odvetvia E-commerce obsadila pri odvetvovej analýze 2.miesto, kým týmto modelom DCF na 5-rokov sme si potvrdili jej zaujímavý investičný potenciál. Potvrdzuje to aj nasledujúci graf Spoločnosti BABA, kde súčasné ocenenie okolo 77 USD je mierne nad historickým minimom, ktoré sme dosiahli nedávno a to konkrétne 66.63 USD.

Obrázok blogu

Zdroj: https://valueinvesting.io/BABA/valuation/dcf-growth-exit-5y

 

Obrázok blogu

Zdroj: https://www.fool.com/investing/2024/01/08/alibaba-stock-buy-sell-or-hold/?source=eptyholnk0000202&utm_source=yahoo-host-full&utm_medium=feed&utm_campaign=article

Na základe horeuvedených analýz, ktoré síce absentujú v posudzovaní geopolitického rizika na Blízkom východe ako aj regulačného rizika na národnej úrovni Čínskej ľudovej republiky, môžeme zhodnotiť Spoločnosť ALIBABA (NYSE:BABA) za zaujímavý investičný titul pre hodnotových investorov, čiže odporúčame na strednodobé a dlhodobé investovanie s minimálnym investičným horizontom 3 roky. Zároveň musím informovať, že ide o subjektívny názor autora článku a neznamená to investičné odporúčanie a je dobré mať na pamäti, že s investovaním do čínskych akcií je spojené riziko, ktoré je určite vyššie ako riziko amerických akcií.

Upozorňujeme:

 

– Článok nie je investičným odporúčaním

– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov

– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

Autor: Ing. Tomáš Raslavský

Tomáš Raslavský

Tomáš Raslavský

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Nadšený cestovateľ po svete, ktorý má vášen pre investovanie do akcií a kryptomien a osobnú skúsenosť s anomáliami na finančných trhoch. Zaujímam sa o makroekonomickú situáciu vo svete s dobrým prehľadom geopolitického rizika. Cez voľný čas sa venujem stolnému tenisu, fitness a rád čítam blogy. Mám vysokoškolské vzdelanie II.stupňa ekonomického zamerania. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu